Mario Puzo Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mario Puzo Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Mario Puzo to amerykański pisarz, dziennikarz, scenarzysta pochodzenia włoskiego. Jest autorem książki „Ojciec chrzestny” – jednej z najważniejszych powieści XX wieku. Puzo jest znany przede wszystkim z książek opisujących działania sycylijskiej i amerykańskiej mafii. Wokół tego tematu skupione są jego książki „Ojciec chrzestny”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Rodzina Corleone”, „Omerta”. Puzo jest laureatem dwóch Oscarów za dwie części „Ojca chrzestnego”, ekranizacje jego najważniejszej powieści. Oprócz pisania powieści i scenariuszy zajmował się recenzowaniem książek, pisaniem artykułów i opowiadań. Publikował m.in. w „Redbook”, „Holiday”, „Book World” oraz w „New York Times”.

Mario Puzo pochodził z rodziny włoskich imigrantów z nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen. W czasie II wojny światowej Puzo walczył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny zatrudnił się jako cywilny publicysta Sił Powietrznych w Niemczech.

Debiut Mario Puzo

Puzo debiutował w 1955 roku powieścią „Mroczna arena”. To książka, która powstała pod wpływem pobytu Puzo w Europie. Głównym tematem powieści jest życie Amerykanów i Niemców w powojennych Niemczech. Fabuła rozgrywa się w Bremie. Głównym bohaterem „Mrocznej areny” jest Mosca, który po powrocie z Ameryki do północnych Niemiec walczy z wewnętrznym rozerwaniem i odkrywa siebie na nowo. W rzeczywistości powojennego chaosu próbuje odnaleźć jego narzeczoną. Pod płaszczem powieści obyczajowej Puzo podejmuje temat stanu wygranych i przegranych wojny oraz konsekwencje totalitarnych rządów III Rzeszy.

Między wydaniem pierwszej i drugiej powieści pracował jako niezależny dziennikarz i pisarz. Druga powieść Puzo, „Dziesiąta Aleja”, ukazała się w 1965 roku. To najbardziej osobista książka w dorobku Puzo. Amerykański pisarz opisał w niej obraz życia włoskich imigrantów w Nowym Jorku. To momentami krytycznymi, momentami brutalny, ale również komiczny utwór, w którym Puzo konfrontuje stereotypy o amerykańskich Włochach z rzeczywistością. Najciekawsze wydaje się tu łączenie przez imigrantów tradycji włoskich z amerykańskimi.

Choć żadna z tych książek nie przyniosła mu sławy i pieniędzy, to obie otrzymały dobre recenzje krytyków. W połowie lat 60. Puzo przeszedł kosztowne leczenie. Po tym doświadczeniu pisarz postanowił napisać książkę, która przyniesie mu sukces komercyjny. Pod wpływem zasłyszanych opowieści o mafii zaczął zbierać materiały na temat Cosa Nostry. Efektem jego obserwacji była powieść „Ojciec chrzestny”, która niedługo po wydaniu stanie się bestsellerem, a dzięki znakomitej ekranizacji zyskała dodatkową sławę i ostatecznie sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

Ojciec Chrzestny - najważniejsza książka Puzo

W 1969 roku swoją premierę miał „Ojciec chrzestny” – najważniejsza książka w dorobku Mario Puzo i jedna z najważniejszych książek XX wieku. To opowieść o sycylijskiej rodzinie mafijnej, która trzyma władzę w Nowym Jorku. Główną postacią powieści jest Don Vito Corleone, tytułowy Ojciec Chrzestny, głowa rodziny Corleone. Fabuła powieści obejmuje 10 lat – zaczyna się pod koniec II wojny światowej. Ponadto w książce znajdują się retrospekcje, dzięki którym czytelnicy mogą poznać przeszłość i młodość Vita Corleone.

Na podstawie książki, w 1972 roku, powstał film w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Współautorem scenariusza do filmu był sam autor, Mario Puzo. Film zdobył trzy Oscary i aż pięć Złotych Globów. Okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym. W rolę tytułowego Ojca Chrzestnego wcielił się Marlon Brando. Jego rola uznawana jest za jedną z najwybitniejszych kreacji aktorskich w dziejach kinematografii. Ponadto w filmie, obok Marlona Brando, wystąpili Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton i James Caan.

W 1974 roku swoją premierę miała kontynuacja pt. „Ojciec chrzestny II”. Film jest jednocześnie prequelem i sequelem „Ojca chrzestnego”. W filmie została przedstawiona młodość Vita Corleone – czas jego pobytu na Sycylii, pierwsze kroki stawiane w Stanach Zjednoczonych i tworzy swoje mafijne imperium – oraz wydarzenia chronologicznie rozgrywające się po tych przedstawionych w pierwszej części. W rolę młodego Vito Corleone wcielił się Robert De Niro. Film otrzymał aż sześć Oscarów: dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, scenografię, muzykę oraz drugoplanową rolę męską.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wyjątkową wersję audiobooka „Ojca chrzestnego” w interpretacji Janusza Gajosa.

Mario Puzo kontynuował opowieść o rodzinie Corleone w powieści „Sycylijczyk”, która ukazała się w 1984 roku. Akcja powieści rozgrywa się w 1950 roku pod koniec dwuletniego pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Corleone dostaje zadanie bezpiecznego przetransportowania słynnego sycylijskiego gangstera Salvatore Guiliano do Stanów Zjednoczonych.

W 1990 roku ukazała się ósma książka Puzo pt. „Czwarty K”. To powieść polityczna, której głównym tematem jest wojna prowadzona przez Stany Zjednoczone z terrorystami. Osią fabularną są tutaj przeżycia Francisa Xaviera Kennedy’ego, potomka prezydenckiej rodziny Kennedych. Jedna z grup terrorystycznych dokonuje udanego zamachu na papieża oraz porywa córkę prezydenta USA. Kilka dni później na środku Times Square dochodzi do eksplozji bomby atomowej. Francis Xavier Kennedy, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, skupia się na zemście.

Sześć lat później ukazała się książka „Ostatni don”, kolejna powieść, w której Puzo podejmuje tematykę mafijną. Puzo przedstawia w książce świat polityków, gwiazd filmowych, płatnych morderców, producentów, skorumpowanych policjantów i hazardzistów – świat, w którym rządzą okrutne prawa. Głowa najważniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej Domenico Clericuzio postanawia zalegalizować swoją działalność. Jego marzeniem jest, by jego krewni i potomkowie porzucili przestępcze życie. Jednak o powrocie do normalności nie może być mowy, bowiem za dużo krwi się przelało.

Ostatnią powieścią mafijną w dorobku Puzo była wydana już po jego śmierci „Omerta”. Tym razem Puzo opowiada o walce pomiędzy Astorrem Violą a przywódcami rodzin mafijnych. Dokonano zamachu na wuja Violi i jego zadaniem jest teraz zemsta – tytułowa omerta. Z drugiej strony Astorr musi za wszelką cenę ochronić siebie, własną rodzinę i majątek.

Po śmierci Puzo ukazała się także kultowa „Rodzina Borgiów”, ukończona i wydana w 2001 roku przez Carol Gino, towarzyszkę życia pisarza. Praca nad książką zajęła Puzo blisko dwadzieścia lat. To wyjątkowa powieść w dorobku amerykańskiego pisarza, bowiem jej fabuła rozgrywa się w na przełomie XV i XVI wieku. To opowieść o papieżu Aleksandrze VI i członkach jego rodziny. Osią fabularną są prawdziwe wydarzenia, które rozegrały się we Włoszech, przeplatane fikcyjnymi wątkami. W „Rodzinie Borgiów” występują postaci autentyczne – Niccolò Machiavelli, Duarte Brandão i członkowie rodziny Borgiów: Lukrecja Borgia, Vanozza Cattanei, Cezar Borgia, Juan Borgia, Joffre Borgia, Giovanni Borgia.

Książki Mario Puzo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki „Ojciec chrzestny”, „Rodzina Borgiów”, „Dziesiąta Aleja”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Omerta”, „Rodzina Corleone” we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.