Markus Zusak Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Markus Zusak Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Markus Zusak to australijsko-niemiecki pisarz o austriackich korzeniach, autor sześciu powieści, w tym bestsellerowej „Złodziejki książek”, którą podbił serca czytelników na całym świecie. Od premiery w 2005 roku książka znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa” przez kolejne trzysta siedemdziesiąt pięć tygodni, czyli ponad siedem lat. Obecnie wciąż pojawia się na liście bestsellerów w licznych rankingach. Zusak jest laureatem wielu nagród literackich, między innymi Ena Noel Awar. Od zawsze uwielbiał literaturę, a do zostania pisarzem zainspirowały go czytane w młodości książki – przede wszystkim były to „Co gryzie Gilberta Grape’a” Petera Hedgesa oraz „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya.

Przyszedł na świat w 1975 roku w Sydney jako najmłodszy syn Austriaka i Niemki. Rodzice autora „Złodziejki książek” wyemigrowali do Australii w latach pięćdziesiątych XX wieku. Przyszły pisarz ukończył liceum Engadine. Wrócił tam na moment po studiach już jako nauczyciel. Zusak studiował historię i język angielski na University of New South Wales. Zusak mieszka razem z żoną i córką w Sydney. Wolny czas najczęściej przeznacza na surfowanie oraz oglądanie filmów.

Wolfe Brothers: literackie początki Markusa Zusaka

Markus Zusak zaczął pisać już jako szesnastolatek, ale swoją pierwszą powieść wydał dopiero siedem lat później, w 1999 roku. Była to przeznaczona dla młodzieży książka „Moje tak zwane życie”. Autor przedstawia tu kilka tygodni z życia pewnego piętnastolatka Camerona Wolfe’a i jego brata. Powieść wyróżnia się bardzo oryginalną formą – charakterystyczna dla dzienników narracja przeplata się z pełnymi metafor opisami snów, dzięki czemu fikcja i rzeczywistość łączą się z sobą w interesujący sposób. Dodatkowo bohaterami powieści Zusaka są zupełnie normalni, przeciętni wręcz nastolatkowie. Fabuła skupiona jest wokół codzienności Camerona i Rubena, nie zaś na nieustających zwrotach akcji. Cztery lata po premierze „Mojego tak zwanego życia” Zusak wydał książkę pt. „Walczący Ruben Wolfe” kontynuującą historię ze swojego literackiego debiutu. Powieść została nominowana do Children's Book Council of Australia Book of the Year. W 2010 roku na rynku ukazała się kolejną powieść z serii o braciach Wolfe „Getting the Girl”. Tytuł ten nie został przetłumaczony na język polski.

Posłaniec

Posłaniec” to kolejna powieść Markusa Zusaka. Również jest przeznaczona dla młodzieży, jednak nie zawiedzie także dorosłych czytelników. Autor udowadnia nią, że literatura młodzieżowa nie opiera się na niezobowiązującej rozrywce, a często bywa czymś więcej. W „Posłańcu” czytelnicy znajdą inteligentny humor, intrygującą tajemnicę i wciągającą fabułę. Główny bohater, Ed Kennedy, to zupełnie przeciętny taksówkarz, pechowiec w miłości i w kartach. Razem ze swoim psem Odźwiernym mieszka w norze na przedmieściach, a całym jego życiem rządzi rutyna i brak jakichkolwiek perspektyw. Wszystko zmienia się, kiedy Ed niespodziewanie oraz zupełnie niechcący powstrzymuje napad na bank. Wtedy też pojawia się pierwszy as, a mężczyzna zostaje tytułowym Posłańcem.

Złodziejka książek

„Złodziejka książek” to najpopularniejsza powieść w dorobku Zusaka, będąca międzynarodowym bestsellerem. Książka przez aż 375 tygodni zajmowała miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa” i do dzisiaj często można ją znaleźć na listach bestsellerów Amazona, „New York Timesa” oraz podobnych listach w wielu krajach Europy, Ameryki Południowej czy Azji. Przetłumaczono ją na ponad 60 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 16 milionów egzemplarzy.

Do napisania tego tytułu zainspirowały go opowieści matki o II wojnie światowej, III Rzeszy, Holokauście, Żydach przechodzących przez małe miasteczko, w którym ówcześnie mieszkała, czy zbombardowaniu Monachium. Wszystkie te opowieści wpłynęła na Zusaka i na długo zapadły mu w pamięć.

„Złodziejka książek”, tak jak wszystkie poprzednie powieści autora, była w założeniu przeznaczona dla nastoletniego czytelnika, jednak cała opowieść okazała się tak dobra i uniwersalna, że okazała się świetną lekturą dla odbiorców w każdym wieku. Zusak na kartach książki, łącząc realizm z magią, opowiada o losach dziewięcioletniej dziewczynki, której przyszło żyć w czasie II wojny światowej. Liesel zostaje wysłana do rodziny zastępczej w Niemczech. Kiedy przybrani rodzice postanawiają udzielić schronienia Żydowi, życie dziewczynki zmienia się na zawsze. W trudnej rzeczywistości ulgę przynoszą jej wykradane z różnych miejsc książki, dzięki którym może odkrywać inne światy dające pocieszenie jej i jej najbliższym.

Powieść doczekała się ekranizacji. Film „Złodziejka książek” w reżyserii laureata narody Emmy, Briana Percivala, ukazał się w 2013 roku i otrzymał 11 nominacji do różnych nagród takich jak Oscary, Złote Globy czy BAFTA. W filmie zagrali między innymi Emily Watson, Geoffrey Rush czy Sophie Nelisse.

Gliniany most

Gliniany most” to najnowsza powieść w dorobku autora. Została wydana w 2018 roku, a na polskim rynku wydawniczym ukazała się rok później. Książka jest wielowarstwową, poetycką, retrospektywną, ale i pełną zwrotów akcji sagą rodzinną. Bracia Dunbar mieszkają samotnie w pogrążonym w chaosie domu. Niespodziewanie pojawia się ich ojciec, który opuścił rodzeństwo po śmierci ich matki. Teraz chce, żeby chłopcy razem z nim wybudowali most. Na zaskakującą ofertę zgadza się Clay, dręczony ukrywanym od dawna sekretem.

Nagrody

Autor „Posłańca” jest ceniony nie tylko przez czytelników, ale i krytyków. Jego „Złodziejka książek” otrzymała takie wyróżnienia jak Ena Noel Award – the Australian IBBY Encouragement Award for Children's Literature by Australian IBBY, Michael L. Printz Honor book by the Young Adult Library Services Association oraz Kathleen Mitchell Award 2006. Za “Posłańca” został uhonorowany następującymi wyróżnieniami: Michael L. Printz Award Honor book, Bulletin Blue Ribbon Book, Publishers Weekly Best Books of the Year-Children, Children’s Book Council of Australia Book of the Year Award i New South Wales Premier's Literary Awards Ethel Turner Prize for Young People's Literature. Należące do serii Wolfe Brothers również nie przeszły w świecie literackim bez echa. Powieść „Getting the Girl” została wybrana Książką Honorową – Children's Book Council of Australia Book of the Year. Z kolei „Walczący Ruben Wolfe” był nominowany do New South Wales Premier's Literary Awards Ethel Turner Prize for Young People's Literature oraz do Children's Book Council of Australia Book of the Year.

Książki Markusa Zusaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Markusa Zusaka „Złodziejka książek” i „Posłaniec” w każdym formacie (ebook, audiobook, książka papierowa) oraz „Gliniany most” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!