Marta Grzywacz II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marta Grzywacz II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Marta Grzywacz urodziła się w 1971 roku. To polska dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna, autorka książek oraz prezenterka. Ponadto Marta Grzywacz jest lektorką audiobooków – czytała książki takich autorów jak Lisa Gardner, Charlotte Link, Hilary Mantel, Steve Barry, Kathy Reichs czy Peter Robinson.

Życiorys Marty Grzywacz

Marta Grzywacz jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Dziennikarka ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje pierwsze kroki na ścieżce zawodowej stawiała w Radiu Eska, gdzie przygotowywała i prowadziła serwisy informacyjne. Na początku lat 90. XX wieku prowadziła w Telewizji Polskiej program śniadaniowy „Kawa czy herbata?”. W 1993 roku związała się z redakcją „Wiadomości”. Pracowała tam przeszło siedem lat, pełniła funkcję reporterki oraz prezenterki. Marta Grzywacz była również jedną z prowadzących główne wydanie „Wiadomości”.

Po zakończeniu pracy w Telewizji Polskiej Grzywacz zaczęła pisać dla „Gali”, „Sukcesu” i „Zwierciadła”. Krótko wydawała i prowadziła w telewizji Polsat Zdrowie i Uroda program „Diagnoza”. Następnym przystankiem w jej karierze medialnej była praca w radiu RMF FM. Łącznie spędziła w radiu przeszło sześć lat. W 2009 roku Marta Grzywacz wzięła udział w rajdzie RMF Morocco Challenge. Wystartowała jako reporter radiowy i pilot. Ponadto Marta Grzywacz pisała dla „Newsweeka”, „Focusa”, „Gazety Wyborczej” oraz „Wysokich Obcasów”.

Obrońcy skarbów

Marta Grzywacz debiutowała książkowo w 2017 roku. Wówczas, nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, ukazała się jej książka „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”. To fabularyzowany reportaż, który powstał na prawdziwej historii i stanowi opowieść o historyku sztuki Karolu Estreicherze. Badacz podjął działania mające na celu odzyskanie ołtarza Wita Stwosza, który został skradziony przez nazistów z kościoła Mariackiego w Krakowie.

Estreicher tuż przed wybuchem II wojny światowej gorączkowo pakował bezcenny ołtarz Wita Stwosza, by wywieźć go z Krakowa w stronę Rumunii. Z Wawelu wyrusza konwój z arrasami Zygmunta Augusta. Do ewakuacji w celu ukrycia innych dzieł sztuki przygotowują się nie tylko Kraków i lokalne muzea, ale cała Europa. Wkrótce do zajętych przez nazistów ziem wkroczy bowiem armia wykształconych złodziei – historyków sztuki na usługach Hitlera. Karol Estreicher to postać tragiczna. Niszczą go bowiem wyrzuty sumienia, że ułatwił nazistom szybką wywózkę zabytkowego ołtarza z Polski. Estreicher przysiągł sobie, że nie spocznie, dopóki nie sprowadzi dzieła z powrotem do Polski.

Nasza pani z Ravensbruck

Nasza pani z Ravensbrück” to drugi reportaż autorstwa Marty Grzywacz. Książka ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. To wstrząsająca opowieść o Johannie Langefeld, byłej strażnice obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i w Auschwitz. Marta Grzywacz zaczyna swoją opowieść listopadzie 1947 roku. Wówczas rozpoczął się proces prowadzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy, który ma sądzić niemieckich zbrodniarzy wojennych. Brakuje na nim jednej oskarżonej – wspomnianej już Langefeld. Autorka reportażu stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak udało jej się uciec. Wiele wskazuje na to, że mogły uwolnić ją same ofiary.

Audiobooki

Od kilku lat Marta Grzywna współpracuje z różnymi wydawnictwami przy produkcji audiobooków. Dziennikarka użyczała swojego głosu produkcjom Soni Dragi, Audioteki i Storytela. Marta Grzywacz najczęściej interpretuje kryminały i thrillery. Nagrywała głos, czytając książki takich autorów jak Lisa Gardner, Charlotte Link, Hilary Mantel, Steve Barry, Kathy Reichs czy Peter Robinson. Wśród przeczytanych przez nią powieści warto wyróżnić takie tytuły, jak „Kobieta w mroku”, „Niepewność”, „Nieproszony gość”, „Kości zaginionych”, „Nie bój się”, „Lisia dolina” i wiele innych.

Książki Marty Grzywacz na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marty Grzywacz w formie papierowej. Dostępne są tytuły „Nasza pani z Ravensbruck” i „Obrońcy skarbów”. Ponadto księgarnia oferuje szeroką ofertę audiobooków czytanych przez Martę Grzywacz.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).