Marta Kisiel Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marta Kisiel Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Marta Kisiel to polska pisarka fantasy. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, w tym trzech cykli – „Dożywocie” („Dożywocie”, „Siła niższa”, „Oczy uroczne”), „Małe Licho” („Małe Licho i tajemnica Niebożątka”, „Małe Licho i anioł z kamienia”, „Małe Licho i lato z diabłem”) i „Cyklu wrocławskiego” („Nomen Omen”, „Toń”, „Płacz”).

Marta Kisiel była wielokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla, najważniejszej polskiej nagrody przyznawanej powieściom i opowiadaniom utrzymanym w gatunku fantasy, science-fiction i horroru. W 2017 roku Kisiel otrzymała Nagrodę im. Zajdla za opowiadanie „Szaławiła”, a rok później za „Pierwsze słowo”.

Debiuty Marty Kisiel

Marta Kisiel debiutowała w 2006 roku opowiadaniem „Rozmowa dyskwalifikacyjna”, które opublikowano na łamach czasopisma „Fahrenheit”. Pierwsza powieść Marty Kisiel „Dożywocie” ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Książka doczekała się wznowień w 2015 i 2017 roku, za które odpowiedzialne było wydawnictwo Uroboros. „Dożywocie” to pierwszy tom cyklu o tym samym tytule. W pierwszej części Marta Kisiel opisuje losy początkującego pisarza, który otrzymuje w spadku dom, a wraz z nim mieszkającymi w nim dożywotnikami. W willi bohater zastaje naiwnego anioła, morskiego potwora, widmo poety o romantycznej duszy, kilka utopców oraz kotkę, posiadaczkę bardzo ostrych pazurów. To bardzo błyskotliwa i pełna poczucia humoru opowieść o nietypowej grupie postaci, którą łączy wspólne mieszkanie w willi Lichotce. W 2016 swoją premierę miał drugi tom trylogii – „Siła niższa”. W 2019 roku ukazała się trzecia część „Dożywocia” pt. „Oczy uroczne”.

Małe Licho

W 2018 roku ukazał się pierwszy tom cyklu „Małe Licho” pt. „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”. Podobnie jak w przypadku „Dożywocia”, ważnym punktem cyklu jest tajemnicza nieruchomość. W starym domu na odludziu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka Bożek. Chłopiec nazywany jest także Niebożątkiem. Chłopiec nigdy nie jest sam, bowiem ma starą skrzynię ze skarbami i najlepszą mamę na świecie. Ponadto Niebożątko posiada swojego anioła stróża, a pod łóżkiem bohatera mieszka potwór, który regularnie zabiera mu pantofle. Przychodzi jednak taki dzień, że Bożek musi wyjść poza mury swojego niezwykłego domu, by lepiej poznać świat. Niestety jest to świat bez szumu anielskich skrzydeł i niebezpiecznych macek pod łóżkiem. Bestsellerowa książka Marty Kisiel odkrywa, że nie ma jednak nic złego w tym, że jest się innym. Rok później swoją premierę miał drugi tom serii – „Małe licho i anioł z kamienia”. W 2020 roku ukazała się trzecia część serii – „Małe Licho i lato z diabłem”.

Cykl wrocławski Marty Kisiel

Kolejną cyklem Marty Kisiel jest cykl wrocławski. Pierwsza część serii miała swoją premierę w 2014 roku. Bohaterką powieści „Nomen Omen” jest Salomea Przygoda, która ucieka od swojej zwariowanej rodziny. Dziewczyna marzy o tym, żeby rozpocząć samodzielne życie. Bohaterka trafia do stancji, która łudząco przypomina posiadłość z horrorów i thrillerów klasy B. Ośrodek prowadzą podstarzałe siostry i papugę. Wewnątrz budynku dzieją się dziwne rzeczy. Salomea zaczyna się zastanawiać, czy podjęła dobrą decyzję. Sprawy nie ułatwia pojawienie się brata Salomei, który próbuje utopić siostrę w Odrze. Za powieść „Nomen Omen” Marta Kisiel otrzymała nominację do Nagrody im. Janusza Zajdla.

W 2018 roku ukazała się powieść „Toń”, w której autorka ponownie przenosi czytelników do Dolnego Śląska. „Toń” to historia tego, jak łatwo można zniszczyć relacje międzyludzkie i jak dużo pracy trzeba wykonać, by je odbudować. Bohaterowie Kisiel udowadniają, że czasem trzeba odbyć podróż w czasie, by dowiedzieć się, kto ceni bardziej złoto i dzieła sztuki niż prawdziwą przyjaźń. Punktem zapalnym w „Toni” jest decyzja, jaką podejmuje Dżusi Stern. Dziewczyna postanawia oddać przysługę ciotce. Dżusi nie jest jednak świadoma, że to początek niebezpieczeństw, które czyhają na nią, jej ciotkę i siostrę. Kobiety zostają bowiem wciągnięte w sprawę tajemniczego morderstwa.

W 2020 roku ukazała się trzecia książka Kisiel, której fabuła związana jest z mroczną historią Dolnego Śląska i Wrocławia. „Płacz” to kolejna dawka mrożących krew w żyłach przygód. Bohaterki – trzy panny Stern – będą musiały uciec od siebie nawzajem, a następnie stanąć w obliczu wołania z zaświatów, które doprowadzą do ponownego spotkania. Kluczem do rozwiązania ich problemów może okazać się tajemnicze zaginięcie sprzed wielu lat. Tym razem Marta Kisiel przenosi czytelników w jedno z najmroczniejszych miejsc na mapie Dolnego Śląska, czyli Góry Sowie.

Pierwsze słowo – zbiór opowiadań Marty Kisiel

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Uroboros, ukazał się zbiór opowiadań Marty Kisiel pt. „Pierwsze słowo”. W jego skład wchodzą opowiadania Kisiel, które ukazywały się w różnych czasopismach, antologiach i na portalach internetowych. Wśród nich znajduje się debiutancki tekst pisarki zatytuowany „Rozmowa dyskwalifikacyjna”, pierwotnie opublikowany na łamach „Fahrenheita”. Ponadto w zbiorze znalazło się opowiadanie „Dożywocie”, „Nawiedziny”, „Przeżycie Stanisława Kozika”, „Jadeit”, „Miasto motyli i mgły”, „W zamku tej nocy...”, „Szaławiła”, „Cały Świat Dawida” oraz tytułowe „Pierwsze słowo”.

Harda Horda

Marta Kisiel należy do grupy literackiej Harda Horda, która zrzesza polskie pisarki literatury fantasy, science-fiction i horroru. Oprócz Marty Kisiel należą do niej m.in. Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska. W 2019 roku, nakładem krakowskiego Wydawnictwa SQN, ukazała się pierwsza antologia opowiadań pisarek.

Oprócz pisania powieści i opowiadań Marta Kisiel zawodowo zajmuje się tłumaczeniami. Przełożyła na język polski powieści takich autorów i autorek jak Sue Monk Kidd („Podróże z owocem granatu”, „Czarne skrzydła”), Agathy Christie („Morderstwo w Orient Expressie”), Sophie Hannah („Błąd w zeznaniach”), Timothy D. Walker, Kelly Barnhill („Dziewczynka, która wypiła księżyc”) i wielu innych.

Książki Marty Kisiel na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marty Kisiel we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Siła niższa”, „Toń”, „Płacz”, „Małe Licho”, „Małe Licho i anioł z kamienia”, „Oczy uroczne”, „Dożywocie”, „Szałwiła”, „Małe licho i lato z diabłem”, „Nomen omen”, „Pierwsze słowo”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!