Mariusz Czubaj Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Postfutbol. Antropologia piłki nożnej, Ebook | Mariusz Czubaj, Jacek Drozda, Jakub Myszkorowski

    „Autorom tej nietuzinkowej opowieści na sześć rąk, którą czyta się z wypiekami na twarzy i emocjonalnym zaangażowaniem (bo nie o piłce jedynie mowa, ale o świecie, w którym żyjemy), udało się nie tylko pokazać panoramę futbolowej historii najnowszej, ale nasycić ją też dodatkowo udanymi i soczystymi portretami i detalami narracyjnymi. Każdy pragnący zrozumieć, czym jest naprawdę dzisiejsza piłka nożna i do jakiej w istocie wielowarstwowej gry jest zapraszany jako kibic i fan ...

Mariusz Czubaj Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Czubaj urodził się w 1969 roku. To polski pisarz, literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Czubaj jest autorem dwóch cykli kryminalnych – serii „Polski psychopata” („21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Cios kończący”) oraz serii z Marcinem Hłasko w roli głównej („Martwe popołudnie”, „R.I.P.”). Ponadto Czubaj ma na swoim koncie powieści osobne oraz dwie książki napisane wspólnie z Markiem Krajewskim („Aleja samobójców”, „Róże cmentarne”). Czubaj jest również wykładowcą akademickim, a dokładniej profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Czubaj zajmuje się głównie badaniami koncentrującymi się wokół problematyki popkultury, fandomów, literatury popularnej oraz seriali i filmów.

Polski psychopata

W listopadzie 2008 roku ukazała się pierwsza powieść Mariusza Czubaja w cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem w roli głównej. Zaczyna się od znalezienia dwóch ciał. Śledztwo wykazało, że dwaj uduszeni mężczyźni byli klerykami z żoliborskiego seminarium duchownego. Ponieważ okoliczności są wyjątkowe, do zbadania śledztwa zostaje powołana specjalna grupa śledczych. Wśród nich jest Rudolf Heinz, który specjalizuje się w kreowaniu portretów psychologicznych sprawców. Niestety praca przy rozwiązywaniu zagadki okaże się niebezpieczna, bowiem w kręgu podejrzanych znajdują się przełożeni z seminarium oraz wpływowi biznesmeni. W takich okolicznościach Czubaj przedstawia czytelnikom postać Heinza, bohatera sześciu powieści. Za powieść „21:37Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejsze polskie wyróżnienie przyznawane za najlepszy kryminał roku.

Drugi tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2011 roku pt. „Kołysanka dla mordercy”. Tym razem Heinz musi zmierzyć się z seryjnym mordercą zabijającym bezdomnych zastrzykami w serce. Żeby tego było mało, morderca odcina swoim ofiarom dłonie. Zbrodnie w jakiś sposób powiązane są z niewyjaśnionym zgonem znanego przedsiębiorcy. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że morderstwa mają związek z fabryką, w której biznesmen nielegalnie zatrudniał imigrantki ze Wschodu.

Trzeci tom serii – „Zanim znowu zabiję” – miał swoją premierę w 2012 roku. Na Dworcu Wschodnim w Warszawie dochodzi do tragedii. Reprezentant polski w piłce nożnej, Jacek Kos, rzuca się pod koła pociągu. Niestety śmierć piłkarza przechodzi bez echa, media zdominowała informacja o katastrofie smoleńskiej. Do Katowic przybywa Józef Heinz, który prosi syna o pomoc w rozwiązaniu sprawy dotyczącej powodów samobójstwa Kosa. Choć Heinz przebywa na urlopie, postanawia podjąć się rozwikłania zagadki.

Czwarty tom serii „Polski psychopata” pt. „Piąty Beatles” ukazał się w 2015 roku. Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W trakcie meczu Polska-Rosja policjanci w Pile otrzymują wezwanie na dawne lotnisko. Doszło tam do morderstwa, a zabójca na miejscu zbrodni zostawił okładkę „Abbey Road”, kultowej płyty Beatlesów. Na miejscu jest również Rudolf Heinz, który nie przypuszcza, że śledztwo przy tej sprawie zabierze mu prawie dwa lata życia.

W 2018 roku ukazał się piąty tom serii pt. „Dziewczynka z zapalniczką”. Tym razem w lesie znajdującym się nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant. Ciało Jacka Szymona zostaje znalezione w bagażniku samochodu i tylko dwie osoby wiedzą, co znajdowało się w pojeździe. Trzecim świadkiem okaże się Rudolf Heinz. Choć po przebytym załamaniu nerwowym Heinz przebywa na przymusowym urlopie, profiler postanawia rozpocząć prywatne śledztwo.

Ostatni tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2020 roku. „Cios kończący” wieńczy jedną z najbardziej znanych i najchętniej czytanych polskich serii kryminalnych. Heinz przeszedł na emeryturę i wreszcie ma wiele czasu na przemyślenia. Niespodziewanie zostaje jednak poproszony o pomoc przy kolejnej zagadce. Na Śląsku dochodzi do brutalnego morderstwa, które prowadzi Heinza do serii tajemniczych zaginięć i zabójstw sprzed lat.

Marcin Hłasko

Obok Rudolfa Heinza najbardziej znanym bohaterem powieści Mariusza Czubaja jest Marcin Hłasko. Do tej pory ukazały się dwie książki z Hłasko w roli głównej – „Martwe popołudnie” oraz „R.I.P”.

W pierwszej części serii, która ukazała się w 2014 roku, dochodzi do morderstwa parlamentarzysty. Zbrodnia wyglądająca na egzekucję wywołuje strach w środowisku polityków. Kilka tygodni po tym zabójstwie Marcin Hłasko otrzymuje zlecenie. Musi odnaleźć Daniela Okońskiego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmena. Niestety pisarz przepadł bez śladu. Hłasko rozpoczyna śledztwo – w tym celu krąży po warszawskich spelunach, hipsterskich klubach. Będzie musiał zanurzyć się w brudnym świecie polityki, szantażu, narkotyków i pieniędzy.

Hłasko powrócił w drugim tomie serii pt. „R.I.P.”. Powieść miała swoją premierę w 2016 roku. Tym razem ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach zostaje poproszony o odnalezienie siostrzenicy znanej pani mecenas. Ostatni ślad prowadził na Mazury. Hłasko odmawia, bowiem trafia na ślad w sprawie zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Sprawy zaginięcia dziewczyny i starego Hłaski zdaje się łączyć ta sama osoba. Hłasko postanawia wyruszyć do Starych Kiejkut. Na miejscu pojawia się jednak ktoś jeszcze.

Za powieść „R.I.P.” Mariusz Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Było to drugie wyróżnienie za najlepszy kryminał roku w jego karierze.

Jarosław Pater

Mariusz Czubaj ma na swoim koncie również dwie powieści napisane wspólnie z Markiem Krajewskim. Głównym bohaterem powieści „Aleja samobójców” i „Róże cmentarne” jest Jarosław Pater. W pierwszej części, w trakcie upalnego lata, nadkomisarz Pater zostaje wezwany do luksusowego domu seniora „Eden”. Spokój panujący w ośrodku zostaje przerwany, gdy na miejscu znalezione zostają zwłoki jednego z pensjonariuszy, na dodatek na wózku inwalidzkim. Żeby tego było mało, mężczyzna jest oskalpowany. Na drodze Paterowi stają nie tylko niebywałe okoliczności, zaangażowanie ABW, ale również niechęć doktora Lieblinga – dyrektora „Edenu”.

Jarosław Pater powrócił w drugim tomie serii pt. „Róże cmentarne”. Tym razem duet Czubaj/Krajewski serwuje czytelnikom opowieść o trzech morderstwach. Pierwsze z nich zostało dokonane w Katowicach, drugie w Warszawie a trzecie w Krakowie. Każdą z ofiar była kobieta. Każda została też potraktowana w wyjątkowo brutalny sposób. Wszystko wskazuje na to, że wszystkie zbrodnie są makabrycznym powtórzeniem zabójstw sprzed lat. Nadkomisarz Pater, choć planował przejście na emeryturę, musi odłożyć swoje plany na przyszłość. Nadkomisarz za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co łączy te trzy zbrodnie.

Książki Mariusza Czubaja na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Czubaja we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Zanim znowu zabiję”, „Martwe popołudnie”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Kołysanka dla mordercy”, „R.I.P.”, „Około północy” oraz „Martwe popołudnie”.

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.