Marek Kamiński Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Trzeci biegun, Książka | Marek Kamiński

    Myślał, że będzie to studniowy spacer od bieguna do bieguna Europy. Okazało się, że była to najtrudniejsza wyprawa w jego życiu. W 2015 roku Marek Kamiński wyruszył w pieszą wędrówkę z rosyjskiego Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Od „biegunu rozumu” - grobu Immanuela Kanta - po „biegun wiary”, grób świętego Jakuba Apostoła, który jest najpopularniejszym celem pielgrzymek Europejczyków. Chociaż wcześniej zdobył już oba polarne bieguny Ziemi, wspiął się na Mo...

Marek Kamiński Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Marek Kamiński jest polskim podróżnikiem ekstremalnym, innowatorem, a także filozofem. To pierwszy na świecie zdobywca obydwu biegunów Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Biegun północny zdobył 23 maja 1995 roku, natomiast biegun południowy 27 grudnia 1995 roku, czym zdobył sobie miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Marek Kamiński był także liderem pierwszej w historii wyprawy na biegun północny i południowy z osobą niepełnosprawną – Jaśkiem Melą. Jest założycielem Fundacji Marka Kamińskiego wspierającej przede wszystkim dzieci oraz młodzież w stawianiu sobie wyzwań i ciągłym rozwoju, a dzięki temu pomagającej urzeczywistnić marzenie o lepszym człowieku żyjącym w zrównoważonym świecie. Kamiński jest również twórcą Instytutu Marka Kamińskiego oraz właścicielem firmy Invena SA. Książki jego autorstwa dotyczą przede wszystkim – z jednej strony – jego wypraw, a z drugiej – poszukiwania własnych dróg i motywacji do ciągłego rozwoju.

Życiorys Marka Kamińskiego

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 roku w Gdańsku. Jak sam mówi, jego pierwszą samotną wyprawą było wybranie się w wieku 8 lat z rodzinnego miasta do Łodzi. Samotnie popłynął statkiem towarowym do Afryki już w wieku lat 15. Później studiował na Uniwersytecie Warszawskim – filozofię oraz fizykę. Kamiński jest także absolwentem Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie, studiował także filozofię w Hamburgu. Posługuje się, poza polskim, ośmioma językami: angielskim, włoskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, norweskim oraz japońskim. Marek Kamiński ma żonę oraz dwójkę dzieci – Polę i Kaya. Jak sam pisze, zaczyna dzień od zielonej herbaty wypitej w pobliżu plaży i spaceru wzdłuż morza.

Podróże

Marek Kamiński jest zdobywcą obydwu biegunów Ziemi, a także Spitsbergenu, najwyższej góry Antarktydy – masywu Vinsona – oraz najwyższego szczytu Grenlandii – Mount Gunbjorn. Na jego imponującej liście osiągnięć znajdują się także dwukrotne przejście Grenlandii na nartach, pierwsze w historii przepłynięcie Wisły kajakiem zimą czy przejście Pustyni Gibsona w Australii (800 km w 46 dni). W ramach wyprawy „Trzeci biegun” Kamiński przeszedł 4000 km w 140 dni szlakiem świętego Jakuba – od grobu Immanuela Kanta w Kaliningradzie do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Podróżnik przejechał także 30 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym, przebywając trasę od Japonii przez Syberię po Pustynię Gobi. Jest także pierwszą osobą, która bezemisyjnie przebyła trasę Transsyberyjską.

Nie tylko podróże Marka Kamińskiego – Power4Change

Marek Kamiński jest twórcą Fundacji oraz Instytutu swojego imienia, a także założycielem firmy Invena. Fundacja powstała w roku 1996 i jej misją jest wsparcie młodych osób w ich ciągłym rozwoju oraz podejmowaniu coraz to nowych wyzwań. Dzięki temu ma szansę ziścić się wizja lepszego człowieka żyjącego w zrównoważonym świecie. Fundacja tworzy i koordynuje różnego rodzaju programy edukacyjne, organizuje zbiórki środków na protezy dla osób potrzebujących czy obozy integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Wspiera także promocję polarystyki oraz ekologii, a także pogłębione odkrywanie wciąż nieznanych człowiekowi tak dobrze terenów na kuli ziemskiej, zwłaszcza rejonów polarnych.

Na podstawie własnego doświadczenia w zakresie osiągania celów, które wydają się niemożliwe, Marek Kamiński stworzył autorską metodę Power4Change. Składa się ona z 10 kroków, wśród których znajdują się takie kwestie jak wizualizacja, poznanie samego siebie czy droga ważniejsza niż cel. Power4Change rozwijana jest podczas warsztatów, szkoleń oraz konferencji. Marek Kamiński przybliża ją także w książce „Power4Change. Sztuka osiągania celów”, którą znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Metoda ta jest podstawą działania zarówno dla Fundacji Marka Kamińskiego, jak i Instytutu jego imienia. Fundacja realizuje dwie sztandarowe działalności: LifePlan, który jest rocznym programem oraz stypendium dla ambitnej młodzieży, pozbawionej wsparcia z najbliższego otoczenia, oraz Walk4Life, aplikacja przybliżająca metodę Power4Change osobom dotkniętym przez choroby cywilizacyjne, wśród których na czele znajdują się depresja czy wypalenie.

Z kolei Instytut Marka Kamińskiego skupia się na szerokiej perspektywie kształtowania globalnej świadomości związanej z wyzwaniami, przed którymi stoi obecnie ludzkość, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju. Zadanie to realizowane jest przede wszystkim poprzez globalny projekt wypraw Power4Change podejmowanych z robotem humanoidalnym NOA. Instytut szuka także sposobów na wykorzystanie tego typu robotów oraz sztucznej inteligencji w pracy z ludźmi dotkniętymi przez choroby cywilizacyjne.

Książki Marka Kamińskiego w księgarni internetowej Woblink

Oprócz „Power4Change. Sztuka osiągania celów” autorstwa Marka Kamińskiego na Woblink znajdziecie także inne jego poradniki, takie jak „Idź własną drogą” czy „Bądź zmianą”. Niejedna pozycja dotyczy także samych wypraw podróżnika. Są wśród nich książki „Trzeci biegun”, „Moje życie polarnika” lub „Wyprawa”. Wszystkie dostępne w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków. Dla miłośników tego ostatniego formatu na Woblink znajdziecie także inne cenne pozycje od Marka Kamińskiego. Wśród nich „Moje bieguny – dzienniki z wypraw 1990-1998”, czytane przez Mirosława Bakę czy „Razem na bieguny”, wspomnienia Kamińskiego i Meli z ich wspólnej wyprawy, czytane przez Marka Kondrata. Znajdzie się i coś dla nieco młodszych czytelników – wraz z Katarzyną Stachowicz-Gacek podróżnik napisał książkę „Marek i czaszka jaguara”. Wszystkie te tytuły znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).