Martín Caparrós Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martín Caparrós Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Martin Caparrós to argentyński reporter, pisarz i dziennikarz. Wyemigrował z kraju w wieku 19 lat i od tamtej pory stale zmienia miejsca zamieszkania i podróżuje. Mieszkał między innymi w Hiszpanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych i w stolicy Francji, gdzie studiował historię na prestiżowej Sorbonie. Jest autorem głośnego reportażu „Głód”. Do tej pory w Polsce ukazały się tylko trzy jego książki, choć na swoim koncie ma blisko trzydzieści tytułów. Debiutował już w 1984 roku. Współpracował z wieloma czasopismami, głównie w Argentynie, i tłumaczył dzieła wybitnych pisarzy – Woltera, Szekspira, Queveda. Pisze powieści, reportaże i eseje.

„Głód” - najważniejsza książka Caparrósa

Najważniejszą książką Caparrósa jest „Głód” – monografia poświęcona jednemu z największych problemów dotykających ludzkość. Szacuje się, że blisko 790 milionów ludzi cierpi z powodu niedożywienia – statystycznie co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść. Caparrós na przeszło siedmiuset stronach opisał nie tylko ludzi i miejsca dotknięte głodem, ale również kraje, w których podaż jedzenia znacznie przerasta popyt. Przez to miliony ton żywności lądują w koszach na śmieci. Wiele produktów zdatnych do zjedzenia jest marnowanych. Caparrós zwrócił też uwagę na wysoki odsetek bezdomnych i niedożywionych w wielkich metropoliach żyjących w sąsiedztwie najbogatszych ludzi świata. Na podstawie „Głodu” powstała sztuka teatralna, którą można oglądać od grudnia 2016 roku na deskach Teatru Starego w Krakowie. Za reżyserię spektaklu odpowiedzialna jest Aneta Groszyńska.

„Głód” ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego.

„Księżyc. Od nowiu do nowiu”

W 2018 roku w Polsce ukazał się „Księżyc. Od nowiu do nowiu”. Książka jest efektem misji zleconej Caparrósowi przez ONZ. Pisarz musiał w ciągu miesiąca odwiedzić rejony świata, w których przebywają uchodźcy, ludzie pozbawieni warunków do normalnego życia, niedożywieni i ubodzy. Z każdego z tych miejsc Caparrós miał napisać krótkie, pozbawione wydźwięku emocjonalnego relacje. „Księżyc” powstawał równolegle, zawiera wszystko to, na co nie było miejsca w raporcie ONZ. Jest to zatem pełna emocji i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości świata gorzka opowieść o kondycji ludzkości.

Książka „Księżyc. Od nowiu do nowiu” dostępna jest w księgarni Woblink w formie ebooka i książki papierowej. Obok „Głodu” to druga książka Caparrósa wydana w Polsce przez Wydawnictwo Literackie.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).