Margaret Mitchell Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Margaret Mitchell Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Margaret Mitchell była amerykańską pisarką i dziennikarką znaną przede wszystkim w związku ze swoją jedyną powieścią „Przeminęło z wiatrem”, za które otrzymała Nagrodę Pulitzera w 1937 roku. Według sondażu Harrisa z 2014 r. jest to druga ulubiona książka amerykańskich czytelników, zaraz za Biblią. Na całym świecie wydrukowano jej dotychczas ponad 30 milionów egzemplarzy.

Margaret Mitchell – życiorys

Margaret Munnerlyn Mitchell urodziła się 8 listopada 1900 roku w Atlancie jako córka Mary Isabelle „Maybelle” Stephens, sufrażystki i działaczki katolickiej, oraz Eugene Muse Mitchella, adwokata. Mitchellowie byli zamożną i prominentną rodziną. Margaret miała jeszcze dwóch starszych braci – Russela Stephensa Mitchella, który zmarł w dzieciństwie, oraz Alexandra Stephensa Mitchella. Margaret uczestniczyła w aktywności sufrażystek, z którymi aktywnie związana była jej matka, dodatkowo od dzieciństwa obracała się w środowisku pełnym weteranów wojny secesyjnej po stronie Konfederatów. Po ukończeniu nauki w szkole oraz college’u, a także przedwczesnej śmierci matki, Margaret Mitchell przejęła obowiązki związane z prowadzeniem domu rodzinnego. Równocześnie rozpoczęła także pisanie do cotygodniowej kolumny niedzielnego wydania gazety „Atlanta Journal”. Praca ta związana była także z rosnącą potrzebą posiadania własnego źródła dochodów. W kwietniu 1922 roku Mitchel niemalże codziennie spotykała się z dwoma mężczyznami, Berrienem Kinnardem Upshawem oraz jest współlokatorem i przyjacielem, Johnem Robertem Marshem. Margaret wzięła ślub z tym pierwszym 2 września 1922, wbrew wątpliwościom rodziny. Już w grudniu tego samego roku związek się rozpadł, głównie z powodu przemocy ze strony Upshaw związanej z jego alkoholizmem oraz gwałtownym temperamentem. Upshaw zgodził się na rozwód po tym, jak Marsh udzielił mu pożyczki, a Mitchell zgodziła się nie wnosić przeciwko niemu zarzutów o napaść. Oficjalnie do rozwodu doszło 16 października 1924 roku. 4 lipca 1925 roku Margaret Mitchell i John Marsh pobrali się.

W czasie II wojny światowej Margaret Mitchell była wolontariuszką Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Aktywnie uczestniczyła także w działaniach Obrony Narodowej (Home Defence), szyjąc szpitalne fartuchy czy łatając spodnie, a także intensywnie pisała listy do mężczyzn znajdujących się na froncie, dodając im otuchy. Od lat 40. XX wieku Mitchell w ogóle pracowała wyłącznie w celach dobroczynnych, zakładając między innymi izbę przyjęć dla czarnych i białych przy Grady Hospital w Atlancie czy angażując się w ruch afroamerykański na rzecz praw i kształcenia czarnoskórych Amerykanów.

11 sierpnia 1949 roku Margaret Mitchell została potrącona przez pijanego taksówkarza w Atlancie. Jej obrażenia były na tyle poważne, że nie obudziła się już ze śpiączki i zmarła 16 sierpnia w Grady Hospital. Pochowana została na Oakland Cementery w Atlancie.

Twórczość i „Przeminęło z wiatrem”

Margaret Mitchell tworzyła od dzieciństwa – początkowo były to głównie historie o zwierzętach, potem bajki i powieści przygodowe. Tworzyła nie tylko treść, ale także okładki i ilustracje do swoich dzieł. Później pojawiły się w jej twórczości motywy romantycznej miłości i honoru, zwłaszcza pomiędzy „dobrym rycerzem” a „złym rycerzem” walczącym o rękę wybranej damy. Niewątpliwie jednak jej największym osiągnięciem pozostaje jedyna wydana powieść,Przeminęło z wiatrem”.

Margaret Mitchell zaczęła ją pisać w 1926 roku, gdy z powodu artretyzmu oraz dodatkowych obrażeń przez długi czas nie mogła opuszczać łóżka. Marsh kupił żonie używaną maszynę do pisania, na której powstało całe „Przeminęło z wiatrem”. Akcja rozgrywa się w Clayton County oraz w Atlancie w stanie Georgia, w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej oraz późniejszej ery odbudowy (Reconstruction Era). Główną bohaterką jest młoda Scarlett O’Hara, rozpieszczona córka zamożnego właściciela plantacji, która sięga do wszystkich możliwych środków, by wyrwać się z powojennej biedy. Ta historyczna powieść Mitchell to historia o dojrzewaniu, która od samego początku cieszyła się dużą popularnością. Książka ukazała się 30 czerwca 1936 roku i w tym samym roku Mitchell sprzedała prawa do jej ekranizacji. Ta ukazała się w 1939 roku i została uznana za jeden z najlepszych filmów wszechczasów, otrzymując między innymi Oscara za najlepszy film. W 1937 roku powieść Mitchell otrzymała Nagrodę Pulitzera.

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie wiele różnych wydań powieści „Przeminęło z wiatrem” autorstwa Margaret Mitchell. Wydawnictwo Albatros oferuje ją zarówno jako książkę papierową, jak i ebook oraz audiobook (czyta Danuta Stenka).

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.