Marta Szarejko Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marta Szarejko Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Marta Szarejko jest dziennikarką (obecnie magazyn “Elle”) oraz publicystką, autorką takich książek jak “Seksuolożki” czy “Zaduch. Reportaże o obcości”. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest stypendystką Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. W latach 2008-2012 pisała reportaże, recenzje oraz wywiady do magazynu kulturalnego “Bluszcz”. Publikowała także w “Dużym Formacie”, “Kulturze Miasta”, “Nowych Książkach”, “op. cit.” czy “Chimerze”.

Książki Marty Szarejko

Wśród książek napisanych przez Martę Szarejko poczesne miejsce zajmują przede wszystkim reportaże. Pierwszą pozycją, która ukazała się na rynku książki było opowiadające o bezdomnych “Nie ma o czym mówić”. Napisana charakterystycznym językiem, ukazuje codzienność osób, z którymi Szarejko rozmawiała na temat ich sytuacji życiowej. Opowiada o sekretnych, niepisanych regułach, o opiekunach w schroniskach, o kradzieży czekolad, opowiadaniu snów i poszukiwaniu namiastki utraconego domu. Wydany w 2010 roku debiut literacki Szarejko został nominowany do Literackiej Nagrody Angelus. Marta Szarejko jest także współautorką zbioru reportaży “Odwaga jest kobietą”. Trzynaście reportażystek opisało tam historie odważnych kobiet. Opowiedziały one o sprawach pozbawionych sensacji, codziennych, a mimo to wciąż zaskakujących. Jak inaczej nazwać bowiem historię ultraortodoksyjnej katoliczki, wychodzącej za mąż za równie ortodoksyjnego muzułmanina? Albo opowieść kobiety, która od wielu lat szuka ciała swojej córki? Szarejko zaprosiła do współpracy inne autorki, by razem oddać głos odważnym Polkom i pokazać, skąd czerpią siłę.

“Seksuolożki” - rozmowy przełamujące tabu

Jednymi z najbardziej znanych pozycji autorstwa Marty Szarejko są bez wątpienia dwie części książki “Seksuolożki”. By je napisać, autorka przeprowadziła szereg interesujących rozmów z wyżej wspomnianymi. Książki starają się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących kobiecej seksualności, które chciałyby zadać kobiety, ale nie mają takiej możliwości. Czy dobry związek można stworzyć bez udanego życia seksualnego? Jak wygląda seks w trakcie ciąży i po porodzie. Czy po 50. wypada być aktywnym seksualnie? Jak uprawiać seks z osobą z upośledzeniem fizycznym lub umysłowym? A co, jeśli w ogóle nie masz ochoty na seks? Szarejko otwiera drzwi do gabinetów seksuologicznych, dotykając tematów, które pozornie nie są już tabu, wciąż jednak nie mówi się o nich otwarcie. Po sukcesie wydanej w 2019 roku pierwszej części, zatytułowanej “Seksuolożki. Sekrety gabinetów”, w 2020 ukazała się kolejna, “Seksuolożki. Nowe rozmowy". Doświadczone w swym zawodzie specjalistki znów omawiają najczęstsze problemy, z jakimi do ich gabinetów przychodzą kobiety. Wskazują na ciemną stronę ludzkiej seksualności - opowiadają o kobietach wykorzystywanych seksualnie, o toksycznych związkach czy społecznej presji na podporządkowanie się mężczyźnie. Seksuolożki nie uciekają także od tematu odmiennych libido osób pozostających w związku czy wpływu ciąży na seksualność i relację z partnerem. “Seksuolożki. Nowe rozmowy” poruszają także kwestię seksualności osób z zaburzeniami psychicznymi. Jak wpływa na nie farmakologiczne leczenie depresji? Tu żaden temat nie jest już tabu - dzięki temu można się dowiedzieć, jak wygląda życie osób zakażonych wirusem HIV, wciąż zmuszonych radzić sobie ze społecznym ostracyzmem. Szarejko serwuje pozycję pełną wiedzy - a przede wszystkim przekonania, że o seksualności można i należy rozmawiać.

Jeśli poszukujesz pozycji, które dotykają tematów dotychczas pomijanych w innych książkach, ich wybór znajdziesz na Woblinku. W różnych formatach - ebooków, audiobooków lub książek papierowych. Wybierz najwygodniejszy dla siebie!

Źródło zdjęcia: www.nowyfolder.com/marta-szarejko-wole-lubic-swoich-bohaterow/

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.