Marcin Wójcik II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Wójcik II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Michał Wójcik to polski publicysta i dziennikarz, długoletni współpracownik „Gościa Niedzielnego”, obecnie pisze dla „Gazety Wyborczej” w jej reporterskim magazynie „Duży Format”. Wójcik urodził się w 1981 roku w Rabce-Zdroju, jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), a także Polskiej Szkoły Reportażu. Choć zaczynał swoją karierę dziennikarską w radiu i telewizji, to pisanie było jego powołaniem. Swoje doświadczenia z pracy w redakcji katolickiej oraz wiedzę o współczesnym Kościele katolickim w Polsce Marcin Wójcik wykorzystał w swoich reportażach. Spośród nich ważne i popularne są zwłaszcza dwa: „W rodzinie ojca mojego” dotyczący Rodziny Radia Maryja oraz „Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu” skupiający się na seksualności księży. Wójcik prywatnie mieszka w Warszawie.

„W rodzinie ojca mojego” Marcina Wójcika

Pierwszym reportażem książkowym, po którym o Marcinie Wójciku zrobiło się głośno, był wydany nakładem Wydawnictwa Czarne tekst „W rodzinie ojca mojego” (2015). Jest to zbiór reportaży dotyczących Rodziny Radia Maryja, środowiska koncentrującego się wokół tej katolickiej rozgłośni, znanego ze swojej lojalności oraz zaangażowania. Marcin Wójcik próbuje zmierzyć się nie tylko z efektami społecznymi działalności Radia Maryja (w tym zwłaszcza kierującego nim ojca Tadeusza Rydzyka), ale także opowiada o bardziej wielowymiarowym fenomenie tego toruńskiego imperium medialnego. Dziennikarz rozmawia z wiernymi, kapłanami, kościelnymi osobistościami, przysłuchuje się audycjom radiowym i listom pasterskim. Wójcik wybrał się na msze odprawiane przez znanego ze swoich kontrowersyjnych tez i poglądów ojca Piotra Natanka, pikietował pod Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a nawet zapisał się na studia do słynnej uczelni założonej przez ojca Rydzyka. Nie bał się ani pytać, ani słuchać odpowiedzi, a do tego napędzany jest ciekawością oraz wiedzą na temat środowisk katolickich w Polsce. Dzięki temu jego „W rodzinie ojca mojego” stało się wyjątkowym portretem jednej z twarzy polskiego Kościoła, która często osobom postronnym może wydawać się jedyna i dominująca. Marcin Wójcik nie zadaje łatwych pytań i nie dostarcza prostych odpowiedzi, a oddaje głos osobom zaangażowanym w tą specyficzną wspólnotę. „W rodzinie ojca mojego” znajdziecie na Woblink jako książkę papierową.

Marcin Wójcik – „Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu”

O Marcinie Wójciku znów zrobiło się głośno w 2017 roku, kiedy na rynku czytelniczym pojawiła się jego nowa książka zatytułowana „Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu”. Z właściwą sobie reporterską wirtuozerią dotyka on w tym tomie tematu niezwykle aktualnego, a przy tym delikatnego i wielowymiarowego, czyli seksualności księży katolickich. Czym jest celibat dla tych, którzy mu podlegają z racji swojego stanu kapłańskiego? Po prostu bezżeństwem, jak mówi jeden z bohaterów książki Wójcika, czy bezwzględnym nakazem całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej? Pomaga na drodze kapłaństwa czy przynosi przyćmiewającą wszystko frustrację? Sprawia, że księża skupiają się całkowicie na swoim powołaniu czy prowadzą przez niego drugie, równoległe życie? Po lekturze „Celibatu. Opowieści o miłości i pożądaniu” nie można mieć wątpliwości co do jednego – księżą to ludzie z krwi i kości, odczuwający ludzkie potrzeby tak samo jak wszyscy inni. Marcina Wójcik z wyczuciem opowiada różne historie związane z sutanną. Mówi o byłych i obecnych partnerach lub partnerkach księży, teściowych, a nawet wnuczkach. Opowiada o poświęceniu i głębokiej wierze, szczęśliwych i tragicznych zakończeniach, życiu pełnym miłości, ale też cynizmu, goryczy i zaplątania. „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” Marcina Wójcika to pełen wrażliwości i uczciwości opis tego jakże trudnego, a przy tym bardzo aktualnego dla współczesnego Kościoła katolickiego zagadnienia. Książkę tą, wydaną nakładem Wydawnictwa Agora, znajdziecie na Woblink jako ebooka, audiobooka oraz książkę papierową.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).