Mariusz Szczygieł Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Szczygieł Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Szczygieł to pisarz, dziennikarz, reportażysta, założyciel Fundacji Instytut Reportażu, współzałożyciel i redaktor wydawnictwa Dowody na Istnienie, a także tłumacz. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i autorem takich książek jak „Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996), „Gottland” (2006), „Kaprysik. Damskie historie” (2010), „Zrób sobie raj” (2010), „Láska nebeská” (2012), „Projekt: prawda” (2016) czy „Nie ma” (2018). Ponadto dokonał wyboru i redakcji tekstów w monumentalnym zbiorze z 2014 roku „Antologia polskiego reportażu XX wieku – 100/XX (t.1 i 2)”.

Szczygieł jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat związany był z „Gazetą Wyborczą”. Debiutował w 1990 roku i uczył się tam pod okiem Hanny Krall. Autorkę „Zdążyć przed panem Bogiem” darzy ogromnym szacunkiem, uważa ją za swoją mentorkę i zawodową przewodniczkę.

Książki Mariusza Szczygła z Czechami w tle

W latach 1995–2001 był jednym z prowadzących talk-show „Na każdy temat” emitowany w telewizji Polsat. Od 2001 roku Mariusz Szczygieł zajmuje się głównie pisaniem o Czechach. Wielokrotnie podkreślał, że jest zagorzałym czechofilem. Dużą część roku spędza u naszych południowych sąsiadów, a pod szyldem swojego wydawnictwa publikuje współczesną czeską prozę. Czechom poświęcił też kilka swoich książek, z „Gottlandem” i „Zrób sobie raj” na czele. W maju 2020 roku nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukaże się jego „Osobisty przewodnik po Pradze”. Wydanie zostanie wzbogacone o zdjęcia autorstwa Filipa Springera.

W 2019 roku Mariusz Szczygieł otrzymał Nagrodę Literacką Nike za zbiór reportaży i esejów pt. „Nie ma”. Został wyróżniony zarówno przez jury, jak i czytelników. Wcześniej do Nike był nominowany w 2007 i 2011 roku (kolejno za „Gottland” i „Zrób sobie raj”). Ponadto jest laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej za „Gottland” (2009), Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2013) i Grand Press (2013).

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Ta kategoria zawiera książki należące do gatunku, który leży na styku historii i literatury. Autorzy takich tekstów łączą materiał historyczny z fikcją, świat przedstawiony umieszczony jest w przeszłości, tłem są ważne wydarzenia historyczne, mogą pojawić się nawet znane postaci historyczne, ale pozostałe elementy są fikcją. Książki znajdujące się w tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak „Potop” Henryka Sienkiewicza czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict). W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss). W kategorii „Powieść historyczna” nie mogło również zabraknąć książek Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie znajdują się książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).