Mariusz Szczygieł Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Szczygieł Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Szczygieł to pisarz, dziennikarz, reportażysta, założyciel Fundacji Instytut Reportażu, współzałożyciel i redaktor wydawnictwa Dowody na Istnienie, a także tłumacz. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i autorem takich książek jak „Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996), „Gottland” (2006), „Kaprysik. Damskie historie” (2010), „Zrób sobie raj” (2010), „Láska nebeská” (2012), „Projekt: prawda” (2016) czy „Nie ma” (2018). Ponadto dokonał wyboru i redakcji tekstów w monumentalnym zbiorze z 2014 roku „Antologia polskiego reportażu XX wieku – 100/XX (t.1 i 2)”.

Szczygieł jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat związany był z „Gazetą Wyborczą”. Debiutował w 1990 roku i uczył się tam pod okiem Hanny Krall. Autorkę „Zdążyć przed panem Bogiem” darzy ogromnym szacunkiem, uważa ją za swoją mentorkę i zawodową przewodniczkę.

Książki Mariusza Szczygła z Czechami w tle

W latach 1995–2001 był jednym z prowadzących talk-show „Na każdy temat” emitowany w telewizji Polsat. Od 2001 roku Mariusz Szczygieł zajmuje się głównie pisaniem o Czechach. Wielokrotnie podkreślał, że jest zagorzałym czechofilem. Dużą część roku spędza u naszych południowych sąsiadów, a pod szyldem swojego wydawnictwa publikuje współczesną czeską prozę. Czechom poświęcił też kilka swoich książek, z „Gottlandem” i „Zrób sobie raj” na czele. W maju 2020 roku nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukaże się jego „Osobisty przewodnik po Pradze”. Wydanie zostanie wzbogacone o zdjęcia autorstwa Filipa Springera.

W 2019 roku Mariusz Szczygieł otrzymał Nagrodę Literacką Nike za zbiór reportaży i esejów pt. „Nie ma”. Został wyróżniony zarówno przez jury, jak i czytelników. Wcześniej do Nike był nominowany w 2007 i 2011 roku (kolejno za „Gottland” i „Zrób sobie raj”). Ponadto jest laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej za „Gottland” (2009), Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2013) i Grand Press (2013).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.