Marta Szarejko Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marta Szarejko Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Marta Szarejko jest dziennikarką (obecnie magazyn “Elle”) oraz publicystką, autorką takich książek jak “Seksuolożki” czy “Zaduch. Reportaże o obcości”. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest stypendystką Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. W latach 2008-2012 pisała reportaże, recenzje oraz wywiady do magazynu kulturalnego “Bluszcz”. Publikowała także w “Dużym Formacie”, “Kulturze Miasta”, “Nowych Książkach”, “op. cit.” czy “Chimerze”.

Książki Marty Szarejko

Wśród książek napisanych przez Martę Szarejko poczesne miejsce zajmują przede wszystkim reportaże. Pierwszą pozycją, która ukazała się na rynku książki było opowiadające o bezdomnych “Nie ma o czym mówić”. Napisana charakterystycznym językiem, ukazuje codzienność osób, z którymi Szarejko rozmawiała na temat ich sytuacji życiowej. Opowiada o sekretnych, niepisanych regułach, o opiekunach w schroniskach, o kradzieży czekolad, opowiadaniu snów i poszukiwaniu namiastki utraconego domu. Wydany w 2010 roku debiut literacki Szarejko został nominowany do Literackiej Nagrody Angelus. Marta Szarejko jest także współautorką zbioru reportaży “Odwaga jest kobietą”. Trzynaście reportażystek opisało tam historie odważnych kobiet. Opowiedziały one o sprawach pozbawionych sensacji, codziennych, a mimo to wciąż zaskakujących. Jak inaczej nazwać bowiem historię ultraortodoksyjnej katoliczki, wychodzącej za mąż za równie ortodoksyjnego muzułmanina? Albo opowieść kobiety, która od wielu lat szuka ciała swojej córki? Szarejko zaprosiła do współpracy inne autorki, by razem oddać głos odważnym Polkom i pokazać, skąd czerpią siłę.

“Seksuolożki” - rozmowy przełamujące tabu

Jednymi z najbardziej znanych pozycji autorstwa Marty Szarejko są bez wątpienia dwie części książki “Seksuolożki”. By je napisać, autorka przeprowadziła szereg interesujących rozmów z wyżej wspomnianymi. Książki starają się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących kobiecej seksualności, które chciałyby zadać kobiety, ale nie mają takiej możliwości. Czy dobry związek można stworzyć bez udanego życia seksualnego? Jak wygląda seks w trakcie ciąży i po porodzie. Czy po 50. wypada być aktywnym seksualnie? Jak uprawiać seks z osobą z upośledzeniem fizycznym lub umysłowym? A co, jeśli w ogóle nie masz ochoty na seks? Szarejko otwiera drzwi do gabinetów seksuologicznych, dotykając tematów, które pozornie nie są już tabu, wciąż jednak nie mówi się o nich otwarcie. Po sukcesie wydanej w 2019 roku pierwszej części, zatytułowanej “Seksuolożki. Sekrety gabinetów”, w 2020 ukazała się kolejna, “Seksuolożki. Nowe rozmowy". Doświadczone w swym zawodzie specjalistki znów omawiają najczęstsze problemy, z jakimi do ich gabinetów przychodzą kobiety. Wskazują na ciemną stronę ludzkiej seksualności - opowiadają o kobietach wykorzystywanych seksualnie, o toksycznych związkach czy społecznej presji na podporządkowanie się mężczyźnie. Seksuolożki nie uciekają także od tematu odmiennych libido osób pozostających w związku czy wpływu ciąży na seksualność i relację z partnerem. “Seksuolożki. Nowe rozmowy” poruszają także kwestię seksualności osób z zaburzeniami psychicznymi. Jak wpływa na nie farmakologiczne leczenie depresji? Tu żaden temat nie jest już tabu - dzięki temu można się dowiedzieć, jak wygląda życie osób zakażonych wirusem HIV, wciąż zmuszonych radzić sobie ze społecznym ostracyzmem. Szarejko serwuje pozycję pełną wiedzy - a przede wszystkim przekonania, że o seksualności można i należy rozmawiać.

Jeśli poszukujesz pozycji, które dotykają tematów dotychczas pomijanych w innych książkach, ich wybór znajdziesz na Woblinku. W różnych formatach - ebooków, audiobooków lub książek papierowych. Wybierz najwygodniejszy dla siebie!

Źródło zdjęcia: www.nowyfolder.com/marta-szarejko-wole-lubic-swoich-bohaterow/

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!