Mario Puzo Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mario Puzo Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Mario Puzo to amerykański pisarz, dziennikarz, scenarzysta pochodzenia włoskiego. Jest autorem książki „Ojciec chrzestny” – jednej z najważniejszych powieści XX wieku. Puzo jest znany przede wszystkim z książek opisujących działania sycylijskiej i amerykańskiej mafii. Wokół tego tematu skupione są jego książki „Ojciec chrzestny”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Rodzina Corleone”, „Omerta”. Puzo jest laureatem dwóch Oscarów za dwie części „Ojca chrzestnego”, ekranizacje jego najważniejszej powieści. Oprócz pisania powieści i scenariuszy zajmował się recenzowaniem książek, pisaniem artykułów i opowiadań. Publikował m.in. w „Redbook”, „Holiday”, „Book World” oraz w „New York Times”.

Mario Puzo pochodził z rodziny włoskich imigrantów z nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen. W czasie II wojny światowej Puzo walczył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny zatrudnił się jako cywilny publicysta Sił Powietrznych w Niemczech.

Debiut Mario Puzo

Puzo debiutował w 1955 roku powieścią „Mroczna arena”. To książka, która powstała pod wpływem pobytu Puzo w Europie. Głównym tematem powieści jest życie Amerykanów i Niemców w powojennych Niemczech. Fabuła rozgrywa się w Bremie. Głównym bohaterem „Mrocznej areny” jest Mosca, który po powrocie z Ameryki do północnych Niemiec walczy z wewnętrznym rozerwaniem i odkrywa siebie na nowo. W rzeczywistości powojennego chaosu próbuje odnaleźć jego narzeczoną. Pod płaszczem powieści obyczajowej Puzo podejmuje temat stanu wygranych i przegranych wojny oraz konsekwencje totalitarnych rządów III Rzeszy.

Między wydaniem pierwszej i drugiej powieści pracował jako niezależny dziennikarz i pisarz. Druga powieść Puzo, „Dziesiąta Aleja”, ukazała się w 1965 roku. To najbardziej osobista książka w dorobku Puzo. Amerykański pisarz opisał w niej obraz życia włoskich imigrantów w Nowym Jorku. To momentami krytycznymi, momentami brutalny, ale również komiczny utwór, w którym Puzo konfrontuje stereotypy o amerykańskich Włochach z rzeczywistością. Najciekawsze wydaje się tu łączenie przez imigrantów tradycji włoskich z amerykańskimi.

Choć żadna z tych książek nie przyniosła mu sławy i pieniędzy, to obie otrzymały dobre recenzje krytyków. W połowie lat 60. Puzo przeszedł kosztowne leczenie. Po tym doświadczeniu pisarz postanowił napisać książkę, która przyniesie mu sukces komercyjny. Pod wpływem zasłyszanych opowieści o mafii zaczął zbierać materiały na temat Cosa Nostry. Efektem jego obserwacji była powieść „Ojciec chrzestny”, która niedługo po wydaniu stanie się bestsellerem, a dzięki znakomitej ekranizacji zyskała dodatkową sławę i ostatecznie sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

Ojciec Chrzestny - najważniejsza książka Puzo

W 1969 roku swoją premierę miał „Ojciec chrzestny” – najważniejsza książka w dorobku Mario Puzo i jedna z najważniejszych książek XX wieku. To opowieść o sycylijskiej rodzinie mafijnej, która trzyma władzę w Nowym Jorku. Główną postacią powieści jest Don Vito Corleone, tytułowy Ojciec Chrzestny, głowa rodziny Corleone. Fabuła powieści obejmuje 10 lat – zaczyna się pod koniec II wojny światowej. Ponadto w książce znajdują się retrospekcje, dzięki którym czytelnicy mogą poznać przeszłość i młodość Vita Corleone.

Na podstawie książki, w 1972 roku, powstał film w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Współautorem scenariusza do filmu był sam autor, Mario Puzo. Film zdobył trzy Oscary i aż pięć Złotych Globów. Okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym. W rolę tytułowego Ojca Chrzestnego wcielił się Marlon Brando. Jego rola uznawana jest za jedną z najwybitniejszych kreacji aktorskich w dziejach kinematografii. Ponadto w filmie, obok Marlona Brando, wystąpili Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton i James Caan.

W 1974 roku swoją premierę miała kontynuacja pt. „Ojciec chrzestny II”. Film jest jednocześnie prequelem i sequelem „Ojca chrzestnego”. W filmie została przedstawiona młodość Vita Corleone – czas jego pobytu na Sycylii, pierwsze kroki stawiane w Stanach Zjednoczonych i tworzy swoje mafijne imperium – oraz wydarzenia chronologicznie rozgrywające się po tych przedstawionych w pierwszej części. W rolę młodego Vito Corleone wcielił się Robert De Niro. Film otrzymał aż sześć Oscarów: dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, scenografię, muzykę oraz drugoplanową rolę męską.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wyjątkową wersję audiobooka „Ojca chrzestnego” w interpretacji Janusza Gajosa.

Mario Puzo kontynuował opowieść o rodzinie Corleone w powieści „Sycylijczyk”, która ukazała się w 1984 roku. Akcja powieści rozgrywa się w 1950 roku pod koniec dwuletniego pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Corleone dostaje zadanie bezpiecznego przetransportowania słynnego sycylijskiego gangstera Salvatore Guiliano do Stanów Zjednoczonych.

W 1990 roku ukazała się ósma książka Puzo pt. „Czwarty K”. To powieść polityczna, której głównym tematem jest wojna prowadzona przez Stany Zjednoczone z terrorystami. Osią fabularną są tutaj przeżycia Francisa Xaviera Kennedy’ego, potomka prezydenckiej rodziny Kennedych. Jedna z grup terrorystycznych dokonuje udanego zamachu na papieża oraz porywa córkę prezydenta USA. Kilka dni później na środku Times Square dochodzi do eksplozji bomby atomowej. Francis Xavier Kennedy, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, skupia się na zemście.

Sześć lat później ukazała się książka „Ostatni don”, kolejna powieść, w której Puzo podejmuje tematykę mafijną. Puzo przedstawia w książce świat polityków, gwiazd filmowych, płatnych morderców, producentów, skorumpowanych policjantów i hazardzistów – świat, w którym rządzą okrutne prawa. Głowa najważniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej Domenico Clericuzio postanawia zalegalizować swoją działalność. Jego marzeniem jest, by jego krewni i potomkowie porzucili przestępcze życie. Jednak o powrocie do normalności nie może być mowy, bowiem za dużo krwi się przelało.

Ostatnią powieścią mafijną w dorobku Puzo była wydana już po jego śmierci „Omerta”. Tym razem Puzo opowiada o walce pomiędzy Astorrem Violą a przywódcami rodzin mafijnych. Dokonano zamachu na wuja Violi i jego zadaniem jest teraz zemsta – tytułowa omerta. Z drugiej strony Astorr musi za wszelką cenę ochronić siebie, własną rodzinę i majątek.

Po śmierci Puzo ukazała się także kultowa „Rodzina Borgiów”, ukończona i wydana w 2001 roku przez Carol Gino, towarzyszkę życia pisarza. Praca nad książką zajęła Puzo blisko dwadzieścia lat. To wyjątkowa powieść w dorobku amerykańskiego pisarza, bowiem jej fabuła rozgrywa się w na przełomie XV i XVI wieku. To opowieść o papieżu Aleksandrze VI i członkach jego rodziny. Osią fabularną są prawdziwe wydarzenia, które rozegrały się we Włoszech, przeplatane fikcyjnymi wątkami. W „Rodzinie Borgiów” występują postaci autentyczne – Niccolò Machiavelli, Duarte Brandão i członkowie rodziny Borgiów: Lukrecja Borgia, Vanozza Cattanei, Cezar Borgia, Juan Borgia, Joffre Borgia, Giovanni Borgia.

Książki Mario Puzo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki „Ojciec chrzestny”, „Rodzina Borgiów”, „Dziesiąta Aleja”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Omerta”, „Rodzina Corleone” we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!