Martyna Wojciechowska Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martyna Wojciechowska Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Martyna Wojciechowska to znana polska podróżniczka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, a także pisarka oraz działaczka społeczna. Za swoją działalność reporterską, dziennikarską oraz społeczną otrzymała liczne nagrody, w tym dwa MediaTory, Wiktora, Złotą Telekamerę oraz Nagrodę Bursztynowego Motyla. Wojciechowska jest także laureatką Orderu Uśmiechu. Popularność przyniosła jej przede wszystkim seria książek oraz programów telewizyjnych " Kobieta na krańcu świata", a także przeznaczonych dla dzieci cykli "Zwierzaki świata" i " Dzieciaki świata", które czekają na Was na Woblink. Podróżniczka aktywnie włącza się w działalność charytatywną. Martyna Wojciechowska wspiera działania Polskiej Akcji Humaitarnej (jest jej członkinią od 2013 roku), jest również honorową ambasadorką WWF Polska. W 2009 roku otrzymała tytuł Kobiety Roku przyznawany przez magazyn "Twój Styl". Prywatnie dziennikarka była żoną podróżnika Przemysława Kossakowskiego, jednak para rozstała się ostatecznie w 2022 roku. Wcześniej Wojciechowska była w związku między innymi z płetwonurkiem Jerzym Błaszczykiem, z którym ma córkę Marię.

Kariera w mediach

Urodzona 28 września 1974 roku w Warszawie Marta Eliza Wojciechowska (oficjalnie zmieniła swoje imię urzędowe na Martyna w 2019 roku) jako córka Joanny i Stanisława Wojciechowskich. Podróżniczka z wykształcenia jest ekonomistką, studiowała także zarządzanie i marketing (spec. zarządzanie zasobami ludzkimi) oraz ukończyła studia podyplomowe MBA na Oxford Brooks University. Karierę Wojciechowska zrobiła jednak przede wszystkim w mediach. Już w wieku 18 lat pracowała w agencji mody Legenda - pojawiła się między innymi na okładce magazynu "Zwierciadło". Jej pasja do różnego typu sportów mogła zrealizować się niedługo potem - Wojciechowska napisała scenariusz oraz początkowo prowadziła na antenie TVN magazyn "Automaniak". Podróżniczka jest bowiem kierowcą rajdowym - Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową zdobyła już w wieku 17 lat. Zamiłowanie do szybkiej jazdy zaszczepił w niej ojciec, także kierowca rajdowy. W późniejszych latach dziennikarka prowadziła programy takie jak "Big Brother" (2001-2002) czy "Dzieciaki z klasą". Teksty Wojciechowskiej przeczytać można było na łamach między innymi "Auto Moto", "Świata motocykli", "Playboya" czy "Voyage". Z kolei w telewizji podróżniczka została dyrektorką programową Travel Channel (2017), a od 2020 roku na antenie TVN Style ukazuje się prowadzony przez nią program "Discovery dla Ziemi".

Kobieta na krańcach świata

Martyna Wojciechowska ma pasję nie tylko do motoryzacji, ale także nurkowania (jest licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver IANDT oraz Divemaster PADI) oraz innych sportów ekstremalnych, w tym wspinaczki wysokogórskiej. W 2002 roku wraz z Jarosławem Kazberukiem wzięła udział w rajdzie Sahara-Dakar, który ukończyła jako pierwsza Polska i pierwsza kobieta pochodząca z Europy Środkowo-Wschodniej. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła przygotowania do zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów każdego kontynentu - projekt realizowała w latach 2002-2010. W 2007 roku Wojciechowska zasłynęła zdobyciem Mount Everestu. Ostatecznie jest trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie dziewięć szczytów oraz drugą, która osiągnęła to wędrując trudniejszą wersją trasy. Po wspięciu się na Mount Everest Martyna Wojciechowska objęła funkcję redaktor naczelnej magazynów "National Geographic Polska" oraz "National Geographic Traveler". To pod tą marką wydała serie "Dzieciaki świata", "Zwierzaki świata", a przede wszystkim "Kobieta na krańcu świata". Ten ostatni tytuł odnosi się także do realizowanej przez Wojciechowską od 2009 roku telewizyjnej serii podróżniczej, nadawanej do 2021 roku i potem wznowionej w 2023. Każdy kolejny odcinek przedstawia inny konflikt lub problem społeczny. Wojciechowska opublikowała także zapis z wyprawy na najwyższy szczyt świata, zatytułowany "Przesunąć horyzont". Później ukazała się również "Misja Everest". Z początkiem 2017 roku zrezygnowała z dotychczasowej pozycji redaktor naczelnej, przekazując obowiązki Agnieszce Franus.

Odnaleźć siłę

Oprócz znanych serii książek " Kobieta na krańcu świata" czy "Dzieciaki świata", Martyna Wojciechowska jest również autorką książki zatytułowanej: " Co chcesz powiedzieć światu". W ebooku tym oddaje głos dziesięciu niezwykłym kobietom, które spotkała podczas swoich wypraw. Jak sama mówi, zainspirowały ją one i pokazały dalszą, właściwą drogę w życiu. Zebrane w tym dziele historie pełne są walki o własną godność w rozmaitych warunkach, poszukiwań prawdziwej miłości, odpowiedzialności za siebie i innych, a także naszą planetę, jak również niesamowitej determinacji, by odnaleźć lepsze życie. Bez znieczulenia, ale też z dużą dozą czułości Wojciechowska ukazuje ich losy, które - choć niekiedy szalenie trudne - dają nadzieję i siłę. Sięgnijcie po ebook " Co chcesz powiedzieć światu", na Woblink czeka na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!