Marek Szymaniak Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Szymaniak Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Marek Szymaniak urodził się w 1988 roku. To polski dziennikarz, reporter, autor książekUrobieni” i „Zapaść”. Szymaniak publikował m.in. w „Dużym Formacie”, magazynie „Pismo”. W Internecie publikował artykuły na takich portalach jak tvn24.pl, tvn24bis.pl, gazeta.pl czy portal Spider's Web. Za swoją pracę dziennikarską i reporterską Marek Szymaniak był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. nagrodę za reportaż prasowy przyznawaną przez jury Festiwalu Wrażliwego, wygrał konkurs dziennikarski „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobył drugie miejsce w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Za swoją debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy” nominowany był do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Dorobek literacki Marka Szymaniaka

Urobieni. Reportaże o pracy

„Urobieni” to debiutancki zbiór reportaży Marka Szymaniaka, który ukazał się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. To opowieść o polskim rynku pracy, warunkach, w jakich pracują Polacy oraz jak system pracy w naszym kraju prezentuje się na tle innych krajów Unii Europejskiej. Według wszystkich statystyk Polacy są jednym z najwięcej i najciężej pracujących narodów na Starym Kontynencie. Średnio Polak przepracowuje blisko dwa tysiące godzin rocznie, co plasuje nas na drugim miejscu wśród najbardziej zapracowanych krajów Unii.

Bohaterami książki Szymaniaka są pracownicy różnego szczebla. Dominują tu jednak opowieści i relacje ludzi, których praca na co dzień jest niedoceniana i niemal niezauważalna. Reporter rozmawia z pracownikami fabryk, kasjerami, pracownikami call center, właścicielem budki z zapiekankami oraz szefami związków zawodowych. Dzięki temu powstała opowieść, która w szerokim spektrum pokazuje system pracy w Polsce. W w swoim debiutanckim reportażu pt. „Urobieni” Szymaniak opowiada również historię ludzi, którzy po upadku komunizmu siłą zostali wprowadzeni w nowy model gospodarczy. Niektórzy dorobili się na tym milionów, niektórzy stracili fortunę, inni zaś musieli uczyć się funkcjonowania w dzikim nadwiślańskim kapitalizmie lat dziewięćdziesiątych.

Przy okazji „Urobieni” to także książka o ubóstwie i bezrobociu. Marek Szymaniak szuka odpowiedzi na pytania dotyczące rosnącego w Polsce problemu z zatrudnieniem. W dobie upadającego przemysłu, zastępowania ludzkiej pracy pracą maszyn, digitalizacją różnych procesów, poszerza się grupa ludzi wykluczonych zawodowo. Szczególnie w miejscowościach, które funkcjonowały dzięki istniejącym w okolicy zakładom pracy, fabrykom czy kopalniom. „Urobieni” to także opowieść o niesprawiedliwości świata, w którym prezesi i dyrektorzy zarabiają niekiedy równowartość kilkuset pensji zwykłego pracownika.

Za reportaż „Urobieni” Marek Szymaniak otrzymał nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast

Druga książka Marka Szymaniaka – „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” – ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Punktem wyjścia do napisania tej książki były statystyki podane przez Polską Akademię Nauk. Wynika z nich, że blisko w połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi zapaść społeczno-ekonomiczna. Powodów tego procesu jest wiele. W pierwszej kolejności wymienia się wyludnienie, upadający przemysł, rosnące bezrobocie, problemy związane z mieszkaniami i ich cenami. Do tego warto dodać utrudniony dostęp do usług, służby zdrowia, fatalny stan powietrza, polityczne układy oraz stale starzejące się społeczeństwo. Marek Szymaniak odwiedza mniejsze polskie miejscowości. Reporter stara się znaleźć się ustalić, co poszło nie tak w średnich polskich miastach, czemu nie są atrakcyjne dla młodych ludzi i czemu się nie rozwijają. W poszukiwaniu szczerych odpowiedzi na nurtujące go pytania spotyka się z mieszkańcami i lokalnymi aktywistami. Wśród jego rozmówców są również samorządowcy. Ponadto Szymaniak zderza twarde statystyki z rzeczywistością. Sprawdza, jak oficjalne liczby wyglądają w praktyce.

Książki Marka Szymaniaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Szymaniaka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są książki „Urobieni. Reportaże o pracy” oraz „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.