Marek Kamiński Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Trzy Bieguny, Ebook | Julia Hamera, Marek Kamiński, Leszek Cichy

    Takiego duetu jeszcze nie było. Himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Everestu, i ekstremalny polarnik w jednej książce opowiadają o przygodach na granicy życia i śmierci, ryzyku, adrenalinie i o wyczynach, których nikt już nie powtórzy.Leszek Cichy to jeden z pierwszych polskich wspinaczy. Brał udział w najważniejszych i pionierskich wyprawach, był świadkiem i uczestnikiem podboju szczytów w złotej erze polskiego himalaizmu. Wspinał się m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krzysztofem ...

Marek Kamiński Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Marek Kamiński jest polskim podróżnikiem ekstremalnym, innowatorem, a także filozofem. To pierwszy na świecie zdobywca obydwu biegunów Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Biegun północny zdobył 23 maja 1995 roku, natomiast biegun południowy 27 grudnia 1995 roku, czym zdobył sobie miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Marek Kamiński był także liderem pierwszej w historii wyprawy na biegun północny i południowy z osobą niepełnosprawną – Jaśkiem Melą. Jest założycielem Fundacji Marka Kamińskiego wspierającej przede wszystkim dzieci oraz młodzież w stawianiu sobie wyzwań i ciągłym rozwoju, a dzięki temu pomagającej urzeczywistnić marzenie o lepszym człowieku żyjącym w zrównoważonym świecie. Kamiński jest również twórcą Instytutu Marka Kamińskiego oraz właścicielem firmy Invena SA. Książki jego autorstwa dotyczą przede wszystkim – z jednej strony – jego wypraw, a z drugiej – poszukiwania własnych dróg i motywacji do ciągłego rozwoju.

Życiorys Marka Kamińskiego

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 roku w Gdańsku. Jak sam mówi, jego pierwszą samotną wyprawą było wybranie się w wieku 8 lat z rodzinnego miasta do Łodzi. Samotnie popłynął statkiem towarowym do Afryki już w wieku lat 15. Później studiował na Uniwersytecie Warszawskim – filozofię oraz fizykę. Kamiński jest także absolwentem Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie, studiował także filozofię w Hamburgu. Posługuje się, poza polskim, ośmioma językami: angielskim, włoskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, norweskim oraz japońskim. Marek Kamiński ma żonę oraz dwójkę dzieci – Polę i Kaya. Jak sam pisze, zaczyna dzień od zielonej herbaty wypitej w pobliżu plaży i spaceru wzdłuż morza.

Podróże

Marek Kamiński jest zdobywcą obydwu biegunów Ziemi, a także Spitsbergenu, najwyższej góry Antarktydy – masywu Vinsona – oraz najwyższego szczytu Grenlandii – Mount Gunbjorn. Na jego imponującej liście osiągnięć znajdują się także dwukrotne przejście Grenlandii na nartach, pierwsze w historii przepłynięcie Wisły kajakiem zimą czy przejście Pustyni Gibsona w Australii (800 km w 46 dni). W ramach wyprawy „Trzeci biegun” Kamiński przeszedł 4000 km w 140 dni szlakiem świętego Jakuba – od grobu Immanuela Kanta w Kaliningradzie do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Podróżnik przejechał także 30 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym, przebywając trasę od Japonii przez Syberię po Pustynię Gobi. Jest także pierwszą osobą, która bezemisyjnie przebyła trasę Transsyberyjską.

Nie tylko podróże Marka Kamińskiego – Power4Change

Marek Kamiński jest twórcą Fundacji oraz Instytutu swojego imienia, a także założycielem firmy Invena. Fundacja powstała w roku 1996 i jej misją jest wsparcie młodych osób w ich ciągłym rozwoju oraz podejmowaniu coraz to nowych wyzwań. Dzięki temu ma szansę ziścić się wizja lepszego człowieka żyjącego w zrównoważonym świecie. Fundacja tworzy i koordynuje różnego rodzaju programy edukacyjne, organizuje zbiórki środków na protezy dla osób potrzebujących czy obozy integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Wspiera także promocję polarystyki oraz ekologii, a także pogłębione odkrywanie wciąż nieznanych człowiekowi tak dobrze terenów na kuli ziemskiej, zwłaszcza rejonów polarnych.

Na podstawie własnego doświadczenia w zakresie osiągania celów, które wydają się niemożliwe, Marek Kamiński stworzył autorską metodę Power4Change. Składa się ona z 10 kroków, wśród których znajdują się takie kwestie jak wizualizacja, poznanie samego siebie czy droga ważniejsza niż cel. Power4Change rozwijana jest podczas warsztatów, szkoleń oraz konferencji. Marek Kamiński przybliża ją także w książce „Power4Change. Sztuka osiągania celów”, którą znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Metoda ta jest podstawą działania zarówno dla Fundacji Marka Kamińskiego, jak i Instytutu jego imienia. Fundacja realizuje dwie sztandarowe działalności: LifePlan, który jest rocznym programem oraz stypendium dla ambitnej młodzieży, pozbawionej wsparcia z najbliższego otoczenia, oraz Walk4Life, aplikacja przybliżająca metodę Power4Change osobom dotkniętym przez choroby cywilizacyjne, wśród których na czele znajdują się depresja czy wypalenie.

Z kolei Instytut Marka Kamińskiego skupia się na szerokiej perspektywie kształtowania globalnej świadomości związanej z wyzwaniami, przed którymi stoi obecnie ludzkość, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju. Zadanie to realizowane jest przede wszystkim poprzez globalny projekt wypraw Power4Change podejmowanych z robotem humanoidalnym NOA. Instytut szuka także sposobów na wykorzystanie tego typu robotów oraz sztucznej inteligencji w pracy z ludźmi dotkniętymi przez choroby cywilizacyjne.

Książki Marka Kamińskiego w księgarni internetowej Woblink

Oprócz „Power4Change. Sztuka osiągania celów” autorstwa Marka Kamińskiego na Woblink znajdziecie także inne jego poradniki, takie jak „Idź własną drogą” czy „Bądź zmianą”. Niejedna pozycja dotyczy także samych wypraw podróżnika. Są wśród nich książki „Trzeci biegun”, „Moje życie polarnika” lub „Wyprawa”. Wszystkie dostępne w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków. Dla miłośników tego ostatniego formatu na Woblink znajdziecie także inne cenne pozycje od Marka Kamińskiego. Wśród nich „Moje bieguny – dzienniki z wypraw 1990-1998”, czytane przez Mirosława Bakę czy „Razem na bieguny”, wspomnienia Kamińskiego i Meli z ich wspólnej wyprawy, czytane przez Marka Kondrata. Znajdzie się i coś dla nieco młodszych czytelników – wraz z Katarzyną Stachowicz-Gacek podróżnik napisał książkę „Marek i czaszka jaguara”. Wszystkie te tytuły znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!