Mariusz Sepioło Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Sepioło Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Sepioło to polski dziennikarz, publicysta i reportażysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz „Polityką”. Wcześniej publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i na portalu Gazeta.pl. Pracuje również w wydawnictwie Polska Press. Mariusz Sepioło jest autorem czterech książek – „Ludzie i gady”, „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”, „Nanga Dream – opowieść o Tomku Mackiewiczu” oraz „Klerycy. O życiu w polskich seminariach”.

Debiut literacki Mariusza Sepioło

Mariusz Sepioło debiutował w 2017 roku książką „Ludzie i gady”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne. To wstrząsająca i szczera opowieść o tym, jak wygląda życie w polskim więzieniu. Sepioło przeprowadził kilkanaście rozmów z byłymi i obecnymi więźniami. Jego rozmówcami byli zarówno skazani za ciężkie zbrodnie, jak i oszuści podatkowi czy tzw. „alimenciarze”. Konkluzja książki „Ludzie i gady” jest brutalna. Z więzienia nikt nie wychodzi zdrowy. Niewola wykańcza psychicznie i fizycznie. Skazani muszą być gotowi na wszystko, bowiem za murami więzienia nie ma taryfy ulgowej dla nikogo.

Książki Sepioło o górach

Kolejne dwie książki Mariusz Sepioło poświęcił ludziom gór. Pierwsza z nich – „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt” – ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Znak. To zbiorczy portret najważniejszych polskich himalaistek. Są tu zatem opowieści o Wandzie Rutkiewicz, Dobrosławie Miodowicz-Wolf i Halinie Kruger-Syrokomskiej. Sepioło pisze o tym, jak kobiety przez wiele lat zmagały się z pełnym szowinizmu i dyskryminacji męskim świecie wspinaczy górskich. „Himalaistki” to książka o kobietach, które miały podwójnie ciężko. Walczyły nie tylko z warunkami atmosferycznymi i wysokościami, ale również z akceptacją środowiska.

Kolejna górska książka Mariusza Sepioło ukazała się w 2018 roku, również nakładem krakowskiego Znaku. Tym razem bohaterem jego książki jest Tomek Mackiewicz – polski himalaista, który za wszelką cenę chciał jako pierwszy zdobyć zimą szczyt Nanga Parbat. Niestety, mimo kilku prób, nie udało się. Ostatnie podejście okazało się dla niego śmiertelne. „Nanga Dream – opowieść o Tomku Mackiewiczu” to historia o realizacji pasji i marzeń. To również opowieść o człowieku, który wymykał się schematom. Był górskim outsiderem, ambitnym hipisem, który zawsze chodził własnymi ścieżkami. Niestety czasem popadał w brawurę. W swojej książce Sepioło kreśli portret zdeterminowanego człowieka, który nie potrafił żyć bez adrenaliny. To również zapis rozmów z ludźmi, którzy pojawiali się w życiu Tomka Mackiewicza. Niektórzy z nich byli częścią życia himalaisty tylko przez chwilę, inni byli jego rodziną. Wypowiedź każdej z osób zamyka klamrą próbę literackiej opowieści o życiu Czapkinsa.

We wrześniu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Mariusza Sepioło. Tym razem reportażysta podejmuje całkowicie inną kwestię. W książce „Klerycy” opowiada o tym, co tak naprawdę dzieje się za murami polskiego seminarium. Choć dla jednych kleryków rozpoczęcie nauki w seminarium było najlepszym pomysłem w życiu, dla innych był to początek wielkiej tragedii. Część uczniów seminariów przyjmuje narzucone, rygorystyczne zasady. Część jednak źle znosi okres izolacji i stałej kontroli przełożonych. Sepioło odkrywa tajemnice, jakie skrywają seminaria. W tym celu rozmawia z obecnymi i byłymi klerykami. Tematami rozmów są nie tylko patologie, które rodzą się w seminariach. Klerycy opowiadają o systemie nauczania, rygorze, zasadach i celu uczenia się w tej instytucji.

Książki Mariusza Sepioło na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Sepioło we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura popularnonaukowa

Literatura popularnonaukowa jest nastawiona przede wszystkim na popularyzowanie oraz objaśnianie nauki i zjawisk, które zachodzą w jej obrębie. Książki przynależące do tego gatunku są skoncentrowane przede wszystkim na przybliżaniu i wyjaśnianiu nieposiadającym naukowej wiedzy z danej dziedziny odbiorcom różnorakich zagadnień ze świata nauki. Publikacje popularnonaukowe są najczęściej pisane językiem pozbawionym skomplikowanych terminów technicznych utrudniających przyswajanie treści czytelnikom niezaznajomionym z naukową terminologią. „Literatura popularnonaukowa” jest częścią szerszej kategorii „Literatura faktu”. W skład tej kategorii wchodzą zarówno publikacje dotyczące znanych i cenionych naukowców, jak i różnych gałęzi nauki. Nie zabrakło tu takich pozycji jak „Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”, „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, „Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”, „Empatia. Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej natury”, „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach”, „Teraz. Fizyka czasu”, „Wszechświat i ja”, „Neuroerotyka”, „Wszechświat w twojej dłoni”, „Sapiens. Od zwierząt do bogów” czy też „Oszustwa pamięci”. W kategorii „Literatura popularnonaukowa” w internetowej księgarni Woblink.com znajdują się publikacje znanych i cenionych naukowców, profesorów oraz badaczy, jak na przykład książki Stephena Hawkinga, jednego z czołowych fizyków teoretycznych, profesora Jerzego Vetulaniego czy też niemieckiego leśnika pokazującego inne spojrzenie na otaczającą przyrodę – Petera Wohllebena.