Bułhakow Michaił Książki - oprawa dla dzieci

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bułhakow Michaił Książki - oprawa dla dzieci

Michaił Bułhakow urodził się w 1891 roku. To rosyjski pisarz, dramaturg, autor „Mistrza i Małgorzaty”, jednej z najważniejszych powieści XX wieku.

Życie prywatne Michaiła Bułhakowa

Michaił Bułhakow urodził się i wychował w Kijowie. Był najstarszym z siedmiorga dzieci historyka religii, profesora Afanasija Iwanowicza i gospodyni Warwary Michajłowny. Michaił został półsierotą w wieku 16 lat, kiedy jego ojciec zmarł na chorobę nerek. Mimo że rodzina Bułhakowów była liczna i do tego niezbyt bogata, to jej członkowie interesowali się kulturą – głównie muzyką i teatrem. Podobno Michaił od wczesnych lat dzieciństwa fascynował się sztuką, a swoje pierwsze opowiadanie napisał już w wieku 7 lat.

W trakcie studiów powstały pierwsze zachowane teksty Bułhakowa. Na przełomie 1912 i 1913 roku napisał opowiadanie „Ognisty smok”. W 1916 roku Michaił ukończył studia na wydziale medycznym Uniwersytetu Lwowskiego, a następnie został powołany do armii, gdzie skierowano go do mieściny Nikolskoje znajdującej się w guberni smoleńskiej. Wraz ze swoją pierwszą żoną prowadził tam szpital, przez który przewinęło się blisko 15 tysięcy pacjentów. Bułhakowa zajmował się głównie amputacjami kończyn. Przez kolejne lata Bułhakow był przenoszony z miejsca na miejsce, w tym czasie trafiał do niewoli, bywał powoływany i zwalniany ze służby, kilka razy uciekał, a nawet planował emigrację. W czasie służby w wojsku uzależnił się od morfiny.

W 1920 roku trafił do Władykaukazu. Na miejscu rozpoczął pracę dziennikarską i postanowił porzucić praktykę lekarską na rzecz pisania. Na przestrzeni kilku następnych lat pracował w różnych redakcjach – pisał głównie felietony. W 1921 roku Bułhakow przeniósł się do Moskwy. Choć jego sytuacja materialna nie była stabilna i Michaił ciągle musiał podejmować się dorywczych zleceń, to wiatru w skrzydła nabrała jego kariera literacka. Ostatecznie Bułhakow napisał trzy powieści, kilkanaście opowiadań oraz dziesięć sztuk teatralnych. Debiutował „Notatkami na mankietach”, które zachowały się jedynie we fragmentach.

Wiosną 1922 roku Bułhakow związał się z pismem „Nakanunie”, które było wydawane w Berlinie. W 1924 roku ukazały się dwa teksty Bułhakowa – „Diaboliada” i „Biała gwardia”, które wcześniej we fragmentach ukazywały się w „Nakanunie”. W pierwszej z nich Bułhakow opisał człowieka, który zostaje wkręcony w tryby radzieckiej machiny biurokratycznej. Dla głównego bohatera, Korotkowa, biurokracja związana jest ze straszną siłą piekielną. Po tym jak zostaje zwolniony z pracy, nie potrafi poradzić sobie z tą siłą, przez co niechybnie popada w paranoje i podejmuje desperacką próbę ucieczki od pracowników urzędu śledczego.

Biała gwardia

Biała gwardia” to zaś powieść o rodzinie Turbinów, która żyje wspomnieniami po zmarłej Annie Władimirownie. Turbinowie żyją na Ukrainie, gdzie władzę sprawuje Pawło Skoropadski, będący pod wpływem stacjonujących w okolicy wojsk niemieckich, które zostały na tych terenach po zakończeniu I wojny światowej. Niemcy się jednak wycofują, a w okolicy organizuje się „biała” armia gen. Denikina. Nikt nie przeczuwa, że już niebawem władzę przejmą bolszewicy.

W latach 1924-1925 powstały dwa utwory science-fiction Bułhakowa – „Fatalne jaja” oraz „Psie serce”. Na szczególną uwagę zasługuje to drugie – bohaterem opowiadania jest profesor Preobrażeński, który postanawia przeszczepić psu Szarikowi ludzką przysadkę mózgową oraz jądra. Pies szybko zmienia się w człowieka, ale przybiera najgorsze ludzkie cechy i wady. Utwór w niezwykle błyskotliwy sposób stanowił krytykę rewolucji proletariackiej, biurokracji i reżimu radzieckiego.

Bułhakow najwięcej pisał dla teatru. W latach 1925-1936 napisał dziesięć sztuk: „Dni Turbinów”, „Mieszkanie Zojki”, „Szkarłatna wyspa”, „Bieg”, „Zmowa świętoszków”, „Adam i Ewa”, „Błogostan”, „Ostatnie dni”, „Batum”, „Iwan Wasiljewicz”.

Najważniejsza powieść Michaiła Bułhakowa - Mistrz i Małgorzata

W latach 1928-1930 we fragmentach ukazywała się najważniejsza powieść Michaiła Bułhakowa pt. „Mistrz i Małgorzata”. Choć pisarz wielokrotnie poprawiał i przygotowywał ostateczną wersję książki, to nie doczekał się jej pełnej publikacji za życia. Zmarł w 1940 roku, a „Mistrz i Małgorzata” po raz pierwszy ukazała się w druku 28 lat później, na dodatek w ocenzurowanej wersji. Na pełne wydanie bez wtrąceń cenzury trzeba było czekać kolejne kilkadziesiąt lat. Choć powieść zawiera w sobie mnóstwo motywów fantastycznych, to można znaleźć w niej wiele wątków autobiograficznych. Inspiracją do powstania postaci kota Behemota był pies autora o tym samym imieniu, a pierwowzorem Małgorzaty była trzecia żona pisarza – Helena.

„Mistrz i Małgorzata” rozpoczyna się niewinnie – do rozmowy dwóch moskiewskich pisarzy niespodziewanie wcina się zagadkowy cudzoziemiec. Ta sytuacja rozpoczyna serię tajemniczych i zagadkowych zdarzeń, które sukcesywnie będą wydarzać się w Moskwie. Ich wielkim finałem będzie bal u samego szatana. Równolegle do fabuły przedstawionej w czasach współczesnych Bułhakowowi, autor snuje opowieść o Poncjuszu Piłacie i ostatnich dniach życia Jezusa Chrystusa.

„Mistrz i Małgorzata” to jedna z najważniejszych książek XX wieku – powieść, która na stałe weszła do kanonu światowej literatury. Dzieło Bułhakowa znajduje się na wielu listach najważniejszych książek w historii literatury, m.in. na liście 100 książek XX wieku według „Le Monde”.

Powieść doczekała się wielu adaptacji filmowych, komiksowych i teatralnych. Ciężko doliczyć się nawiązań do powieści Bułhakowa w książkach, piosenkach, grach komputerowych czy innych dziełach kultury. To jasny znak, że „Mistrz i Małgorzata” to dzieło, które miało niebagatelny wpływ na sztukę.

Mistrz i Małgorzata – superprodukcja

W 2020 roku swoją premierę miał niezwykły audiobook – superprodukcja „Mistrz i Małgorzata”. To nagrana z niewiarygodnym rozmachem i świetnie zrealizowana interpretacja wielkiego dzieła Michaiła Bułhakowa. W rolach głównych występują Andrzej Chyra i Magdalena Różdżka.

Książki Michaiła Bułhakowa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Michaiła Bułhakowa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.