Marek Górlikowski Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Górlikowski Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Marek Górlikowski to wieloletni reporter, redaktor oraz autor książekNoblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” i „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”. Był felietonistą „Gazety Wyborczej”, obecnie jest freelancerem. Opowiadania jego pióra były drukowane w „Magazynie Świątecznym”. Czterokrotnie nominowano go do nagrody Grand Press w kategoriach dziennikarstwo śledcze, wywiad i publicystyka. Marek Górlikowski jest także współautorem zbioru reportaży „Wstając z kolan. Reportaże o »dobrej zmianie«”. Mieszka w Gdańsku.

Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój

„Noblista z Nowolipek” ukazał się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Marek Górlikowski prezentuje czytelnikom inspirującą historię człowieka, który sprzeciwił się światowym mocarstwom, a także opowieść o początkach fizyki jądrowej, narastającego wyścigu zbrojeń i budowy bomby atomowej. Autor dotarł do dokumentów FBI, archiwów noblisty w Cambridge i Londynie oraz polskiej bezpieki. Pisze o kulisach działaniach kontrowersyjnej organizacji pokojowej i losach wojennych rodziny Rotblatów.

Józef Rotblat miał 36 lat, kiedy pracował nad bombą atomową w sekretnym projekcie Manhattan. Jest Polakiem – odmawia przyjęcia obywatelstwa brytyjskiego, za co zostanie podejrzany o szpiegostwo dla Związku Radzieckiego. Kilkadziesiąt lat później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla.

Książka jest dostępna nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej (ebook i audiobook).

Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie

Kolejną książką Górlikowski jest publikacja z 2021 roku zatytułowana „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”. Tym razem zabiera czytelników prosto do wrocławskiego zoo państwa Gucwińskich, w którym rozgrywały się ludzkie i zwierzęce dramaty, historie kryminalne, miłosne oraz sensacyjne – z biznesem i polityką w tle. Autor przekształca biografie bohaterów w reporterskie śledztwo, pokazuje błyskawiczne kariery Gucwińskich i rosnące wokół nich kontrowersje. Oddaje głos uczestnikom, a także świadkom minionych zdarzeń.

Książki Marka Górlikowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Górlikowskiego w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.