Maurice Leblanc Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maurice Leblanc Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Maurice Leblanc urodził się w 1864 roku. Pochodził z Normandii, gdzie uczęszczał do liceum. Następnie studiował w kilku krajach. Porzucił szkołę prawniczą i osiedlił się w Paryżu, gdzie zaczął pisać krótkie opowiadania i powieści. Leblanc był pod dużym wpływem wybitnych francuskich prozaików – Gustave'a Flauberta i Guya de Maupassanta. Leblanc był twórcą postaci Arsene’a Lupina, dżentelmena włamywacza, jednego z najpopularniejszych literackich protagonistów pierwszej połowy XX wieku.

Arsène Lupin – dżentelmen włamywacz z książek Maurice'a Leblanc

Arsène Lupin po raz pierwszy pojawił się w 1905 roku w opowiadaniu „Aresztowanie Arsène’a Lupina”, które zostało opublikowane w magazynie „Je sais tout”. Od tamtej pory postać pojawiła się w 17 powieściach i 39 opowiadaniach i krótkich nowelach. Łącznie Lupin był bohaterem 24 książek. Choć Leblanc próbował wykreować inną znaną postać (np. prywatnego detektywa Jima Barnetta), to nie udało się stworzyć równie rozpoznawalnego bohatera. Ostatecznie większość nowych postaci stawała się epizodycznymi wrogami lub pomocnikami Lupina.

Lupin to wyjątkowa postać. Nikt tak naprawdę nie zna jego przeszłości, ponieważ mężczyzna potrafi przybrać najrozmaitsze postacie – Lupin osiągnął mistrzostwo w sztuce włamywania, skuteczność zawdzięcza niespotykanej inteligencji, sprytowi i talentowi do charakteryzacji. Lupin potrafi zmieniać osobowość niczym kameleon. W powieściach Leblanca paryskiej policji nigdy nie udało się ustalić jego tożsamości. Pewnego dnia Lupin po prostu się pojawił.

Lupin na co dzień zajmuje się włamywaniem. Jego ofiarami padają zwykle oligarchowie, oszuści, bądź ludzie, którzy dorobili się majątku na nieszczęściu i kosztem innych. Lupin traktuje rabunki jak zabawę. Zdarza mu się zwrócić zrabowane przedmioty, czasem traktuje ukradzione rzeczy jako pretekst do wymiany, by osiągnąć coś pożytecznego. Największą satysfakcję przynosi mu ucieranie nosa swoim wrogom. Okrada ich również z powodu wysokich kosztów utrzymania – nie tylko siebie, ale również swoich współpracowników i informatorów.

W 1907 roku ukazał się pierwszy zbiór opowiadań z Lupinem w roli głównej pt. „Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz”. Rok później ukazała się pierwsza powieść z udziałem Lupina – „Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès”. Podobieństwo do Sherlocka Holmesa, postaci wykreowanej przez Artura Conan Doyle'a, jest tutaj nieprzypadkowe. W zamyśle brytyjski detektyw miał pojawić się w powieści, jednak z powodu praw autorskich Leblanc musiał przestawić litery w jego imieniu i nazwisku. Kolejne książki z Lupinem w roli głównej to „Wydrążona iglica” (1909), „813” (1910), „Kryształowy korek” (1912), „Zwierzenia Arsèna Lupina” (1913), „Odłamek” (1916), „Złoty trójkąt” (1918), „Wyspa trzydziestu trumien” (1919), „Zęby tygrysa” (1921), „Arsène Lupin” (sztuka teatralna napisana przez Edgara Jepsona i Maurice`a Leblanca) (1922), „Osiem uderzeń zegara” (1923), „Hrabina Cagliostro” (1924), „Dziewczyna o zielonych oczach” (1927), „Agencja Barnette i Spółka” (1928), „Tajemnicze domostwo” (1929), „Przypływ” (1931), „Kobieta o dwóch uśmiechach” (1933), „Inspektor Victor” (1933), „Zemsta hrabiny Cagliostro” (1935), „Les Milliards d’Arsène Lupin” (1941), „Le Dernier Amour d’Arsène Lupin” (2012).

Oprócz przygód Lupina Leblanc napisał kilka powieści science-fiction. W powieści „Les Trois Yeux”, która ukazała się w 1919 roku, pojawia się naukowiec nawiązujący kontakt z istotami pozaziemskimi – trójokimi Wenusjanami. W 1920 roku swoją premierę miała powieść „Le Formidable Evènement” o trzęsieniu ziemi, które tworzy ląd między Anglią i Francją. Za swoje zasługi dla kultury Leblanc został odznaczony Legią Honorową. Pisarz zmarł w 1941 roku i został pochowany na paryskim cmentarzu Montparnasse.

Serial Lupin

Na początku stycznia 2021 odbyła się premiera serialu Netflixa inspirowanego powieściami Leblanca. Produkcja podbiła serca widzów na całym świecie. Przez kilka tygodni „Lupin” był najchętniej oglądanym serialem w kilkudziesięciu krajach. Fabuła serialu osadzona jest we współczesnym Paryżu. Głównym bohaterem serialu jest wyrachowany i przebiegły włamywacz Assane Diop. Postać poznajemy w trakcie przygotowań do rabunku niezwykle cennego naszyjnika, który został znaleziony po wielu latach i teraz właściciele wystawili go na aukcję. Biżuteria jest w jakiś sposób związana z ojcem Diopa i jego dzieciństwem.

Diop, gdy był jeszcze dzieckiem, otrzymał od ojca egzemplarz książki o przygodach Arsène’a Lupina. Pod wpływem wielu życiowych zwrotów Lupin staje się jego życiowym przewodnikiem. W serialu aż roi się od nawiązań do prozy Leblanca, a produkcja stanowi swego rodzaju hołd złożony twórczości francuskiego autora. W czerwcu 2021 roku na platformie Netflix ukaże się drugi sezon serialu.

Multibook – 8 powieści i zbiorów opowiadań o Arsenie Lupinie

W księgarni internetowej Woblink możecie znaleźć wyjątkowego Multibooka – ebooka, w skład którego wchodzi aż osiem powieści i zbiorów opowiadań z Arsènem Lupinem w roli głównej. W pliku znajdują się książki: „Arsene Lupin, dżentelmen włamywacz”, „Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes”, „Wydrążona iglica”, „Kryształowy korek”, „Zwierzenia Arsene’a Lupina”, „Złoty trójkąt”, „Zęby tygrysa” i „Hrabina Cagliostro”.

Książki Maurice’a Leblanca w księgarni internetowej Woblink

Książki Maurice’a Leblanca znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Ponadto jego powieści możecie kupić w angielskiej i francuskiej wersji językowej.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.