Mariusz Szczygieł Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Szczygieł Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Szczygieł to pisarz, dziennikarz, reportażysta, założyciel Fundacji Instytut Reportażu, współzałożyciel i redaktor wydawnictwa Dowody na Istnienie, a także tłumacz. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i autorem takich książek jak „Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996), „Gottland” (2006), „Kaprysik. Damskie historie” (2010), „Zrób sobie raj” (2010), „Láska nebeská” (2012), „Projekt: prawda” (2016) czy „Nie ma” (2018). Ponadto dokonał wyboru i redakcji tekstów w monumentalnym zbiorze z 2014 roku „Antologia polskiego reportażu XX wieku – 100/XX (t.1 i 2)”.

Szczygieł jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat związany był z „Gazetą Wyborczą”. Debiutował w 1990 roku i uczył się tam pod okiem Hanny Krall. Autorkę „Zdążyć przed panem Bogiem” darzy ogromnym szacunkiem, uważa ją za swoją mentorkę i zawodową przewodniczkę.

Książki Mariusza Szczygła z Czechami w tle

W latach 1995–2001 był jednym z prowadzących talk-show „Na każdy temat” emitowany w telewizji Polsat. Od 2001 roku Mariusz Szczygieł zajmuje się głównie pisaniem o Czechach. Wielokrotnie podkreślał, że jest zagorzałym czechofilem. Dużą część roku spędza u naszych południowych sąsiadów, a pod szyldem swojego wydawnictwa publikuje współczesną czeską prozę. Czechom poświęcił też kilka swoich książek, z „Gottlandem” i „Zrób sobie raj” na czele. W maju 2020 roku nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukaże się jego „Osobisty przewodnik po Pradze”. Wydanie zostanie wzbogacone o zdjęcia autorstwa Filipa Springera.

W 2019 roku Mariusz Szczygieł otrzymał Nagrodę Literacką Nike za zbiór reportaży i esejów pt. „Nie ma”. Został wyróżniony zarówno przez jury, jak i czytelników. Wcześniej do Nike był nominowany w 2007 i 2011 roku (kolejno za „Gottland” i „Zrób sobie raj”). Ponadto jest laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej za „Gottland” (2009), Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2013) i Grand Press (2013).

Co znajdziesz w kategorii: Technika, Inżynieria, Rolnictwo

Kategoria „Technika / Inżynieria / Rolnictwo” zawiera publikacje dotyczące różnych tematów, w głównej mierze są to podręczniki i poradniki przeznaczone dla osób poszukujących konkretnej wiedzy. Znajdują się tu teksty z zakresu architektury i budownictwa, jak „Akustyka w budownictwie” Jacka Nurzyńskiego traktująca nie tylko o salach koncertowych i wnętrzach przeznaczonych do słuchania muzyki, ale także o ochronie przed hałasem, o jego dokuczliwości, szkodliwości oraz środkach zapobiegawczych. Poza tym w tej kategorii znaleźć można teksty z dziedziny informatyki i robotyki, np. książkę „To żyje! Sztuczna inteligencja”, w której autor Toby Walsh przedstawia historię sztucznej inteligencji i pokazuje, jak do tej pory zdążyła już zmienić nasze społeczeństwo, gospodarkę i nas samych. Nie brakuje także tytułów z sektora automatyki, m.in. książki Andrzeja Dębowskiego „Automatyka. Podstawy teorii”, która stanowi wprowadzenie do podstawowych pojęć z zakresu automatyki, a także zaznajamia czytelnika z analizowaniem, działaniem i projektowaniem różnych układów dynamicznych. Wydawnictwo Naukowe PWN proponuje natomiast publikację z zakresu technologii w piekarni – „Zakwas” pod redakcją Marcusa Brandta i Michaela Ganzlego, traktujący o tym, jak zakwas wpływa na jakość pieczywa i jego właściwości odżywcze, oraz „Chłodnictwo” pod redakcją Klausa Löscha, gdzie możemy znaleźć informacje na temat istotnych zagadnień technologicznych związanych z procesami chłodzenia i mrożenia różnych typów produktów spożywczych.