Marcin Wójcik Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Wójcik Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Michał Wójcik to polski publicysta i dziennikarz, długoletni współpracownik „Gościa Niedzielnego”, obecnie pisze dla „Gazety Wyborczej” w jej reporterskim magazynie „Duży Format”. Wójcik urodził się w 1981 roku w Rabce-Zdroju, jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), a także Polskiej Szkoły Reportażu. Choć zaczynał swoją karierę dziennikarską w radiu i telewizji, to pisanie było jego powołaniem. Swoje doświadczenia z pracy w redakcji katolickiej oraz wiedzę o współczesnym Kościele katolickim w Polsce Marcin Wójcik wykorzystał w swoich reportażach. Spośród nich ważne i popularne są zwłaszcza dwa: „W rodzinie ojca mojego” dotyczący Rodziny Radia Maryja oraz „Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu” skupiający się na seksualności księży. Wójcik prywatnie mieszka w Warszawie.

„W rodzinie ojca mojego” Marcina Wójcika

Pierwszym reportażem książkowym, po którym o Marcinie Wójciku zrobiło się głośno, był wydany nakładem Wydawnictwa Czarne tekst „W rodzinie ojca mojego” (2015). Jest to zbiór reportaży dotyczących Rodziny Radia Maryja, środowiska koncentrującego się wokół tej katolickiej rozgłośni, znanego ze swojej lojalności oraz zaangażowania. Marcin Wójcik próbuje zmierzyć się nie tylko z efektami społecznymi działalności Radia Maryja (w tym zwłaszcza kierującego nim ojca Tadeusza Rydzyka), ale także opowiada o bardziej wielowymiarowym fenomenie tego toruńskiego imperium medialnego. Dziennikarz rozmawia z wiernymi, kapłanami, kościelnymi osobistościami, przysłuchuje się audycjom radiowym i listom pasterskim. Wójcik wybrał się na msze odprawiane przez znanego ze swoich kontrowersyjnych tez i poglądów ojca Piotra Natanka, pikietował pod Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a nawet zapisał się na studia do słynnej uczelni założonej przez ojca Rydzyka. Nie bał się ani pytać, ani słuchać odpowiedzi, a do tego napędzany jest ciekawością oraz wiedzą na temat środowisk katolickich w Polsce. Dzięki temu jego „W rodzinie ojca mojego” stało się wyjątkowym portretem jednej z twarzy polskiego Kościoła, która często osobom postronnym może wydawać się jedyna i dominująca. Marcin Wójcik nie zadaje łatwych pytań i nie dostarcza prostych odpowiedzi, a oddaje głos osobom zaangażowanym w tą specyficzną wspólnotę. „W rodzinie ojca mojego” znajdziecie na Woblink jako książkę papierową.

Marcin Wójcik – „Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu”

O Marcinie Wójciku znów zrobiło się głośno w 2017 roku, kiedy na rynku czytelniczym pojawiła się jego nowa książka zatytułowana „Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu”. Z właściwą sobie reporterską wirtuozerią dotyka on w tym tomie tematu niezwykle aktualnego, a przy tym delikatnego i wielowymiarowego, czyli seksualności księży katolickich. Czym jest celibat dla tych, którzy mu podlegają z racji swojego stanu kapłańskiego? Po prostu bezżeństwem, jak mówi jeden z bohaterów książki Wójcika, czy bezwzględnym nakazem całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej? Pomaga na drodze kapłaństwa czy przynosi przyćmiewającą wszystko frustrację? Sprawia, że księża skupiają się całkowicie na swoim powołaniu czy prowadzą przez niego drugie, równoległe życie? Po lekturze „Celibatu. Opowieści o miłości i pożądaniu” nie można mieć wątpliwości co do jednego – księżą to ludzie z krwi i kości, odczuwający ludzkie potrzeby tak samo jak wszyscy inni. Marcina Wójcik z wyczuciem opowiada różne historie związane z sutanną. Mówi o byłych i obecnych partnerach lub partnerkach księży, teściowych, a nawet wnuczkach. Opowiada o poświęceniu i głębokiej wierze, szczęśliwych i tragicznych zakończeniach, życiu pełnym miłości, ale też cynizmu, goryczy i zaplątania. „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” Marcina Wójcika to pełen wrażliwości i uczciwości opis tego jakże trudnego, a przy tym bardzo aktualnego dla współczesnego Kościoła katolickiego zagadnienia. Książkę tą, wydaną nakładem Wydawnictwa Agora, znajdziecie na Woblink jako ebooka, audiobooka oraz książkę papierową.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.