Mario Vargas Llosa Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mario Vargas Llosa Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Mario Vargas Llosa (właśc. Jorge Mario Pedro Vargas Llosa Marqués de Vargas Llosa) to peruwiański pisarz, dziennikarz, polityk i publicysta. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „odwzorowanie struktur władzy i stanowcze obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki”. Uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy iberoamerykańskich w historii literatury.

Początki kariery Mario Vargas Llosa

W wieku 14 lat Llosa rozpoczął naukę w szkole kadetów Colegio Militar Leoncio Prado w Limie. Doświadczenia z tamtych lat wykorzystał do napisania jednej ze swoich najważniejszych książek – „Miasto i psy”. W wieku szesnastu lat wrócił do Piury i tam ukończył szkołę średnią. W 1953 roku rozpoczął naukę na wydziale humanistycznym.

Mario Vargas Llosa zaczynał swoją karierę od pisania dla lokalnych gazet i stacji radiowych. W 1959 roku przeprowadził się do Paryża – tam pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Siedem lat później przeniósł się do Londynu, gdzie przyjął posadę wykładowcy literatury iberoamerykańskiej na Queen Mary College.

Llosa debiutował w 1959 roku zbiorem opowiadań pt. „Wyzwanie”. Cztery lata później ukazała się jedna z jego najważniejszych powieści, która już na początku kariery literackiej otworzyła mu drogę do światowej kariery. „Miasto i psy” to opowieść o grupie młodych kadetów szkoły wojskowej im. Leoncia Prado (Colegio Militar Leoncio Prado) w Limie. Z wielką dbałością o szczegóły Llosa opisał w niej fatalne warunki panujące w szkole. Kadeci jednego z młodszych roczników postanawiają zbuntować się przeciwko przełożonym i starszym kadetom, którzy traktują ich gorzej niż zwierzęta – wyżywają się na nich, stosują zarówno przemoc fizyczną, jak i psychiczną. Llosa przedstawia świat przepełniony agresją, w którym nie ma miejsca na uczucia ani sentymenty.

W 1990 roku autor kandydował w wyborach prezydenckich w Peru.

Rozmowa w „Katedrze”

Kolejną z najważniejszych książek Llosy jest „Rozmowa w „Katedrze”. To opowieść o ludziach mieszkających w Peru lat 50. XX wieku. To czas brutalnej dyktatury wojskowej, której przywódcą był generał Manuel Apolinario Odría. W swojej głośnej książce Llosa opisuje wiele elementów życia w kraju, w którym rządzi wojskowy reżim – ujawnia mechanizmy władzy i ich wpływ na życie zwykłych ludzi. Choć akcja rozgrywa się w Peru, to opowieść jest na tyle uniwersalna, że „Rozmowa w Katedrze” wielokrotnie jest przywoływana w kontekście najlepszych i najbardziej precyzyjnych obrazów dyktatury w historii literatury.

Święto kozła

Jedną z najlepiej przyjętych powieści Llosy jest „Święto kozła”. W serwisie internetowym Goodreads książka została oceniona na 4,3 przez przeszło 27 tysięcy czytelników. Jak to często u Llosy bywa, w powieści poruszył on ponownie temat dyktatury. Tym razem główna bohaterka powieści wraca myślami do czasów młodości, którą spędziła na Dominikanie. Jej ojciec był ministrem w rządzie dyktatora Rafaela Trujillo. Dziewczyna doświadczyła życia w ciągłym napięciu, gdy jej ojciec musiał lawirować między normalnym życiem, a służbą nieludzkiej machinie terroru. W „Święcie kozła” Llosa zwraca uwagę na bolesny los ludzi żyjących w kraju trawionym bezwzględnym reżimem.

Burzliwe czasy – najnowsza książka Llosy

„Burzliwe czasy” to najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy, która ukazała się w Polsce w 2020 roku. Akcja książki rozgrywa się w Gwatemali lat 50. XX wieku. Sam Zemmuray, jeden z najpotężniejszych baronów handlujących owocami, zatrudnia w swojej firmie Edwarda Bernaysa, kontrowersyjnego specjalistę zajmującego się wizerunkiem. Nie ma jednak pojęcia, że ten ruch spowoduje, że będzie bohaterem jednej z największych akcji CIA przeprowadzonych w Ameryce Południowej. Llosa po raz kolejny w mistrzowski sposób wykorzystał prawdziwe wydarzenia historyczne do tego, by opisać, jak działa patologia władzy.

Nagrody i wyróżnienia

Mario Vargas Llosa za swój dorobek literacki otrzymał wiele prestiżowych nagród. Część z nich to nagrody przyznawane hiszpańskojęzycznym twórcom. Llosa cieszy się ogromną popularnością w Ameryce Południowej oraz Hiszpanii. Jest laureatem m.in. Premio Nacional de Novela del Perú, Nagrody Księcia Asturii oraz Nagrody Cervantesa – najwyższego możliwego trofeum przyznawanego w świecie literatury hiszpańskojęzycznej. Spośród prestiżowych międzynarodowych wyróżnień warto wspomnieć o PEN/Nabokov Award i Nagrodzie Irvinga Kristola. W 2010 roku, w wieku 74 lat, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wielu krytyków z całego świata było i nadal jest zgodnych, że to jeden z najlepszych werdyktów Szwedzkiej Akademii w XXI wieku. Vargas Llosa przez wiele lat przed otrzymaniem Nobla figurował na liście najpoważniejszych kandydatów do tego wyróżnienia. Szwedzka Akademia ogłosiła, że honoruje Llosę za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

Książki Maria Vargasa Llosy w księgarni internetowej Woblink

Książki „Burzliwe czasy”, „Ciotka Julia i Skryba”, „Zeszyty don Rigoberta”, „Jak ryba w wodzie”, „Marzenie Celta”, „Lituma w Andach”, „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”, „Dyskretny bohater”, „Rozmowa w „Katedrze"”, „Historia Alejandra Mayty”, „Święto kozła”, „Listy do młodego pisarza” znajdziecie w formie ebooka oraz papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.