Maria Kownacka Książki - oprawa pocket

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Kownacka Książki - oprawa pocket

Maria Kownacka urodziła się w 1894 roku. To polska pisarka, tłumaczka, redaktorka, autorka słuchowisk radiowych, sztuk scenicznych i wielu znanych książek dla dzieci. Kownacka współpracowała z czasopismem „Płomyk”. Debiutowała na jego łamach w 1919 roku.

Życiorys Marii Kownackiej

Maria Kownacka bardzo wcześnie straciła matkę. Z powodów finansowych w 1912 roku dwudziestoletnia Maria zaczęła pracę jako nauczycielka. Przełomowym rokiem w jej karierze był rok 1919, kiedy przyszła autorka „Plastusiowego pamiętnika” poznała Helenę Radwanową, redaktorkę „Płomyka”, znanego pisma dla dzieci. Kownacka zaczęła pisać artykuły dla dzieci w czasopismach wydawanych przez Naszą Księgarnię. W 1939 roku pisarka kupiła grunt pod dom letniskowy w Łomiankach. Niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej budowę nieruchomości. Kownacka wróciła do realizacji swojego pomysłu w 1958 roku. Wówczas powstał dom letniskowy o nazwie „Plastusiowo”, gdzie autorka tkała, tworzyła biżuterię, domowe przetwory, a także odpoczywała i obserwowała ptaki. Tam też tworzyła swoje ostatnie książki. Pisarka zmarła 27 lutego 1982 roku.

Twórczość Kownackiej

Pierwsza książka Kownackiej – „Bajowe bajeczki i świerszczykowe skrzypeczki, czyli o straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” ukazała się w 1935 roku. W tym samym roku swoją premierę miała książka „Deszczyk pada, słonko świeci”. W 1936 roku ukazała się najpopularniejsza książka Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Po raz pierwszy postać pojawiła się w 1931 roku w piśmie „Płomyczek”. Tytułowy Plastuś to ludzik ulepiony z plasteliny przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Narracja przedstawiona jest z punktu widzenia Plastusia, który opowiada o swoich przygodach. Większość z nich przeżywa ze swoimi przyjaciółmi, z którymi zamieszkuje piórnik Tosi – z ołówkiem, scyzorykiem, stalówkami i gumką „Myszką”. Na podstawie bajki w latach 80. powstał serial animowany wyreżyserowany przez Zofię Ołdak.

Łącznie o przygodach Plastusia ukazało się pięć książek – „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Za żywopłotem”, „Plastusiowo” i „Misio i Plastuś”.

W tym samym roku Kownacka napisała „Kukuryku na ręczniku”. Kolejne książki pisarki to „O Jaśku, co się z Rokitą założył”, „Cztery mile za piec”, „Miała babuleńka kozła rogatego”, „Jak mysz pod miotłą”. W 1948 roku ukazała się książka „Kajtkowe przygody”. To obok „Plastusiowego pamiętnika” najbardziej znana bajka Kownackiej. To opowieść o przygodach bociana Kajtka, który nie może odlecieć do ciepłych krajów w wyniku złamania skrzydła. Ptak zostaje przygarnięty przez państwa Orczyków, przy których domu znajdował się gniazdo Kajtka. Historia została przedstawiona z perspektywy bociana, który opowiada o swoim życiu na polskiej wsi.

Pod koniec lat 40. XX wieku swoje premiery miały jeszcze takie bajki jak „O Rochu i jego grochu”, „Tajemnica uskrzydlonego serca”, „O Kasi, co gąski zgubiła”, „O Żaczku-Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale”.

Na początku lat 50. ukazał się „Entliczek pentliczek”. To zbiór kultowych wierszyków i rymowanek, które zna każde dziecko w Polsce. Kolejnymi książkami Kownackiej były „Kwiatki Małgorzatki”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”.

W latach 60. ukazało się sześć książek i zbiorów wierszy Kownackiej – „O Bidzie i złotych jabłkach”, „Orzeszek”, „Plastusiowo”, „Kamizela na niedzielę”, „W Świerszczykowie”, „Wesołe przedszkole”. Ostatnimi dwiema książkami polskiej autorki były „Teatrzyk supełków” i ostatnia część przygód Plastusia, „Za żywopłotem”.

Za swoją twórczość i zasługi Maria Kownacka była wielokrotnie wyróżniania. Otrzymała między innymi Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Uśmiechu, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Orle Pióro.

Książki Marii Kownackiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marii Kownackiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.