Marieke Lucas Rijneveld Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marieke Lucas Rijneveld Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Marieke Lukas Rijneveld urodzili się w 1991 roku. Są holenderskimi autorami powieści i poezji. W 2020 roku za książkę „Niepokój przychodzi o zmierzchuotrzymali Międzynarodową Nagrodę Bookera (wraz z tłumaczem Michele Hutchinsonem). Wcześniej wydali dwa tomy poezji – „Kalfsvlies” (2015) oraz „Fantoommerrie” (2019). Marieke Lukas Rijneveld są osobą niebinarną.

Marieke Lucas Rijneveld dorastali w rodzinie reformowanej na farmie w Brabancji Północnej w Niderlandach. Identyfikują się zarówno jako mężczyzna, jak i kobieta. Rijneveld przyjęli drugie imię w wieku dziewiętnastu lat, w wyniku prześladowania przez rówieśników za swoją „chłopięcość”. W komunikacji angielskojęzycznej Rijneveld używają zaimków oni/ich, natomiast w języku niderlandzkim ona/jej. Jednym z idoli Rijneveld jest Jan Wolkers, wybitny niderlandzki poeta, malarz i rzeźbiarz, który również pochodził z rodziny reformowanej. Rijneveld zainteresowali się twórczością Wolkersa w trakcie terapii i pracy z obrazami i poezją.

Rijneveld chcieli zostać nauczycielem języka niderlandzkiego, ale porzucili ten pomysł, by skupić się na pisaniu. W 2015 roku wydali zbiór wierszy pt. „Kalfsvlies”. W tym samym roku zostali okrzyknięci jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy niderlandzkich młodego pokolenia.

Niepokój przychodzi o zmierzchu - pierwsza powieść Marieke Lukasa Rijneveld

W 2018 w Niderlandach ukazała się pierwsza powieść Marieke Lukasa Rijneveld. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” to niezwykle emocjonalna, inspirowana osobistymi doświadczeniami Rijneveld opowieść o rodzinie, która staje w obliczu tragedii – w wypadku ginie brat narratora. Brat zginął, gdy Rijneveld mieli trzy lata, zatem opowieść jest tylko po części odzwierciedleniem prawdziwej historii.

Fabuła powieści rozgrywa się w małej wiosce na niderlandzkiej prowincji. Niedługo przed świętami pobożna rodzina rolnicza zostaje boleśnie doświadczona. W wypadku ginie najstarszy syn Matthies. To jednak dopiero początek nieszczęść, które zaczynają nawiedzać farmę. Życie rodziny opisanej w powieści zaczyna przypominać koszmar z obrazów Bosha. Rodzice, żyjący zgodnie z nakazami religijnymi, wierzą, że to co ich spotyka, jest karą za grzechy. Wkrótce zatracają się w bólu i poczuciu winy. Tym samym zaniedbują pozostałe dzieci, które nie są świadome tego, co się stało i odczuwają napiętą atmosferę panującą w domu. Jas, Obbe i Hanna muszą znaleźć swój sposób na radzenie sobie z niepokojem. Przez traumę rodzinną zaczynają gromadzić rzeczy, zadają ból sobie i innym, popadają w obsesje i uzależnienia.

„Niepokój przychodzi o zmierzchu” to książka o brzemieniu przekazywanym dzieciom przez rodziców. To także opowieść o żałobie, sposobach jej przechodzenia oraz tragicznych konsekwencjach poddania się rozpaczy. Ukończenie powieści zajęło Rijneveld około sześciu lat, ponadto opowiadali w wywiadzie, że zainteresowali się pisaniem już w szkole podstawowej po przeczytaniu pierwszej części przygód o Harrym Potterze J.K. Rowling. Za tę powieść Rijneveld otrzymali w 2020 roku Międzynarodową Nagrodę Bookera. Rijneveld są pierwszym holenderskim twórcą, którzy wygrali tę nagrodę i dopiero trzecim, którzy zostali do niej nominowani.

W Polsce powieść „Niepokój przychodzi o zmierzchu” ukazała się wiosną 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Za tłumaczenie odpowiedzialny jest Jerzy Koch.

W 2020 roku ukazał się drugi tomik poezji Rijneveld. Sukces na arenie międzynarodowej doprowadził do tego, że amerykańska poetka Amanda Gorman wybrała Rijneveld na tłumaczy swoich wierszy na język niderlandzki. Niestety tłumaczenie nie doszło do skutku w wyniku krytyki związanej ze zleceniem pracy nad tłumaczeniem czarnoskórej pisarki białemu tłumaczowi.

Książki Marieke Lukasa Rijneveld na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marieke Lukasa Rijneveld w formie ebooka oraz papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.