Markus Zusak Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Markus Zusak Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Markus Zusak to australijsko-niemiecki pisarz o austriackich korzeniach, autor sześciu powieści, w tym bestsellerowej „Złodziejki książek”, którą podbił serca czytelników na całym świecie. Od premiery w 2005 roku książka znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa” przez kolejne trzysta siedemdziesiąt pięć tygodni, czyli ponad siedem lat. Obecnie wciąż pojawia się na liście bestsellerów w licznych rankingach. Zusak jest laureatem wielu nagród literackich, między innymi Ena Noel Awar. Od zawsze uwielbiał literaturę, a do zostania pisarzem zainspirowały go czytane w młodości książki – przede wszystkim były to „Co gryzie Gilberta Grape’a” Petera Hedgesa oraz „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya.

Przyszedł na świat w 1975 roku w Sydney jako najmłodszy syn Austriaka i Niemki. Rodzice autora „Złodziejki książek” wyemigrowali do Australii w latach pięćdziesiątych XX wieku. Przyszły pisarz ukończył liceum Engadine. Wrócił tam na moment po studiach już jako nauczyciel. Zusak studiował historię i język angielski na University of New South Wales. Zusak mieszka razem z żoną i córką w Sydney. Wolny czas najczęściej przeznacza na surfowanie oraz oglądanie filmów.

Wolfe Brothers: literackie początki Markusa Zusaka

Markus Zusak zaczął pisać już jako szesnastolatek, ale swoją pierwszą powieść wydał dopiero siedem lat później, w 1999 roku. Była to przeznaczona dla młodzieży książka „Moje tak zwane życie”. Autor przedstawia tu kilka tygodni z życia pewnego piętnastolatka Camerona Wolfe’a i jego brata. Powieść wyróżnia się bardzo oryginalną formą – charakterystyczna dla dzienników narracja przeplata się z pełnymi metafor opisami snów, dzięki czemu fikcja i rzeczywistość łączą się z sobą w interesujący sposób. Dodatkowo bohaterami powieści Zusaka są zupełnie normalni, przeciętni wręcz nastolatkowie. Fabuła skupiona jest wokół codzienności Camerona i Rubena, nie zaś na nieustających zwrotach akcji. Cztery lata po premierze „Mojego tak zwanego życia” Zusak wydał książkę pt. „Walczący Ruben Wolfe” kontynuującą historię ze swojego literackiego debiutu. Powieść została nominowana do Children's Book Council of Australia Book of the Year. W 2010 roku na rynku ukazała się kolejną powieść z serii o braciach Wolfe „Getting the Girl”. Tytuł ten nie został przetłumaczony na język polski.

Posłaniec

Posłaniec” to kolejna powieść Markusa Zusaka. Również jest przeznaczona dla młodzieży, jednak nie zawiedzie także dorosłych czytelników. Autor udowadnia nią, że literatura młodzieżowa nie opiera się na niezobowiązującej rozrywce, a często bywa czymś więcej. W „Posłańcu” czytelnicy znajdą inteligentny humor, intrygującą tajemnicę i wciągającą fabułę. Główny bohater, Ed Kennedy, to zupełnie przeciętny taksówkarz, pechowiec w miłości i w kartach. Razem ze swoim psem Odźwiernym mieszka w norze na przedmieściach, a całym jego życiem rządzi rutyna i brak jakichkolwiek perspektyw. Wszystko zmienia się, kiedy Ed niespodziewanie oraz zupełnie niechcący powstrzymuje napad na bank. Wtedy też pojawia się pierwszy as, a mężczyzna zostaje tytułowym Posłańcem.

Złodziejka książek

„Złodziejka książek” to najpopularniejsza powieść w dorobku Zusaka, będąca międzynarodowym bestsellerem. Książka przez aż 375 tygodni zajmowała miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa” i do dzisiaj często można ją znaleźć na listach bestsellerów Amazona, „New York Timesa” oraz podobnych listach w wielu krajach Europy, Ameryki Południowej czy Azji. Przetłumaczono ją na ponad 60 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 16 milionów egzemplarzy.

Do napisania tego tytułu zainspirowały go opowieści matki o II wojnie światowej, III Rzeszy, Holokauście, Żydach przechodzących przez małe miasteczko, w którym ówcześnie mieszkała, czy zbombardowaniu Monachium. Wszystkie te opowieści wpłynęła na Zusaka i na długo zapadły mu w pamięć.

„Złodziejka książek”, tak jak wszystkie poprzednie powieści autora, była w założeniu przeznaczona dla nastoletniego czytelnika, jednak cała opowieść okazała się tak dobra i uniwersalna, że okazała się świetną lekturą dla odbiorców w każdym wieku. Zusak na kartach książki, łącząc realizm z magią, opowiada o losach dziewięcioletniej dziewczynki, której przyszło żyć w czasie II wojny światowej. Liesel zostaje wysłana do rodziny zastępczej w Niemczech. Kiedy przybrani rodzice postanawiają udzielić schronienia Żydowi, życie dziewczynki zmienia się na zawsze. W trudnej rzeczywistości ulgę przynoszą jej wykradane z różnych miejsc książki, dzięki którym może odkrywać inne światy dające pocieszenie jej i jej najbliższym.

Powieść doczekała się ekranizacji. Film „Złodziejka książek” w reżyserii laureata narody Emmy, Briana Percivala, ukazał się w 2013 roku i otrzymał 11 nominacji do różnych nagród takich jak Oscary, Złote Globy czy BAFTA. W filmie zagrali między innymi Emily Watson, Geoffrey Rush czy Sophie Nelisse.

Gliniany most

Gliniany most” to najnowsza powieść w dorobku autora. Została wydana w 2018 roku, a na polskim rynku wydawniczym ukazała się rok później. Książka jest wielowarstwową, poetycką, retrospektywną, ale i pełną zwrotów akcji sagą rodzinną. Bracia Dunbar mieszkają samotnie w pogrążonym w chaosie domu. Niespodziewanie pojawia się ich ojciec, który opuścił rodzeństwo po śmierci ich matki. Teraz chce, żeby chłopcy razem z nim wybudowali most. Na zaskakującą ofertę zgadza się Clay, dręczony ukrywanym od dawna sekretem.

Nagrody

Autor „Posłańca” jest ceniony nie tylko przez czytelników, ale i krytyków. Jego „Złodziejka książek” otrzymała takie wyróżnienia jak Ena Noel Award – the Australian IBBY Encouragement Award for Children's Literature by Australian IBBY, Michael L. Printz Honor book by the Young Adult Library Services Association oraz Kathleen Mitchell Award 2006. Za “Posłańca” został uhonorowany następującymi wyróżnieniami: Michael L. Printz Award Honor book, Bulletin Blue Ribbon Book, Publishers Weekly Best Books of the Year-Children, Children’s Book Council of Australia Book of the Year Award i New South Wales Premier's Literary Awards Ethel Turner Prize for Young People's Literature. Należące do serii Wolfe Brothers również nie przeszły w świecie literackim bez echa. Powieść „Getting the Girl” została wybrana Książką Honorową – Children's Book Council of Australia Book of the Year. Z kolei „Walczący Ruben Wolfe” był nominowany do New South Wales Premier's Literary Awards Ethel Turner Prize for Young People's Literature oraz do Children's Book Council of Australia Book of the Year.

Książki Markusa Zusaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Markusa Zusaka „Złodziejka książek” i „Posłaniec” w każdym formacie (ebook, audiobook, książka papierowa) oraz „Gliniany most” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.