Mariusz Szczygieł Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Szczygieł Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Szczygieł to pisarz, dziennikarz, reportażysta, założyciel Fundacji Instytut Reportażu, współzałożyciel i redaktor wydawnictwa Dowody na Istnienie, a także tłumacz. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i autorem takich książek jak „Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996), „Gottland” (2006), „Kaprysik. Damskie historie” (2010), „Zrób sobie raj” (2010), „Láska nebeská” (2012), „Projekt: prawda” (2016) czy „Nie ma” (2018). Ponadto dokonał wyboru i redakcji tekstów w monumentalnym zbiorze z 2014 roku „Antologia polskiego reportażu XX wieku – 100/XX (t.1 i 2)”.

Szczygieł jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat związany był z „Gazetą Wyborczą”. Debiutował w 1990 roku i uczył się tam pod okiem Hanny Krall. Autorkę „Zdążyć przed panem Bogiem” darzy ogromnym szacunkiem, uważa ją za swoją mentorkę i zawodową przewodniczkę.

Książki Mariusza Szczygła z Czechami w tle

W latach 1995–2001 był jednym z prowadzących talk-show „Na każdy temat” emitowany w telewizji Polsat. Od 2001 roku Mariusz Szczygieł zajmuje się głównie pisaniem o Czechach. Wielokrotnie podkreślał, że jest zagorzałym czechofilem. Dużą część roku spędza u naszych południowych sąsiadów, a pod szyldem swojego wydawnictwa publikuje współczesną czeską prozę. Czechom poświęcił też kilka swoich książek, z „Gottlandem” i „Zrób sobie raj” na czele. W maju 2020 roku nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukaże się jego „Osobisty przewodnik po Pradze”. Wydanie zostanie wzbogacone o zdjęcia autorstwa Filipa Springera.

W 2019 roku Mariusz Szczygieł otrzymał Nagrodę Literacką Nike za zbiór reportaży i esejów pt. „Nie ma”. Został wyróżniony zarówno przez jury, jak i czytelników. Wcześniej do Nike był nominowany w 2007 i 2011 roku (kolejno za „Gottland” i „Zrób sobie raj”). Ponadto jest laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej za „Gottland” (2009), Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2013) i Grand Press (2013).

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.