Mark Bowden Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mark Bowden Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Mark Bowden urodził się w 1951 roku. To amerykański pisarz, dziennikarz i publicysta. Jest autorem kultowej książki „Helikopter w ogniu”. Współpracował z takimi pismami jak „Vanity Fair” czy „The Philadelphia Inquirer”, The New Yorker”, „Sports Illustrated” i „Rolling Stone”.

Na co dzień Bowden pracuje jako korespondent magazynu „The Atlantic”. W polsce ukazało się pięć książek Marka Bowdena: „Ostatni trop”, „Polowanie na Escobara”, „Hue 1968. Wietnam we krwi”, „Zabić Bin Ladena” i „Helikopter w ogniu”. W 1997 roku w „Playboy'u” ukazał się wywiad, który Bowden przeprowadził z Donaldem Trumpem. Dziennikarz jest laureatem wielu nagród dziennikarskich i literackich. Otrzymał m.in. Overseas Press Club Cornelius Ryan Award, Science Writing Award. Ponadto za książkę „Helikopter w ogniu” znalazł się w finale prestiżowej nagrody National Book Award.

Helikopter w ogniu

Bowden debiutował w 1987 roku książką „Doctor Dealer: The Rise and Fall of an All-American Boy and His Multimillion-Dolar Cocaine Empire”. Najbardziej znana książka Bowdena, „Helikopter w ogniu”, miała swoją premierę w 1999 roku. To opowieść o nalocie wojskowym armii Stanów Zjednoczonym, do którego doszło w 1993 roku w Mogadiszu. Książka jest następstwem serii artykułów publikowanych na łamach „The Philadelphia Inquirer”. Na podstawie książki powstał wysokobudżetowy film w reżyserii Ridleya Scotta. W produkcji wystąpili m.in. Orlando Bloom, Josh Hartnett, Ewan McGregor, Eric Bana i Jason Isaacs. „Helikopter w ogniu” otrzymał dwa Oscary – za najlepszy dźwięk i montaż.

Polowanie na Escobara

W 2001 roku swoją premierę miała książka „Polowanie na Escobara”. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej książki, „Polowanie na Escobara” to efekt cyklu reportaży przygotowywanych przez Bowdena dla „The Philadelphia Inquirera”. O Escobarze Bowden napisał przeszło 30-częściowy cykl reportaży dla tego pisma. To opowieść o historii narodzin potęgi i głośnego upadku najbardziej znanego narkotykowego barona. Pablo Escobar był jednym z najpotężniejszych ludzi na świecie. Kolumbijski baron miał w swoich rękach kontrolę nad rynkiem kokainy. Z drugiej strony potrafił też skutecznie wpływać na decyzje władz państwowych zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Wokół Escobara narosło wiele legend, wiele z nich bardzo brutalnych i drastycznych. Niestety większość z nich jest prawdziwa.

Książka „Polowanie na Escobara” była dostępna przez cały miesiąc za darmo, w formie ebooka i audiobooka, w ramach akcji Czytaj PL w 2018 roku.

Hué 1968. Wietnam we krwi

W 2017 roku ukazała się książka „Hué 1968. Wietnam we krwi”. To reportaż o najbardziej krwawej bitwie wojny wietnamskiej. Dzięki dostępowi do tajnych archiwów wojennych w Stanach Zjednoczonych i Wietnamie Bowden tworzy bardzo plastyczny i niezwykle brutalny obraz wojny. Bitwa o Hué, która odbyła się w 1968, była największą bitwą stoczoną przez Amerykanów od zakończenia II wojny światowej. Bowden przedstawia konflikt z dwóch stron i różnych źródeł. Przedstawiona w książce historia nasuwa wizje wojny znaną z takich filmów jak „Czas apokalipsy” czy „Full Metal Jacket”. Starcie między Amerykanami a Wietnamczykami pochłonęło 10 tysięcy ofiar. Po zakończeniu bitwy coraz częściej zaczęto mówić o tym, jak Stany Zjednoczone wycofają się z wojny, a nie jak będą próbowały ją wygrać.

Ostatni trop

Najnowsza książka Marka Bowdena – „Ostatni trop. Tajemnica zniknięcia sióstr Lyon”. To opowieść o jednej z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych Ameryki. W kwietniu 1975 roku zaginęły siostry Lyon. Śledztwo stanęło w miejscu – ciał dzieci nie znaleziono, brakowało też śladów i dowodów, które wnosiły coś nowego do sprawy. Przeszło trzydzieści lat później, dzięki nowoczesnym technikom i metodom detektywistycznym, udało się wyjaśnić zagadkę. Śledczy trafili na protokół z jednego z przesłuchań, z którego wynika, że świadek widział mężczyznę wychodzącego z centrum handlowego z dziewczynkami. Powrót do tej głośnej sprawy i jej rozwiązanie dają nadzieję innym rodzinom borykającym się z nierozwiązanymi śledztwami w sprawach o porwanie czy morderstwo.

Książki Marka Bowdena na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Bowdena we wszystkich formatach – ebook, audiobook, książka papierowa.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).