Marieke Lucas Rijneveld Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marieke Lucas Rijneveld Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Marieke Lukas Rijneveld urodzili się w 1991 roku. Są holenderskimi autorami powieści i poezji. W 2020 roku za książkę „Niepokój przychodzi o zmierzchuotrzymali Międzynarodową Nagrodę Bookera (wraz z tłumaczem Michele Hutchinsonem). Wcześniej wydali dwa tomy poezji – „Kalfsvlies” (2015) oraz „Fantoommerrie” (2019). Marieke Lukas Rijneveld są osobą niebinarną.

Marieke Lucas Rijneveld dorastali w rodzinie reformowanej na farmie w Brabancji Północnej w Niderlandach. Identyfikują się zarówno jako mężczyzna, jak i kobieta. Rijneveld przyjęli drugie imię w wieku dziewiętnastu lat, w wyniku prześladowania przez rówieśników za swoją „chłopięcość”. W komunikacji angielskojęzycznej Rijneveld używają zaimków oni/ich, natomiast w języku niderlandzkim ona/jej. Jednym z idoli Rijneveld jest Jan Wolkers, wybitny niderlandzki poeta, malarz i rzeźbiarz, który również pochodził z rodziny reformowanej. Rijneveld zainteresowali się twórczością Wolkersa w trakcie terapii i pracy z obrazami i poezją.

Rijneveld chcieli zostać nauczycielem języka niderlandzkiego, ale porzucili ten pomysł, by skupić się na pisaniu. W 2015 roku wydali zbiór wierszy pt. „Kalfsvlies”. W tym samym roku zostali okrzyknięci jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy niderlandzkich młodego pokolenia.

Niepokój przychodzi o zmierzchu - pierwsza powieść Marieke Lukasa Rijneveld

W 2018 w Niderlandach ukazała się pierwsza powieść Marieke Lukasa Rijneveld. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” to niezwykle emocjonalna, inspirowana osobistymi doświadczeniami Rijneveld opowieść o rodzinie, która staje w obliczu tragedii – w wypadku ginie brat narratora. Brat zginął, gdy Rijneveld mieli trzy lata, zatem opowieść jest tylko po części odzwierciedleniem prawdziwej historii.

Fabuła powieści rozgrywa się w małej wiosce na niderlandzkiej prowincji. Niedługo przed świętami pobożna rodzina rolnicza zostaje boleśnie doświadczona. W wypadku ginie najstarszy syn Matthies. To jednak dopiero początek nieszczęść, które zaczynają nawiedzać farmę. Życie rodziny opisanej w powieści zaczyna przypominać koszmar z obrazów Bosha. Rodzice, żyjący zgodnie z nakazami religijnymi, wierzą, że to co ich spotyka, jest karą za grzechy. Wkrótce zatracają się w bólu i poczuciu winy. Tym samym zaniedbują pozostałe dzieci, które nie są świadome tego, co się stało i odczuwają napiętą atmosferę panującą w domu. Jas, Obbe i Hanna muszą znaleźć swój sposób na radzenie sobie z niepokojem. Przez traumę rodzinną zaczynają gromadzić rzeczy, zadają ból sobie i innym, popadają w obsesje i uzależnienia.

„Niepokój przychodzi o zmierzchu” to książka o brzemieniu przekazywanym dzieciom przez rodziców. To także opowieść o żałobie, sposobach jej przechodzenia oraz tragicznych konsekwencjach poddania się rozpaczy. Ukończenie powieści zajęło Rijneveld około sześciu lat, ponadto opowiadali w wywiadzie, że zainteresowali się pisaniem już w szkole podstawowej po przeczytaniu pierwszej części przygód o Harrym Potterze J.K. Rowling. Za tę powieść Rijneveld otrzymali w 2020 roku Międzynarodową Nagrodę Bookera. Rijneveld są pierwszym holenderskim twórcą, którzy wygrali tę nagrodę i dopiero trzecim, którzy zostali do niej nominowani.

W Polsce powieść „Niepokój przychodzi o zmierzchu” ukazała się wiosną 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Za tłumaczenie odpowiedzialny jest Jerzy Koch.

W 2020 roku ukazał się drugi tomik poezji Rijneveld. Sukces na arenie międzynarodowej doprowadził do tego, że amerykańska poetka Amanda Gorman wybrała Rijneveld na tłumaczy swoich wierszy na język niderlandzki. Niestety tłumaczenie nie doszło do skutku w wyniku krytyki związanej ze zleceniem pracy nad tłumaczeniem czarnoskórej pisarki białemu tłumaczowi.

Książki Marieke Lukasa Rijneveld na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marieke Lukasa Rijneveld w formie ebooka oraz papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.