Marcin Mortka Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Żółte ślepia, Książka | Marcin Mortka

    Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki! Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz więcej do powie...

    Promocja
    okładka Morza Wszeteczne, Książka | Marcin Mortka

    Legenda głosi, że piraci grasujący po Morzach Wszetecznych są wyrośniętymi, zdeformowanymi, brzydkimi dziećmi, które zostały niegdyś wrzucone do morza przez swych przerażonych rodziców. Patrząc na bandę kapitana Rolanda rekrutującą się spośród najdziwniejszych i najniebezpieczniejszych pokrak i wyrzutków wszelkiej maści, trudno nie dać wiary legendzie. Załoga Błędnego Rycerza to gobliny i półgobliny, satyrowie i szamani, wszyscy jednakowo bezlitośni, dzicy i... zabawni. Hordy...

Marcin Mortka Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Mortka urodził się w 1976 roku. To polski pisarz i tłumacz. Mortka jest autorem blisko pięćdziesięciu książek, kilka z nich wchodzi w skład serii lub cykli. W dorobku Marcina Mortki znajdują się książki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych czytelników. Mortka jest niezwykle wszechstronnym pisarzem, tworzy opowieści w konwencji różnych odmian fantasy i science fiction, bajki oraz eksperymentuje z historią alternatywną. Wśród nich warto wyróżnić „Trylogię Nordycką” („Ostatnia saga”, „Wojna runów”, „Świt po bitwie”), „Ragnarok”, „Miecz i kwiaty”, „Pod Pękniętym Niebem” (Dom pod Pękniętym Niebem”, „Droga pod Pękniętym Niebem”, „Wojna pod Pękniętym Niebem”) oraz serię bajek dla dzieci o wikingu Tappim.

Mortka pochodzi z Poznania, tam się wychowywał i zaczynał swoje pierwsze kroki w fandomie fantasy. Już jako młody chłopak pokochał fantastykę i gry RPG. Swoje pierwsze teksty publikował w „Magii i Mieczu” oraz „Portalu”. Marcin Mortka jest również autorem opowiadań, które ukazywały się na łamach takich pism jak „Science Fiction, Fantasy i Horror” i „Fahrenheit” oraz zbiorach opowiadań „Księga smoków”, „Science Fiction po polsku 2” i „Strasznie mi się podobasz”.

Marcin Mortka ukończył filologię norweską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz pisania powieści Mortka od wielu lat uczy języków angielskiego i norweskiego. Uczył w wielu placówkach oświatowych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Od kilku lat rozwija własną szkołę.

Trylogia nordycka Marcina Mortki

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Marcina Mortki pt. „Ostatnia saga”, pierwszy tom „Trylogii nordyckiej”. W „Ostatniej sadze” Mortka przedstawia średniowieczną Skandynawię w czasach wprowadzania chrześcijaństwa. Wiele wskazuje na to, że starzy bogowie mogą odejść w zapomnienie. Wojownik Harald nie zamierza jednak się poddać. W jego żyłach płynie gorąca krew wikingów.

W drugim tomie cyklu pt. „Wojna runów” akcja przenosi w czasy II wojny światowej. Podporucznik Wojciech Śnieżewski służący na statku ORP Orzeł zostaje wciągnięty w tajemniczą wojnę, która rozgrywa się między dwoma badaczami runów. Jednemu z nich towarzyszy oddział esesmanów przypominających potwory znane z islandzkich sag. Drugim zaś jest sir Andrew Harrington, szef Sekcji D brytyjskiej komórki wywiadowczej SIS. Jednocześnie u wybrzeży Narwiku zaczyna się zbrojny konflikt.

W trzeciej części „Świt po bitwie” Mortka znów przenosi czytelników do czasów średniowiecznych. Akcja powieści rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzeniach „Ostatniej sagi”. Powracają tacy bohaterowie jak Vidar, Trygve, Arnul czy Svein. Każdy z mężczyzn wspomina dawne czasy – jeden lepiej, drugi gorzej. Zbliża się jednak nowy wróg, wojna religijna wisi na włosku. Po raz kolejny nordyckim bogom grozi wymarcie. Zbliża się Ragnarok.

Ragnarok 1940

Do tematyki skandynawskiej Mortka powraca w dwutomowym cyklu „Ragnarok 1940”. To alternatywna wersja historii Europy, w której kontynent podzielony jest na część chrześcijańską i pogańską. Podobnie jak przed wiekami wikingowie lądują na brytyjskim wybrzeżu. Nordycki lud sieje śmierć i pożogę. W ogniu nowej wojny – pomiędzy pogańskimi Normanami a resztą chrześcijańskiej Europy – staje Jeremy Baldwin, dziennikarz, który wbrew własnej woli zostaje agentem wywiadu.

Miecz i kwiaty

Kolejnym głośnym dziełem Mortki jest trylogia „Miecz i kwiaty”. Tym razem autor zabiera czytelników do historyczno-fantastycznego świata osadzonego w realiach i czasach trzeciej krucjaty. Głównym bohaterem jest Gaston de Baideaux, który dociera do Ziemi Świętej. Podróż miała być jego pokutą. Przed wyprawą słyszał o tym miejscu same piękne opowieści – wierzył, że to niemal rajska kraina, pełna relikwii, wokół której unosi się anielska aura. Niestety na miejscu uświadomił sobie, że Ziemia Święta zmieniła się w miejsce gniewu, walki i sodomii. Gaston nie chce zaakceptować zastanego porządku.

Wiking Tappi

W 2012 roku ukazała się pierwsza część serii przygodowych, bogato ilustrowanych książek dla dzieci o wikingu Tappim. To efekt fascynacji Marcina Mortki historią krajów nordyckich i nordycką kulturą. W pierwszym tomie pt. „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu” poznajemy przesympatycznego wikinga Tappiego. Postać ma wielu przyjaciół o magicznych zdolnościach. Wśród nich są renifer Chichotek, kruk Paplak, kowal Sigurd, a także pradawne duchy lasu – Dziadek Wodospad i Dąb Starodziej. Tappi wraz z przyjaciółmi będzie musiał stawić czoło złemu jarlowi Surkolowi, który zamyka Sigurda w lochu.

Do tej pory Mortka napisał czternaście tomów przygód „Opowieści o wikingu Tappim” oraz o „Tappim i przyjaciołach”. Na pierwszy cykl składają się książki: „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie”, „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”, „Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane”. W drugiej odsłonie przygód charyzmatycznego wikinga znalazły się: „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Tappi i pierwszy śnieg”, „Tappi i niezwykłe miejsce”, „Tappi i poduszka dla Chichotka”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „O tym, jak na Szepczący Las padł czar”.

Morza wszeteczne

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom kolejnej serii Marcina Mortki pt. „Morza wszeteczne”. To kontynuacja fascynacji autora morskimi opowieściami. Tym razem Mortka wciąga czytelników w świat piratów. Na tytułowych Morzach Wszetecznych grasuje banda, która składa się z goblinów, półgoblinów, satyrów, szamanów. Pod wodzą kapitana Rolanda załoga statku zwanego Błędnym Rycerzem przeżyje niecodzienne przygody, zgoła inne od tych, które znamy z tradycyjnych pirackich legend. Bohaterowie wracają w kolejnych częściach cyklu – „Wyspy Plugawe” oraz „Zaułki St. Naarten”.

Pozostałe powieści Marcina Mortki

Pozostałe cykle Marcina Mordki to m.in. „Przygody rycerza Valdemara”, „Pod Pękniętym Niebem” oraz „Zagubieni”.

W 2012 roku ukazała się powieść „Miasteczko Nonstead”. To jeden z niewielu horrorów w dorobku pisarza. Głównym bohaterem jest tutaj młody brytyjski pisarz Nathaniel McCarnish, który próbuje uciec przed swoją przeszłością. Ucieczka prowadzi go do Nonstead, niewielkiego miasteczka, które pozornie nie różni się niczym od tysięcy podobnych amerykańskich wiosek. McCarnish wybiera Nonstead, ponieważ ma z tym miejscem dobre skojarzenia. W przeszłości przeżył tu bowiem udany romans. Na miejscu czeka go jednak życie pełne grozy. Radio odbiera audycje, których nie powinno. Nathaniel spotyka kobietę, która umie rozmawiać z nieziemską istotą, a wśród drzew ukryta jest samotnia – stara chata, która straszy.

W 2013 roku swoją premierę miała kolejna osobna powieść Mortki pt. „Listy lorda Bathursta”. Tym razem Marcin Mortka zabiera czytelników na morze. Głównym bohaterem powieści jest kapitan Peter Doggs, o którym głośno jest z powodu jego charakteru. Doggs znany jest ze swojej niezależności i braku pokory wobec rozkazów. Kolejną powieścią Mortki jest „Projekt Mefisto”, wydany w 2016 roku przez W.A.B. Najnowszą zaś „Nie ma tego Złego”, która ukazała się pod szyldem krakowskiego Wydawnictwa SQN w 2021 roku. To przygodowa opowieść o Złem. Jedni twierdzą, że Złe to kraina, inni, że to magiczna moc, dla innych zaś Złe to wszyscy, których wygnała Dolina, w tym magowie. Edmund zwany Kociołkiem wraz ze swoją drużyną otrzymali wyjątkowe zlecenie, które podejrzanie zalatuje Złem.

Książki Marcina Mortki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcina Mortki we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są takie tytuły jak „Miasteczko Nonstead”, „Smok przez płot”, „Nie ma tego złego”, „Listy lorda Barthusa”, „Hellware”, serię „Miecz i kwiaty”, „Projekt Mefisto”, „Przybysze”. Ponadto w formie papierowej znajdziecie serię książek o przygodach wikinga Tappiego. Dostępne są takie tytuły jak „Tappi i awantura z olbrzymem”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i Kocyk Mocy”, „Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu”, „O tym jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki”, „Tappi i tajemniczy gość”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „Tappi. O tym jak na Szepczący Las padł czas”, „Tappi i pierwszy śnieg” oraz „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”. Ponadto niektóre książki z serii o wikingu Tappim dostępne są w formie ebooka.

Dodatkowo, znajdziecie wiele książek zagranicznych autorów, które ukazały się po polsku w tłumaczeniu Marcina Mortki. To m.in. cykl „Malowany Człowiek” autorstwa Petera V. Bretta i powieści Sarah J. Maas („Szklany tron”, seria „Zabójczyni”).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).