Marcin Mortka Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Mortka Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Mortka urodził się w 1976 roku. To polski pisarz i tłumacz. Mortka jest autorem blisko pięćdziesięciu książek, kilka z nich wchodzi w skład serii lub cykli. W dorobku Marcina Mortki znajdują się książki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych czytelników. Mortka jest niezwykle wszechstronnym pisarzem, tworzy opowieści w konwencji różnych odmian fantasy i science fiction, bajki oraz eksperymentuje z historią alternatywną. Wśród nich warto wyróżnić „Trylogię Nordycką” („Ostatnia saga”, „Wojna runów”, „Świt po bitwie”), „Ragnarok”, „Miecz i kwiaty”, „Pod Pękniętym Niebem” (Dom pod Pękniętym Niebem”, „Droga pod Pękniętym Niebem”, „Wojna pod Pękniętym Niebem”) oraz serię bajek dla dzieci o wikingu Tappim.

Mortka pochodzi z Poznania, tam się wychowywał i zaczynał swoje pierwsze kroki w fandomie fantasy. Już jako młody chłopak pokochał fantastykę i gry RPG. Swoje pierwsze teksty publikował w „Magii i Mieczu” oraz „Portalu”. Marcin Mortka jest również autorem opowiadań, które ukazywały się na łamach takich pism jak „Science Fiction, Fantasy i Horror” i „Fahrenheit” oraz zbiorach opowiadań „Księga smoków”, „Science Fiction po polsku 2” i „Strasznie mi się podobasz”.

Marcin Mortka ukończył filologię norweską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz pisania powieści Mortka od wielu lat uczy języków angielskiego i norweskiego. Uczył w wielu placówkach oświatowych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Od kilku lat rozwija własną szkołę.

Trylogia nordycka Marcina Mortki

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Marcina Mortki pt. „Ostatnia saga”, pierwszy tom „Trylogii nordyckiej”. W „Ostatniej sadze” Mortka przedstawia średniowieczną Skandynawię w czasach wprowadzania chrześcijaństwa. Wiele wskazuje na to, że starzy bogowie mogą odejść w zapomnienie. Wojownik Harald nie zamierza jednak się poddać. W jego żyłach płynie gorąca krew wikingów.

W drugim tomie cyklu pt. „Wojna runów” akcja przenosi w czasy II wojny światowej. Podporucznik Wojciech Śnieżewski służący na statku ORP Orzeł zostaje wciągnięty w tajemniczą wojnę, która rozgrywa się między dwoma badaczami runów. Jednemu z nich towarzyszy oddział esesmanów przypominających potwory znane z islandzkich sag. Drugim zaś jest sir Andrew Harrington, szef Sekcji D brytyjskiej komórki wywiadowczej SIS. Jednocześnie u wybrzeży Narwiku zaczyna się zbrojny konflikt.

W trzeciej części „Świt po bitwie” Mortka znów przenosi czytelników do czasów średniowiecznych. Akcja powieści rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzeniach „Ostatniej sagi”. Powracają tacy bohaterowie jak Vidar, Trygve, Arnul czy Svein. Każdy z mężczyzn wspomina dawne czasy – jeden lepiej, drugi gorzej. Zbliża się jednak nowy wróg, wojna religijna wisi na włosku. Po raz kolejny nordyckim bogom grozi wymarcie. Zbliża się Ragnarok.

Ragnarok 1940

Do tematyki skandynawskiej Mortka powraca w dwutomowym cyklu „Ragnarok 1940”. To alternatywna wersja historii Europy, w której kontynent podzielony jest na część chrześcijańską i pogańską. Podobnie jak przed wiekami wikingowie lądują na brytyjskim wybrzeżu. Nordycki lud sieje śmierć i pożogę. W ogniu nowej wojny – pomiędzy pogańskimi Normanami a resztą chrześcijańskiej Europy – staje Jeremy Baldwin, dziennikarz, który wbrew własnej woli zostaje agentem wywiadu.

Miecz i kwiaty

Kolejnym głośnym dziełem Mortki jest trylogia „Miecz i kwiaty”. Tym razem autor zabiera czytelników do historyczno-fantastycznego świata osadzonego w realiach i czasach trzeciej krucjaty. Głównym bohaterem jest Gaston de Baideaux, który dociera do Ziemi Świętej. Podróż miała być jego pokutą. Przed wyprawą słyszał o tym miejscu same piękne opowieści – wierzył, że to niemal rajska kraina, pełna relikwii, wokół której unosi się anielska aura. Niestety na miejscu uświadomił sobie, że Ziemia Święta zmieniła się w miejsce gniewu, walki i sodomii. Gaston nie chce zaakceptować zastanego porządku.

Wiking Tappi

W 2012 roku ukazała się pierwsza część serii przygodowych, bogato ilustrowanych książek dla dzieci o wikingu Tappim. To efekt fascynacji Marcina Mortki historią krajów nordyckich i nordycką kulturą. W pierwszym tomie pt. „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu” poznajemy przesympatycznego wikinga Tappiego. Postać ma wielu przyjaciół o magicznych zdolnościach. Wśród nich są renifer Chichotek, kruk Paplak, kowal Sigurd, a także pradawne duchy lasu – Dziadek Wodospad i Dąb Starodziej. Tappi wraz z przyjaciółmi będzie musiał stawić czoło złemu jarlowi Surkolowi, który zamyka Sigurda w lochu.

Do tej pory Mortka napisał czternaście tomów przygód „Opowieści o wikingu Tappim” oraz o „Tappim i przyjaciołach”. Na pierwszy cykl składają się książki: „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie”, „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”, „Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane”. W drugiej odsłonie przygód charyzmatycznego wikinga znalazły się: „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Tappi i pierwszy śnieg”, „Tappi i niezwykłe miejsce”, „Tappi i poduszka dla Chichotka”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „O tym, jak na Szepczący Las padł czar”.

Morza wszeteczne

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom kolejnej serii Marcina Mortki pt. „Morza wszeteczne”. To kontynuacja fascynacji autora morskimi opowieściami. Tym razem Mortka wciąga czytelników w świat piratów. Na tytułowych Morzach Wszetecznych grasuje banda, która składa się z goblinów, półgoblinów, satyrów, szamanów. Pod wodzą kapitana Rolanda załoga statku zwanego Błędnym Rycerzem przeżyje niecodzienne przygody, zgoła inne od tych, które znamy z tradycyjnych pirackich legend. Bohaterowie wracają w kolejnych częściach cyklu – „Wyspy Plugawe” oraz „Zaułki St. Naarten”.

Pozostałe powieści Marcina Mortki

Pozostałe cykle Marcina Mordki to m.in. „Przygody rycerza Valdemara”, „Pod Pękniętym Niebem” oraz „Zagubieni”.

W 2012 roku ukazała się powieść „Miasteczko Nonstead”. To jeden z niewielu horrorów w dorobku pisarza. Głównym bohaterem jest tutaj młody brytyjski pisarz Nathaniel McCarnish, który próbuje uciec przed swoją przeszłością. Ucieczka prowadzi go do Nonstead, niewielkiego miasteczka, które pozornie nie różni się niczym od tysięcy podobnych amerykańskich wiosek. McCarnish wybiera Nonstead, ponieważ ma z tym miejscem dobre skojarzenia. W przeszłości przeżył tu bowiem udany romans. Na miejscu czeka go jednak życie pełne grozy. Radio odbiera audycje, których nie powinno. Nathaniel spotyka kobietę, która umie rozmawiać z nieziemską istotą, a wśród drzew ukryta jest samotnia – stara chata, która straszy.

W 2013 roku swoją premierę miała kolejna osobna powieść Mortki pt. „Listy lorda Bathursta”. Tym razem Marcin Mortka zabiera czytelników na morze. Głównym bohaterem powieści jest kapitan Peter Doggs, o którym głośno jest z powodu jego charakteru. Doggs znany jest ze swojej niezależności i braku pokory wobec rozkazów. Kolejną powieścią Mortki jest „Projekt Mefisto”, wydany w 2016 roku przez W.A.B. Najnowszą zaś „Nie ma tego Złego”, która ukazała się pod szyldem krakowskiego Wydawnictwa SQN w 2021 roku. To przygodowa opowieść o Złem. Jedni twierdzą, że Złe to kraina, inni, że to magiczna moc, dla innych zaś Złe to wszyscy, których wygnała Dolina, w tym magowie. Edmund zwany Kociołkiem wraz ze swoją drużyną otrzymali wyjątkowe zlecenie, które podejrzanie zalatuje Złem.

Książki Marcina Mortki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcina Mortki we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są takie tytuły jak „Miasteczko Nonstead”, „Smok przez płot”, „Nie ma tego złego”, „Listy lorda Barthusa”, „Hellware”, serię „Miecz i kwiaty”, „Projekt Mefisto”, „Przybysze”. Ponadto w formie papierowej znajdziecie serię książek o przygodach wikinga Tappiego. Dostępne są takie tytuły jak „Tappi i awantura z olbrzymem”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i Kocyk Mocy”, „Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu”, „O tym jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki”, „Tappi i tajemniczy gość”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „Tappi. O tym jak na Szepczący Las padł czas”, „Tappi i pierwszy śnieg” oraz „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”. Ponadto niektóre książki z serii o wikingu Tappim dostępne są w formie ebooka.

Dodatkowo, znajdziecie wiele książek zagranicznych autorów, które ukazały się po polsku w tłumaczeniu Marcina Mortki. To m.in. cykl „Malowany Człowiek” autorstwa Petera V. Bretta i powieści Sarah J. Maas („Szklany tron”, seria „Zabójczyni”).

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!