Masha Gessen Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Masha Gessen Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Masha Gessen to amerykańsko-rosyjska dziennikarka pochodzenia żydowskiego, tłumaczka, działaczka na rzecz praw osób LGBT+ (jest osobą trans oraz niebinarną używającą neutralnego płciowo zaimka „they”), autorka licznych książek o tematyce społeczno-politycznej. Od 2017 roku pracuje w „The New Yorker”, mieszka w Nowym Jorku wraz z poślubioną w USA rosyjską działaczką na rzecz praw mniejszości seksualnych Daryą Oreshkiną oraz trójką adoptowanych dzieci. Od lat otwarcie krytykuje działalność prezydenta Rosji Władimira Putina, była także ostrą przeciwniczką prezydentury Donalda Trumpa. Twórczość Gessen jest głównie po angielsku, ale także po rosyjsku. Oprócz tego publikacje Mashy Gesshen znaleźć można w takich czasopismach jak „The New York Times”, „The New York Review of Books”, „The Washington Post”, „The Los Angeles Times”, „The New Republic”, „Vanity Fair”, czy „Harper's Magazine”.

Masha Gessen – życie i kariera

Masha Gessen urodziła się jako Maria Aleksandrowna Gessen 13 stycznia 1967 roku w Moskwie w żydowskiej rodzinie założonej przez Aleksandra i Jelenę Gessen. Ma trzech braci – Keitha, Daniela oraz Philipa. Jej babka ze strony ojca, Ester Goldberg, urodziła się w Białymstoku w 1943 r. i wyemigrowała do Moskwy w 1940 r. Z kolei babka ze strony matki, Ruzja Solodovnik, była intelektualistką pracującą jako cenzor dla rządu stalinowskiego, dopóki nie została zwolniona z tego stanowiska w efekcie antysemickich czystek. Rodzinna Gessen wyemigrowała do USA w 1981 roku w ramach amerykańskiego programu przesiedlania uchodźców. Masha była osobą, która przeniosła się z powrotem do Moskwy w 1991 roku, by podjąć pracę dziennikarza. Masha Gessen posiada obywatelstwo rosyjskie oraz amerykańskie.

Mashę Gessen zwolniono ze stanowiska redaktora naczelnego najstarszego rosyjskiego czasopisma popularnonaukowego „Vokrug Sveta”. Było to bezpośrednim efektem odmowy wysłania dziennikarza, by relacjonował wydarzenie organizowane przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne dotyczące ochrony przyrody, w którym udział miał wziąć Władimir Putin. Prezydent Rosji po tym wydarzeniu zadzwonił do redakcji i zapewnił o swoich wysiłkach na rzecz ochrony przyrody. Na jego zaproszenie spotkał się z Gessen, pojawiła się także propozycja powrotu na stanowisko redaktora naczelnego, nie została jednak przyjęta.

W 2013 roku rodzina Gessen i Oreshkiny powróciła do USA po tym, jak rosyjskie władze zaczęły wspominać o możliwości odbierania dzieci homoseksualnym rodzicom. Głośne były późniejsze komentarze Gessen dotyczące wprowadzenia w 2014 roku prawa nastawionego na walkę z „propagandą LGBT”.

Masha Gessen – książka „Będzie to, co było”

W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję. W 2014 po raz pierwszy zaatakowała Ukrainę i zaanektowała część jej terytoriów. W tym czasie rząd Putina rozpoczął wojnę z wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami. Ma ona także swoje informacyjne ramię walczące zwłaszcza z zachodnią demokracją. Masha Green była wtedy w oku cyklonu, w Moskwie i postanowiła o tym opowiedzieć. Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” Mashy Gessen to historia o tym, jak w ciągu ostatnich trzydziestu lat żyło się w Rosji, czym przez ten czas był ten kraj, czym się stał, a przede wszystkim, jak do tego doszło. „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Książki Mashy Green w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was takie dzieła autorstwa Mashy Gessen jak „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji”, „Putin. Człowiek bez twarzy” czy „Słowa skruszą mury. Pussy Riot”. Te i inne reportaże dotyczące Rosji znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

„Powieści i lektury” to bardzo szeroka kategoria, w której zawierają się zarówno utwory wchodzące w skład ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kanonu obowiązujących lektur szkolnych, jak i książki należące do niezwykle obszernego gatunku, jakim jest powieść. Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla szkół ciągle się zmienia. Do kategorii „Powieści i lektury” należą nie tylko najbardziej cenione utwory tworzące świadomość kulturową nowych pokoleń, uczące historii i tradycji, ale także pozycje nowe, odpowiadające potrzebom młodego czytelnika i przez to bardziej dla niego atrakcyjne. Oprócz książek wymaganych przez szkoły znaleźć tu można również bardzo szeroką ofertę powieści przeznaczonych dla dzieci, młodzieży czy też „młodych dorosłych” (Young Adult). W związku z tym w kategorii „Powieści i lektury” w serwisie Woblink.com znajduje się klasyka literatury dziecięcej – magiczna „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, uwielbiany również przez dorosłych „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego czy niezwykle zabawna „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Znaleźć tu można także pozycje dla trochę starszych uczniów, czyli m.in. dramaty Williama Szekspira, powieści Henryka Sienkiewicza, poezje Adama Mickiewicza. Nie brakuje bestsellerowej serii brytyjskiej pisarki J.K. Rowling o Harrym Potterze, popularnych cykli Ricka Riordana o bogach greckich („Percy Jackson i bogowie olimpijscy”), egipskich („Kroniki rodu Kane”) i nordyckich („Magnus Chase i bogowie Asgardu”) czy głośnej książki „Cudowny chłopak” R.J. Palacio, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem z Julią Roberts i Owenem Wilsonem.