Mariusz Czubaj Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Czubaj Historia - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Czubaj urodził się w 1969 roku. To polski pisarz, literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Czubaj jest autorem dwóch cykli kryminalnych – serii „Polski psychopata” („21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Cios kończący”) oraz serii z Marcinem Hłasko w roli głównej („Martwe popołudnie”, „R.I.P.”). Ponadto Czubaj ma na swoim koncie powieści osobne oraz dwie książki napisane wspólnie z Markiem Krajewskim („Aleja samobójców”, „Róże cmentarne”). Czubaj jest również wykładowcą akademickim, a dokładniej profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Czubaj zajmuje się głównie badaniami koncentrującymi się wokół problematyki popkultury, fandomów, literatury popularnej oraz seriali i filmów.

Polski psychopata

W listopadzie 2008 roku ukazała się pierwsza powieść Mariusza Czubaja w cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem w roli głównej. Zaczyna się od znalezienia dwóch ciał. Śledztwo wykazało, że dwaj uduszeni mężczyźni byli klerykami z żoliborskiego seminarium duchownego. Ponieważ okoliczności są wyjątkowe, do zbadania śledztwa zostaje powołana specjalna grupa śledczych. Wśród nich jest Rudolf Heinz, który specjalizuje się w kreowaniu portretów psychologicznych sprawców. Niestety praca przy rozwiązywaniu zagadki okaże się niebezpieczna, bowiem w kręgu podejrzanych znajdują się przełożeni z seminarium oraz wpływowi biznesmeni. W takich okolicznościach Czubaj przedstawia czytelnikom postać Heinza, bohatera sześciu powieści. Za powieść „21:37Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejsze polskie wyróżnienie przyznawane za najlepszy kryminał roku.

Drugi tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2011 roku pt. „Kołysanka dla mordercy”. Tym razem Heinz musi zmierzyć się z seryjnym mordercą zabijającym bezdomnych zastrzykami w serce. Żeby tego było mało, morderca odcina swoim ofiarom dłonie. Zbrodnie w jakiś sposób powiązane są z niewyjaśnionym zgonem znanego przedsiębiorcy. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że morderstwa mają związek z fabryką, w której biznesmen nielegalnie zatrudniał imigrantki ze Wschodu.

Trzeci tom serii – „Zanim znowu zabiję” – miał swoją premierę w 2012 roku. Na Dworcu Wschodnim w Warszawie dochodzi do tragedii. Reprezentant polski w piłce nożnej, Jacek Kos, rzuca się pod koła pociągu. Niestety śmierć piłkarza przechodzi bez echa, media zdominowała informacja o katastrofie smoleńskiej. Do Katowic przybywa Józef Heinz, który prosi syna o pomoc w rozwiązaniu sprawy dotyczącej powodów samobójstwa Kosa. Choć Heinz przebywa na urlopie, postanawia podjąć się rozwikłania zagadki.

Czwarty tom serii „Polski psychopata” pt. „Piąty Beatles” ukazał się w 2015 roku. Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W trakcie meczu Polska-Rosja policjanci w Pile otrzymują wezwanie na dawne lotnisko. Doszło tam do morderstwa, a zabójca na miejscu zbrodni zostawił okładkę „Abbey Road”, kultowej płyty Beatlesów. Na miejscu jest również Rudolf Heinz, który nie przypuszcza, że śledztwo przy tej sprawie zabierze mu prawie dwa lata życia.

W 2018 roku ukazał się piąty tom serii pt. „Dziewczynka z zapalniczką”. Tym razem w lesie znajdującym się nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant. Ciało Jacka Szymona zostaje znalezione w bagażniku samochodu i tylko dwie osoby wiedzą, co znajdowało się w pojeździe. Trzecim świadkiem okaże się Rudolf Heinz. Choć po przebytym załamaniu nerwowym Heinz przebywa na przymusowym urlopie, profiler postanawia rozpocząć prywatne śledztwo.

Ostatni tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2020 roku. „Cios kończący” wieńczy jedną z najbardziej znanych i najchętniej czytanych polskich serii kryminalnych. Heinz przeszedł na emeryturę i wreszcie ma wiele czasu na przemyślenia. Niespodziewanie zostaje jednak poproszony o pomoc przy kolejnej zagadce. Na Śląsku dochodzi do brutalnego morderstwa, które prowadzi Heinza do serii tajemniczych zaginięć i zabójstw sprzed lat.

Marcin Hłasko

Obok Rudolfa Heinza najbardziej znanym bohaterem powieści Mariusza Czubaja jest Marcin Hłasko. Do tej pory ukazały się dwie książki z Hłasko w roli głównej – „Martwe popołudnie” oraz „R.I.P”.

W pierwszej części serii, która ukazała się w 2014 roku, dochodzi do morderstwa parlamentarzysty. Zbrodnia wyglądająca na egzekucję wywołuje strach w środowisku polityków. Kilka tygodni po tym zabójstwie Marcin Hłasko otrzymuje zlecenie. Musi odnaleźć Daniela Okońskiego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmena. Niestety pisarz przepadł bez śladu. Hłasko rozpoczyna śledztwo – w tym celu krąży po warszawskich spelunach, hipsterskich klubach. Będzie musiał zanurzyć się w brudnym świecie polityki, szantażu, narkotyków i pieniędzy.

Hłasko powrócił w drugim tomie serii pt. „R.I.P.”. Powieść miała swoją premierę w 2016 roku. Tym razem ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach zostaje poproszony o odnalezienie siostrzenicy znanej pani mecenas. Ostatni ślad prowadził na Mazury. Hłasko odmawia, bowiem trafia na ślad w sprawie zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Sprawy zaginięcia dziewczyny i starego Hłaski zdaje się łączyć ta sama osoba. Hłasko postanawia wyruszyć do Starych Kiejkut. Na miejscu pojawia się jednak ktoś jeszcze.

Za powieść „R.I.P.” Mariusz Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Było to drugie wyróżnienie za najlepszy kryminał roku w jego karierze.

Jarosław Pater

Mariusz Czubaj ma na swoim koncie również dwie powieści napisane wspólnie z Markiem Krajewskim. Głównym bohaterem powieści „Aleja samobójców” i „Róże cmentarne” jest Jarosław Pater. W pierwszej części, w trakcie upalnego lata, nadkomisarz Pater zostaje wezwany do luksusowego domu seniora „Eden”. Spokój panujący w ośrodku zostaje przerwany, gdy na miejscu znalezione zostają zwłoki jednego z pensjonariuszy, na dodatek na wózku inwalidzkim. Żeby tego było mało, mężczyzna jest oskalpowany. Na drodze Paterowi stają nie tylko niebywałe okoliczności, zaangażowanie ABW, ale również niechęć doktora Lieblinga – dyrektora „Edenu”.

Jarosław Pater powrócił w drugim tomie serii pt. „Róże cmentarne”. Tym razem duet Czubaj/Krajewski serwuje czytelnikom opowieść o trzech morderstwach. Pierwsze z nich zostało dokonane w Katowicach, drugie w Warszawie a trzecie w Krakowie. Każdą z ofiar była kobieta. Każda została też potraktowana w wyjątkowo brutalny sposób. Wszystko wskazuje na to, że wszystkie zbrodnie są makabrycznym powtórzeniem zabójstw sprzed lat. Nadkomisarz Pater, choć planował przejście na emeryturę, musi odłożyć swoje plany na przyszłość. Nadkomisarz za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co łączy te trzy zbrodnie.

Książki Mariusza Czubaja na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Czubaja we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Zanim znowu zabiję”, „Martwe popołudnie”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Kołysanka dla mordercy”, „R.I.P.”, „Około północy” oraz „Martwe popołudnie”.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).