Mario Puzo Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mario Puzo Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Mario Puzo to amerykański pisarz, dziennikarz, scenarzysta pochodzenia włoskiego. Jest autorem książki „Ojciec chrzestny” – jednej z najważniejszych powieści XX wieku. Puzo jest znany przede wszystkim z książek opisujących działania sycylijskiej i amerykańskiej mafii. Wokół tego tematu skupione są jego książki „Ojciec chrzestny”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Rodzina Corleone”, „Omerta”. Puzo jest laureatem dwóch Oscarów za dwie części „Ojca chrzestnego”, ekranizacje jego najważniejszej powieści. Oprócz pisania powieści i scenariuszy zajmował się recenzowaniem książek, pisaniem artykułów i opowiadań. Publikował m.in. w „Redbook”, „Holiday”, „Book World” oraz w „New York Times”.

Mario Puzo pochodził z rodziny włoskich imigrantów z nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen. W czasie II wojny światowej Puzo walczył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny zatrudnił się jako cywilny publicysta Sił Powietrznych w Niemczech.

Debiut Mario Puzo

Puzo debiutował w 1955 roku powieścią „Mroczna arena”. To książka, która powstała pod wpływem pobytu Puzo w Europie. Głównym tematem powieści jest życie Amerykanów i Niemców w powojennych Niemczech. Fabuła rozgrywa się w Bremie. Głównym bohaterem „Mrocznej areny” jest Mosca, który po powrocie z Ameryki do północnych Niemiec walczy z wewnętrznym rozerwaniem i odkrywa siebie na nowo. W rzeczywistości powojennego chaosu próbuje odnaleźć jego narzeczoną. Pod płaszczem powieści obyczajowej Puzo podejmuje temat stanu wygranych i przegranych wojny oraz konsekwencje totalitarnych rządów III Rzeszy.

Między wydaniem pierwszej i drugiej powieści pracował jako niezależny dziennikarz i pisarz. Druga powieść Puzo, „Dziesiąta Aleja”, ukazała się w 1965 roku. To najbardziej osobista książka w dorobku Puzo. Amerykański pisarz opisał w niej obraz życia włoskich imigrantów w Nowym Jorku. To momentami krytycznymi, momentami brutalny, ale również komiczny utwór, w którym Puzo konfrontuje stereotypy o amerykańskich Włochach z rzeczywistością. Najciekawsze wydaje się tu łączenie przez imigrantów tradycji włoskich z amerykańskimi.

Choć żadna z tych książek nie przyniosła mu sławy i pieniędzy, to obie otrzymały dobre recenzje krytyków. W połowie lat 60. Puzo przeszedł kosztowne leczenie. Po tym doświadczeniu pisarz postanowił napisać książkę, która przyniesie mu sukces komercyjny. Pod wpływem zasłyszanych opowieści o mafii zaczął zbierać materiały na temat Cosa Nostry. Efektem jego obserwacji była powieść „Ojciec chrzestny”, która niedługo po wydaniu stanie się bestsellerem, a dzięki znakomitej ekranizacji zyskała dodatkową sławę i ostatecznie sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

Ojciec Chrzestny - najważniejsza książka Puzo

W 1969 roku swoją premierę miał „Ojciec chrzestny” – najważniejsza książka w dorobku Mario Puzo i jedna z najważniejszych książek XX wieku. To opowieść o sycylijskiej rodzinie mafijnej, która trzyma władzę w Nowym Jorku. Główną postacią powieści jest Don Vito Corleone, tytułowy Ojciec Chrzestny, głowa rodziny Corleone. Fabuła powieści obejmuje 10 lat – zaczyna się pod koniec II wojny światowej. Ponadto w książce znajdują się retrospekcje, dzięki którym czytelnicy mogą poznać przeszłość i młodość Vita Corleone.

Na podstawie książki, w 1972 roku, powstał film w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Współautorem scenariusza do filmu był sam autor, Mario Puzo. Film zdobył trzy Oscary i aż pięć Złotych Globów. Okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym. W rolę tytułowego Ojca Chrzestnego wcielił się Marlon Brando. Jego rola uznawana jest za jedną z najwybitniejszych kreacji aktorskich w dziejach kinematografii. Ponadto w filmie, obok Marlona Brando, wystąpili Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton i James Caan.

W 1974 roku swoją premierę miała kontynuacja pt. „Ojciec chrzestny II”. Film jest jednocześnie prequelem i sequelem „Ojca chrzestnego”. W filmie została przedstawiona młodość Vita Corleone – czas jego pobytu na Sycylii, pierwsze kroki stawiane w Stanach Zjednoczonych i tworzy swoje mafijne imperium – oraz wydarzenia chronologicznie rozgrywające się po tych przedstawionych w pierwszej części. W rolę młodego Vito Corleone wcielił się Robert De Niro. Film otrzymał aż sześć Oscarów: dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, scenografię, muzykę oraz drugoplanową rolę męską.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wyjątkową wersję audiobooka „Ojca chrzestnego” w interpretacji Janusza Gajosa.

Mario Puzo kontynuował opowieść o rodzinie Corleone w powieści „Sycylijczyk”, która ukazała się w 1984 roku. Akcja powieści rozgrywa się w 1950 roku pod koniec dwuletniego pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Corleone dostaje zadanie bezpiecznego przetransportowania słynnego sycylijskiego gangstera Salvatore Guiliano do Stanów Zjednoczonych.

W 1990 roku ukazała się ósma książka Puzo pt. „Czwarty K”. To powieść polityczna, której głównym tematem jest wojna prowadzona przez Stany Zjednoczone z terrorystami. Osią fabularną są tutaj przeżycia Francisa Xaviera Kennedy’ego, potomka prezydenckiej rodziny Kennedych. Jedna z grup terrorystycznych dokonuje udanego zamachu na papieża oraz porywa córkę prezydenta USA. Kilka dni później na środku Times Square dochodzi do eksplozji bomby atomowej. Francis Xavier Kennedy, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, skupia się na zemście.

Sześć lat później ukazała się książka „Ostatni don”, kolejna powieść, w której Puzo podejmuje tematykę mafijną. Puzo przedstawia w książce świat polityków, gwiazd filmowych, płatnych morderców, producentów, skorumpowanych policjantów i hazardzistów – świat, w którym rządzą okrutne prawa. Głowa najważniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej Domenico Clericuzio postanawia zalegalizować swoją działalność. Jego marzeniem jest, by jego krewni i potomkowie porzucili przestępcze życie. Jednak o powrocie do normalności nie może być mowy, bowiem za dużo krwi się przelało.

Ostatnią powieścią mafijną w dorobku Puzo była wydana już po jego śmierci „Omerta”. Tym razem Puzo opowiada o walce pomiędzy Astorrem Violą a przywódcami rodzin mafijnych. Dokonano zamachu na wuja Violi i jego zadaniem jest teraz zemsta – tytułowa omerta. Z drugiej strony Astorr musi za wszelką cenę ochronić siebie, własną rodzinę i majątek.

Po śmierci Puzo ukazała się także kultowa „Rodzina Borgiów”, ukończona i wydana w 2001 roku przez Carol Gino, towarzyszkę życia pisarza. Praca nad książką zajęła Puzo blisko dwadzieścia lat. To wyjątkowa powieść w dorobku amerykańskiego pisarza, bowiem jej fabuła rozgrywa się w na przełomie XV i XVI wieku. To opowieść o papieżu Aleksandrze VI i członkach jego rodziny. Osią fabularną są prawdziwe wydarzenia, które rozegrały się we Włoszech, przeplatane fikcyjnymi wątkami. W „Rodzinie Borgiów” występują postaci autentyczne – Niccolò Machiavelli, Duarte Brandão i członkowie rodziny Borgiów: Lukrecja Borgia, Vanozza Cattanei, Cezar Borgia, Juan Borgia, Joffre Borgia, Giovanni Borgia.

Książki Mario Puzo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki „Ojciec chrzestny”, „Rodzina Borgiów”, „Dziesiąta Aleja”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Omerta”, „Rodzina Corleone” we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).