Maria Krüger Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Krüger Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Maria Krüger to dziennikarka i polska pisarka, która tworzyła przede wszystkim literaturę dziecięcą i młodzieżową. Studiowała na Akademii Nauk Politycznych, a także na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas studiów pracowała w wydawnictwach Nasza Księgarnia oraz Trzaska, Evert, Michalski. Krüger była członkiem ZLP i Polskiego PEN Clubu, a w 1979 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Jej najpopularniejszymi książkami są „Karolcia” i „Godzina pąsowej róży”.

Twórczość Marii Krüger

Maria Krüger debiutowała na łamach „Płomyczka”, gdzie pisała opowiadania dla dzieci. Współpracowała również z takimi magazynami jak „Świerszczyk” czy „Płomyk”, a także w przedwojennych tytułach: „Dziatwa”, „Słonko”, „Poranek”. W czasie okupacji współpracowała z grupą „Epoka”, brała także czynny udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki, prowadziła teatr lalkowy i audycje dla kobiet w Polskim Radiu. Pisarka wymyśliła również audycję telewizyjną „Miś z okienka”.

Książki Marii Krüger

Pisarka ma w swoim dorobku literackim kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży. Do wartych uwagi utworów Marii Krüger należą „Ucho, dynia, 125!” o niegrzecznym chłopcu zamienionym w jamnika, „Szkoła narzeczonych” będąca pełną ciepła opowieścią dla nastolatek, „Odpowiednia dziewczyna” czy „Apolejka i jej osiołek”. Najpopularniejszymi książkami autorki są niewątpliwie „Karolcia” i „Godzina pąsowej róży”.

„Karolcia” - najbardziej rozpoznawalna powieść autorki

Karolcia” jest najbardziej rozpoznawalną powieścią Marii Krüger. Książka została wydana w 1959 roku. Obecnie jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. Główną bohaterką jest tytułowa Karolcia, rezolutna ośmioletnia dziewczynka. Pewnego dnia wchodzi w posiadanie magicznego koralika, który ma moc spełniania życzeń. Dziewczynka i jej przyjaciel Piotruś będą musieli stawić czoła złej czarownicy, która za wszelką cenę chce wejść w posiadanie koralika. „Karolcia” została przetłumaczona na kilka języków, a na jej podstawie powstał spektakl telewizyjny. W 1970 roku ukazała się kontynuacja przygód dziewczynki „Witaj Karolciu”.

„Godzina pąsowej róży”

„Godzina pąsowej róży” to opowieść o podróży w czasie. Nastoletnia dziewczyna zostaje w magiczny sposób przeniesiona do XIX wieku. Musi zmierzyć się z zupełnie nową dla niej epoką, w której wszystko jest inne – moda, kultura, zwyczaje i codzienne życie. Książka została zekranizowana, a film na jej podstawie był bardzo popularny wśród nastolatek. Grały w nim gwiazdy polskiego kina tamtych lat, między innymi Elżbieta Czyżewska, Barbara Ludwiżanka czy Lucyna Winnicka.

Powieści Marii Krüger znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.