Martín Caparrós Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martín Caparrós Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Martin Caparrós to argentyński reporter, pisarz i dziennikarz. Wyemigrował z kraju w wieku 19 lat i od tamtej pory stale zmienia miejsca zamieszkania i podróżuje. Mieszkał między innymi w Hiszpanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych i w stolicy Francji, gdzie studiował historię na prestiżowej Sorbonie. Jest autorem głośnego reportażu „Głód”. Do tej pory w Polsce ukazały się tylko trzy jego książki, choć na swoim koncie ma blisko trzydzieści tytułów. Debiutował już w 1984 roku. Współpracował z wieloma czasopismami, głównie w Argentynie, i tłumaczył dzieła wybitnych pisarzy – Woltera, Szekspira, Queveda. Pisze powieści, reportaże i eseje.

„Głód” - najważniejsza książka Caparrósa

Najważniejszą książką Caparrósa jest „Głód” – monografia poświęcona jednemu z największych problemów dotykających ludzkość. Szacuje się, że blisko 790 milionów ludzi cierpi z powodu niedożywienia – statystycznie co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść. Caparrós na przeszło siedmiuset stronach opisał nie tylko ludzi i miejsca dotknięte głodem, ale również kraje, w których podaż jedzenia znacznie przerasta popyt. Przez to miliony ton żywności lądują w koszach na śmieci. Wiele produktów zdatnych do zjedzenia jest marnowanych. Caparrós zwrócił też uwagę na wysoki odsetek bezdomnych i niedożywionych w wielkich metropoliach żyjących w sąsiedztwie najbogatszych ludzi świata. Na podstawie „Głodu” powstała sztuka teatralna, którą można oglądać od grudnia 2016 roku na deskach Teatru Starego w Krakowie. Za reżyserię spektaklu odpowiedzialna jest Aneta Groszyńska.

„Głód” ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego.

„Księżyc. Od nowiu do nowiu”

W 2018 roku w Polsce ukazał się „Księżyc. Od nowiu do nowiu”. Książka jest efektem misji zleconej Caparrósowi przez ONZ. Pisarz musiał w ciągu miesiąca odwiedzić rejony świata, w których przebywają uchodźcy, ludzie pozbawieni warunków do normalnego życia, niedożywieni i ubodzy. Z każdego z tych miejsc Caparrós miał napisać krótkie, pozbawione wydźwięku emocjonalnego relacje. „Księżyc” powstawał równolegle, zawiera wszystko to, na co nie było miejsca w raporcie ONZ. Jest to zatem pełna emocji i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości świata gorzka opowieść o kondycji ludzkości.

Książka „Księżyc. Od nowiu do nowiu” dostępna jest w księgarni Woblink w formie ebooka i książki papierowej. Obok „Głodu” to druga książka Caparrósa wydana w Polsce przez Wydawnictwo Literackie.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.