Marcin Wroński Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Wroński Historia - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Wroński urodził się w 1972 roku. To polski pisarz, redaktor, popularyzator kultury Lublina. Wroński jest autorem bestsellerowego cyklu z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Ponadto Wroński jest autorem opowiadań, dramatów, słuchowisk radiowych, scenariuszy, książek popularnonaukowych, esejów i wielu artykułów. Za powieść „Pogrom w przyszły wtorek” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Ponadto otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść „Skrzydlata trumna”. Otrzymał również „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał historyczny za powieść „Czas Herkulesów”. Na swoim koncie ma również Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz Medal Prezydenta Miasta Lublina. Wroński publikował swoje teksty w takich czasopismach jak „Mała Ulicznica”, „Lampa i Iskra Boża”, „Gazeta Petersburska” czy „W drodze”. Opowiadania Marcina Wrońskiego weszły w skład kilku antologii i zbiorów opowiadań. Jego teksty można znaleźć w książkach „Trupów hurtowo trzech”, „Rewers”, „Opowieści biblijne”, „Coś na progu”, „A.D.XIII”, „Tempus Fugit”, „Deszcze niespokojne”.

Wroński ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoje pierwsze teksty publikował jeszcze w latach 80. Debiutancki zbiór opowiadań „Udo Pani Nocy” ukazał się w 1992 roku. Jego pierwszą powieścią była pijacko-przygodowa opowieść „Obsesyjny motyw babiego lata” z 1994 roku. Wroński ma za sobą również epizod pracy w mediach. Jako dziennikarz i felietonista związany był z lubelskim Radiem TOP. Pisarz tworzył również teksty piosenek i skecze dla kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości, którego był założycielem oraz prowadzącym.

Retrokryminały Marcina Wrońskiego z Zygą Maciejewskim

Największą popularność Wrońskiemu przyniósł cykl retrokryminałów z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Obok powieści Marka Krajewskiego o Wrocławiu (Breslau) jest to najbardziej popularny w Polsce cykl miejskich retrokryminałów, których fabuła rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku. Łącznie na cykl składa się dziesięć tomów – „Morderstwo pod cenzurą”, „Kino Venus”, „A na imię jej będzie Aniela”, „Skrzydlata trumna”, „Pogrom w przyszły wtorek”, „Haiti”, „Kwestja krwi”, „Portret wisielca”, „Czas Herkulesów” oraz „Gliny z innej gliny”. W swoich książkach Wroński przedstawia obraz wielokulturowego Lublina. Opisuje relacje między Polakami, Żydami, Ukraińcami i Rosjanami. Ponadto kreśli obraz przemian społecznych, rodzącego się w ówczesnej Polsce nacjonalizmu oraz różnych ruchów politycznych. W kolejnych częściach opowiada o Polsce naznaczonej okupacją, a następnie przedstawia mroczny okres pierwszych lat stalinizmu.

W 2007 roku ukazał się pierwszy tom serii pt. „Morderstwo pod cenzurą”. W powieści po raz pierwszy pojawia się postać charyzmatycznego śledczego Zygi Maciejewskiego. Akcja rozpoczyna się na początku lat 30. XX wieku. W Lublinie zostaje zamordowany naczelny „Głosu Lubelskiego”. Nie wiadomo, kto stoi za zbrodnią, choć wiele osób mogło mieć motyw, bowiem redaktor miał na pieńku z różnymi środowiskami. Rozwiązania sprawy podejmuje się Zyga Maciejewski – przykład klasycznego policjanta, który nie zawsze działa w ramach prawa. Maciejewski jest byłym bokserem charakteryzującym się złamanym na ringu nosem. Jest niezwykle czujnym i nieustępliwym gliną, który za wszelką cenę chce doprowadzić każde śledztwo do końca. Na dodatek ma wokół siebie bardzo interesujących pomocników jak choćby Zielny – tajniak o urodzie amanta.

W kolejnych częściach cyklu Maciejewski przeżywa wiele wzlotów i upadków. Zarówno jeśli chodzi o życie prywatne, jak i zawodowe. W drugim tomie serii pt. „Kino Venus” Maciejewski mierzy się z brutalną decyzją przełożonych. Śledczy zostaje zdegradowany – z wydziału śledczego ląduje w służbie mundurowej. W tym samym czasie Zyga otrzymuje tajemniczą informację od prywatnego detektywa, że zaginęła córka jednego z lokalnych oligarchów. Lilia Byoros podobno więziona jest gdzieś w Lublinie. Choć Zyga początkowo odmawia pomocy w odnalezieniu dziewczyny, to zmienia decyzję, gdy w okolicy zostają znalezione zwłoki niezidentyfikowanej kobiety. Śledczy stara się rozwikłać zagadkę – czy obie sprawy są ze sobą połączone? Pomagać mu będą, znani już z „Morderstwa pod cenzurą”, Fałniewicz, Kraft i Zielny.

W trzecim tomie serii – „A na imię jej będzie Aniela” – Zyga, by móc brać udział w rozwikłaniu śledztwa, wstępuje do niemieckiej policji – Kripo. Przez członków polskiego podziemia zostaje uznany za zdrajcę. W „Skrzydlatej trumnie” Wroński przenosi czytelników w przeszłość – punktem wyjścia jest samobójcza śmierć nocnego stróża z Lubelskiej Wytwórni Samolotów. W piątej odsłonie cyklu – „Pogromie w przyszły wtorek” – Zygmunt Maciejewski musi pójść na ugodę z komunistycznymi funkcjonariuszami ubecji, by zapobiec zbliżającemu się pogromowi. W szóstym tomie pt. „Haiti” akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1938 roki i na początku lat 50. XX wieku w ponurych czasach stalinowskich. Kluczem do rozwiązania zbrodni może okazać się klacz o imieniu Haiti. Siódmy tom cyklu pt. „Kwestja krwi” to chronologicznie pierwsza odsłona cyklu. Fabuła książki rozgrywa się w 1926 roku, gdy Zygmunt Maciejewski jest jeszcze aspirantem, a wszystkie ważne śledztwa dopiero przed nim. W „Portrecie wisielca” Wroński ponownie cofa się w czasie. Jest połowa lat 30. XX wieku. Lubelską jesziwą wstrząsa bunt. Maciejewski zostaje wysłany na miejsce zamieszek. W mykwie odnajduje ciało studenta. Choć wiele wskazuje na samobójstwo, śledczy nie wierzy w taką wersję wydarzeń. Sprawa nabiera rozpędu, gdy na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zostają znalezione zwłoki kolejnego „samobójcy”. „Portret wisielca” to brutalna i wstrząsająca opowieść o napięciach między katolikami, Żydami i ruchami narodowymi w Lublinie, w którym czuć zbliżającą się wojnę. „Czas Herkulesów” to ostatni tom serii z Zygą Maciejewskim w roli głównej. Tym razem Wroński opisuje trudny moment w karierze Maciejewskiego. Śledczy otrzymuje zasłużony awans. Szybko jednak grzęźnie w papierkowej robocie i orientuje się, że to nie jest zajęcie dla niego. „Gliny z innej gliny” to zbiór opowiadań, których bohaterem jest Zyga Maciejewski, natomiast autorami poszczególnych tekstów są pisarze zaprzyjaźnieni z Marcinem Wrońskim. W skład antologii wchodzą opowiadania Andrzeja Pilipiuka, Ryszarda Ćwirleja i Roberta Ostaszewskiego.

Książki Marcina Wrońskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).