Marek Kamiński Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Kamiński Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Marek Kamiński jest polskim podróżnikiem ekstremalnym, innowatorem, a także filozofem. To pierwszy na świecie zdobywca obydwu biegunów Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Biegun północny zdobył 23 maja 1995 roku, natomiast biegun południowy 27 grudnia 1995 roku, czym zdobył sobie miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Marek Kamiński był także liderem pierwszej w historii wyprawy na biegun północny i południowy z osobą niepełnosprawną – Jaśkiem Melą. Jest założycielem Fundacji Marka Kamińskiego wspierającej przede wszystkim dzieci oraz młodzież w stawianiu sobie wyzwań i ciągłym rozwoju, a dzięki temu pomagającej urzeczywistnić marzenie o lepszym człowieku żyjącym w zrównoważonym świecie. Kamiński jest również twórcą Instytutu Marka Kamińskiego oraz właścicielem firmy Invena SA. Książki jego autorstwa dotyczą przede wszystkim – z jednej strony – jego wypraw, a z drugiej – poszukiwania własnych dróg i motywacji do ciągłego rozwoju.

Życiorys Marka Kamińskiego

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 roku w Gdańsku. Jak sam mówi, jego pierwszą samotną wyprawą było wybranie się w wieku 8 lat z rodzinnego miasta do Łodzi. Samotnie popłynął statkiem towarowym do Afryki już w wieku lat 15. Później studiował na Uniwersytecie Warszawskim – filozofię oraz fizykę. Kamiński jest także absolwentem Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie, studiował także filozofię w Hamburgu. Posługuje się, poza polskim, ośmioma językami: angielskim, włoskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, norweskim oraz japońskim. Marek Kamiński ma żonę oraz dwójkę dzieci – Polę i Kaya. Jak sam pisze, zaczyna dzień od zielonej herbaty wypitej w pobliżu plaży i spaceru wzdłuż morza.

Podróże

Marek Kamiński jest zdobywcą obydwu biegunów Ziemi, a także Spitsbergenu, najwyższej góry Antarktydy – masywu Vinsona – oraz najwyższego szczytu Grenlandii – Mount Gunbjorn. Na jego imponującej liście osiągnięć znajdują się także dwukrotne przejście Grenlandii na nartach, pierwsze w historii przepłynięcie Wisły kajakiem zimą czy przejście Pustyni Gibsona w Australii (800 km w 46 dni). W ramach wyprawy „Trzeci biegun” Kamiński przeszedł 4000 km w 140 dni szlakiem świętego Jakuba – od grobu Immanuela Kanta w Kaliningradzie do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Podróżnik przejechał także 30 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym, przebywając trasę od Japonii przez Syberię po Pustynię Gobi. Jest także pierwszą osobą, która bezemisyjnie przebyła trasę Transsyberyjską.

Nie tylko podróże Marka Kamińskiego – Power4Change

Marek Kamiński jest twórcą Fundacji oraz Instytutu swojego imienia, a także założycielem firmy Invena. Fundacja powstała w roku 1996 i jej misją jest wsparcie młodych osób w ich ciągłym rozwoju oraz podejmowaniu coraz to nowych wyzwań. Dzięki temu ma szansę ziścić się wizja lepszego człowieka żyjącego w zrównoważonym świecie. Fundacja tworzy i koordynuje różnego rodzaju programy edukacyjne, organizuje zbiórki środków na protezy dla osób potrzebujących czy obozy integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Wspiera także promocję polarystyki oraz ekologii, a także pogłębione odkrywanie wciąż nieznanych człowiekowi tak dobrze terenów na kuli ziemskiej, zwłaszcza rejonów polarnych.

Na podstawie własnego doświadczenia w zakresie osiągania celów, które wydają się niemożliwe, Marek Kamiński stworzył autorską metodę Power4Change. Składa się ona z 10 kroków, wśród których znajdują się takie kwestie jak wizualizacja, poznanie samego siebie czy droga ważniejsza niż cel. Power4Change rozwijana jest podczas warsztatów, szkoleń oraz konferencji. Marek Kamiński przybliża ją także w książce „Power4Change. Sztuka osiągania celów”, którą znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Metoda ta jest podstawą działania zarówno dla Fundacji Marka Kamińskiego, jak i Instytutu jego imienia. Fundacja realizuje dwie sztandarowe działalności: LifePlan, który jest rocznym programem oraz stypendium dla ambitnej młodzieży, pozbawionej wsparcia z najbliższego otoczenia, oraz Walk4Life, aplikacja przybliżająca metodę Power4Change osobom dotkniętym przez choroby cywilizacyjne, wśród których na czele znajdują się depresja czy wypalenie.

Z kolei Instytut Marka Kamińskiego skupia się na szerokiej perspektywie kształtowania globalnej świadomości związanej z wyzwaniami, przed którymi stoi obecnie ludzkość, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju. Zadanie to realizowane jest przede wszystkim poprzez globalny projekt wypraw Power4Change podejmowanych z robotem humanoidalnym NOA. Instytut szuka także sposobów na wykorzystanie tego typu robotów oraz sztucznej inteligencji w pracy z ludźmi dotkniętymi przez choroby cywilizacyjne.

Książki Marka Kamińskiego w księgarni internetowej Woblink

Oprócz „Power4Change. Sztuka osiągania celów” autorstwa Marka Kamińskiego na Woblink znajdziecie także inne jego poradniki, takie jak „Idź własną drogą” czy „Bądź zmianą”. Niejedna pozycja dotyczy także samych wypraw podróżnika. Są wśród nich książki „Trzeci biegun”, „Moje życie polarnika” lub „Wyprawa”. Wszystkie dostępne w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków. Dla miłośników tego ostatniego formatu na Woblink znajdziecie także inne cenne pozycje od Marka Kamińskiego. Wśród nich „Moje bieguny – dzienniki z wypraw 1990-1998”, czytane przez Mirosława Bakę czy „Razem na bieguny”, wspomnienia Kamińskiego i Meli z ich wspólnej wyprawy, czytane przez Marka Kondrata. Znajdzie się i coś dla nieco młodszych czytelników – wraz z Katarzyną Stachowicz-Gacek podróżnik napisał książkę „Marek i czaszka jaguara”. Wszystkie te tytuły znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!