Margaret Atwood Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Opowieść podręcznej, Książka | Margaret Atwood

    Fabuła powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Stworzone tam państwo, Gilead, jest ideologiczną odpowiedzią na klęskę ekologiczną oraz powszechny upadek wartości. Władzę w państwie sprawuje fundamentalistyczna dyktatura, która chce ukształtować społeczeństwo według nowych zasad, zgodnych z zapisami Starego Testamentu. Rzesze płodnych kobiet są poddawane praniu mózgów w obozach o ostrym reżimie. Tytułowe „podręczne” stanowią n...

Margaret Atwood Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

(ur. 18 listopada 1939 w Ottawie)

Margaret Atwood to kanadyjska pisarka, poetka i aktywistka społeczna. Do tej pory napisała po kilkanaście książek poetyckich, powieści, książek non-fiction oraz zbiorów opowiadań. Jest również autorką książek dla dzieci.

Atwood jest dwukrotną laureatką Nagrody Bookera. Pierwszy raz otrzymała ją w 2000 roku za powieść „Ślepy zabójca”, a drugi raz w 2019 roku za „Testamenty”, kontynuację bestsellerowej powieści „Opowieść podręcznej”. Od wielu lat Margaret Atwood wymienia się wśród kandydatek do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisarka studiowała na Victoria College w Toronto oraz Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda. Po studiach pracowała na University of British Columbia (1965), Sir George Williams University w Montrealu (1967‒1968), University of Alberta (1969‒1979), York University w Toronto (1971‒1972) i New York University jako profesor angielskiego.

Opowieść podręcznej najpopularniejsza książka Margaret Atwood

W twórczości Margaret Atwood dominującym tematem jest feminizm. Najpopularniejszą książką Margaret Atwood jest bez wątpienia wydana w 1983 roku „Opowieść podręcznej”. To antyutopijna powieść o alternatywnej wersji historii, w której rola kobiet w społeczeństwie sprowadza się tylko i wyłącznie do rodzenia dzieci i służenia mężczyznom. Tytułowa podręczna to kobieta nie mająca praktycznie żadnych praw, a jej jedynym obowiązkiem jest zajście w ciążę z Komendantem (jej „właścicielem”) i urodzenie mu zdrowego potomka. Książka doczekała się serialowej adaptacji produkcji Netflixa. Serial zdobył aż 14 nagród Emmy i 4 Złote Globy.

Przekaz powieści i charakteryzacja postaci w serialu miały silne oddziaływanie na rzeczywistość. W wielu miastach światach podczas protestów w obronie praw kobiet protestujące ubrane były w charakterystyczne czerwone stroje, które nosiły podręczne,

Testamenty

W 2019 roku ukazała się najnowsza książka Margaret Atwood pt. „Testamenty” – kontynuacja „Opowieści podręcznej”. Kanadyjska pisarka otrzymała za nią Nagrodę Bookera. Atwood przez przeszło 30 lat wzbraniała się przed pisaniem kontynuacji „Opowieści podręcznej”. Zmieniła jednak zdanie, gdy zauważyła, że świat niebezpiecznie zmierza w kierunku, jaki opisała w swojej powieści.

Ebooki, audiobooki i wersje papierowe książek Margaret Atwood znajdziecie na Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.