Martin Widmark II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martin Widmark II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Martin Widmark urodził się w 1961 roku. To szwedzki pisarz i nauczyciel specjalizujący się w książkach dla dzieci i młodzieży. Jest autorem kilku bestsellerowych cykli, wśród których najbardziej znane są „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz seria „Dawid i Larisa”. W Polsce książki Widmarka wydaje Wydawnictwo Zakamarki. Jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Do tej pory zostały przetłumaczone na blisko 35 języków.

Widmark zajmuje się nie tylko pisaniem książek i opowiadań dla dzieci, ale również aktywnie działa w zakresie promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest autorem licznych materiałów dydaktycznych mających pomóc dzieciom w nauce czytania oraz czytania książek ze zrozumieniem. Widmark był inicjatorem projektu „En läsande klass” („Klasa czytania”), który został uruchomiony w 2012 roku.

W związku ze swoją działalnością dydaktyczną Widmark odbył setki podróży służbowych. Występował na konferencjach i prelekcjach na całym świecie. Za swoją działalność został wyróżniony prestiżowymi nagrodami w Szwecji. Martin Widmark napisał przeszło 100 książek dla dzieci i młodzieży, które rozeszły się na świecie w liczbie przeszło 10 milionów egzemplarzy.

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - najbardziej znany cykl książek Martina Widmarka

Zdecydowanie najbardziej znanym cyklem Widmarka jest „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Do tej pory w Polsce ukazało się 27 tomów serii („Tajemnica diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”, „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica szafranu”, „Tajemnica zwierząt”, „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica meczu”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica pływalni”, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica wyścigu”, „Tajemnica pożarów”, „Tajemnica więzienia”, „Tajemnica mody”, „Tajemnica zamku”, „Tajemnica srebra”, „Tajemnica filmu”).

Tytułowi bohaterowie – Lasse i Maja – prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Specjalizują się w tropieniu oszustów i złodziei. Po raz pierwszy pojawiają się w wydanym w 2002 roku tomie „Tajemnica diamentów”. W opowieści ktoś kradnie drogie kamienie ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata. Każdego dnia znika jeden diament. Większość poszlak wskazuje, że złodziejem musi być ktoś z personelu sklepu – Siv Leander, Ture Modig albo Lollo Smitt. Policja nie potrafi jednak znaleźć żadnego konkretnego dowodu. Rozwiązania sprawy podejmują się młodzi detektywi – Lasse i Maja.

Książka spotkała się z tak dużą popularnością, że na jej podstawie powstały gry oraz serial telewizyjny. Na dodatek z postaciami z książki można kupić puzzle, kubki, ubrania oraz różnego rodzaju gadżety.

Nelly Rapp – upiorna agentka

Drugą serią Widmarka, która cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci są przygody Nelly Rapp. W Polsce książki z tej serii ukazują się nakładem Wydawnictwa Mamania.

Tytułowa Nelly Rap po raz pierwszy pojawia się w książce „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”. Nelly wraz z rodziną odwiedza wujka Hannibala, z którym od dawna się nie widzieli. W trakcie szukania łazienki dziewczyna trafia do tajemniczego pomieszczenia na strychu, które przypomina wyglądem szkolną salę lekcyjną. Okazuje się, że to Upiorna Akademia, w której uczy się o zwyczajach wampirów. Aby zostać uczennicą tajemniczej szkoły, Nally musi zdać test. Od niego zależy, czy Nelly zostanie upiorną agentką. Nelly Rapp pojawia się kilkudziesięciu tomach przygód. Do tej pory książki z jej udziałem sprzedały się w samej Szwecji w nakładzie przeszło trzech milionów egzemplarzy.

Podobnie jak w cyklu o przygodach Lassego i Mai Martin Widmark bardzo często wykorzystuje elementy świata kultury i popkultury, które wplata w fabułę swoich książek. Nelly Rapp często konfrontuje się ze stworami, zjawami, postaciami znanymi z klasycznych dzieł kina i literatury grozy. Rapp mierzy się z wampirami, czarownicami, frankensteiniakiem, wilkołakami, duchami, a nawet z potworami morskimi.

Do tej pory w polskim tłumaczeniu zostały wydane następujące części: „Nelly Rapp w grocie Króla Gór”, „Nelly Rapp i szamanka”, „Nelly Rapp i kapitan Sinobrody”, „Nelly Rapp i księga czarodzieja”, „Nelly Rapp i bal wampirów”, „Nelly Rapp i atak duchów”, „Nelly Rapp i potwór morski w Górskim Jeziorze”, „Nelly Rapp i człowiek śniegu”, „Nelly Rapp i czarownicy z Wittenbergi”, „Nelly Rapp i białe damy”, „Nelly Rapp i wilkołaki”, „Nelly Rapp i nawiedzony sklep”, „Nelly Rapp i frankensteiniak”, „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”.

Halvdan Wiking

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Widmarka jest seria o Halvdanie Wikingu, którą w Polsce również wydaje Mamania. Do tej pory po polsku ukazały się „Halvdan Wiking. Wilcze serce”, „Halvdan Wiking. Grób obcego”, „Halvdan Wiking. Puchar wodza”, „Zwyczajny tydzień z rodziną Janssona”, „Długa wędrówka”, „Dom, który się przebudził”, „Tyczka w Krainie Szczęścia”. Tym razem autor bestsellerowych książek dla dzieci garściami czerpie z nordyckiej mitologii i historii wikingów.

Książki Martina Widmarka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilkadziesiąt książek Martina Widmarka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, ksiażka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).