Michał Gołkowski Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michał Gołkowski Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Michał Gołkowski jest polskim pisarzem tworzącym fantastykę, science-fiction oraz powieści historyczne, związanym z Wydawnictwem Fabryka Słów. Z wykształcenia lingwista, jest także autorem felietonów oraz esejów. Pracuje także jako tłumacz symultaniczny oraz literacki. Wśród popularnych dzieł jego autorstwa znajduje się cykl powieści osadzonych w świecie gry wideo S.T.A.L.K.E.R. - Gołkowski przyczynił się do pojawienia się książek z tego uniwersum w Polsce, na potrzebę wydania swojej pierwszej książki, która jest równocześnie pierwszym tomem serii “Fabryczna Zona”.

Michał Gołkowski - tłumacz i pisarz

Urodzony w 1981 roku w Sochaczewie Michał Gołkowski pochodzi z wielopokoleniowej rodziny humanistów i filologów - jest synem Marka Gołkowskiego, konsula generalnego RP w Kaliningradzie oraz pierwszego sekretarza ambasady RP na Białorusi. Michał Gołowski ukończył studia z lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji tłumaczeń ustnych. Literacko zadebiutował w roku 2013 powieścią “Ołowiany Świt”, która osadzona jest w uniwersum gry S.T.A.L.K.E.R. i która luźno nawiązuje do dzieł braci Strugackich oraz wydarzeń wokół katastrofy w Czarnobylu. W tym cyklu pojawiło się pięć tomów - “Ołowiany świt”, “Drugi brzeg”, “Droga donikąd”, “Sztywny” oraz “Powrót”. Od 2020 roku Gołkowski odpowiada za copywriting i konsultacje fabularne w zajmujących się grami wideo, fabularnymi oraz planszowymi spółkach Sylen Studio SA oraz Nova-Tek S.A.

Michał Gołkowski - łamiąc konwencje

Charakterystyczną cechą twórczości Michała Gołkowskiego jest mieszanie elementów z bardzo zróżnicowanych gatunków literackich. W jego książkach znajdziemy więc cechy powieści akcji, historycznych, postapokaliptycznych, kryminałów, grozy, science-fiction, romansów czy dystopii. Dzieła Gołkowskiego pełne są protagonistów z krwi i kości, a także bieżących problemów społecznych. Pisarz chętnie wywraca do góry nogami utarte schematy opowiadania historii. Głównymi bohaterami “Stalowych szczurów” są żołnierze walczący po stronie Cesarstwa Niemieckiego w Wielkiej Wojnie (a więc po stronie “zła”) - z kolei główny bohater “Siedmioksiągu grzechu” jest postacią zdecydowanie negatywną.

Cykl “Siedmioksiąg grzechu” Michała Gołkowskiego

Saga “Siedmioksiąg grzechu” Michała Gołkowskiego rozgrywa się na przestrzeni szeregu epok historycznych, od kultury wzorowanej na Krecie minojskiej przez czasy wikingów po podbój Meksyku przez Cortesa. Opowiada historię Zahreda, bohatera nagrodzonego (lub ukaranego, w zależności od interpretacji) przez bogów nieśmiertelnością, który przez kolejne wieki szuka sprawców tego wiecznego życia, które zaczyna coraz bardziej mu przeszkadzać. W kolejnych tomach obserwujemy powolną ewolucję Zahreda od istoty niemalże nieludzkiej, pozbawionej uczuć aż do kogoś, kto w niekończącym się cyklu śmierci i odrodzenia odnajduje sens swojego istnienia. Na “Siedmioksiąg grzechu” składa się pięć powieści autorstwa Michała Gołkowskiego, wydanych przez Fabrykę Słów. Są to, w odpowiedniej kolejności, “Spiżowy gniew”, “Bogowie pustyni”, “Bramy ze złota 1. Świątynia na bagnach”, “Bramy ze złota 2. Złote miasto” oraz “Bramy ze złota 3. Zmierzch bogów”.

Trylogia “Komornik”

Ezekiel Siódmy jest bohaterem innej serii autorstwa Michała Gołkowskiego, trylogii “Komornik”. Jest ona prześmiewczą, a miejscami obrazoburczą wizją świata nieudanej biblijnej Apokalipsy, która w dużej mierze czerpie inspiracje z dzieł Zbigniewa Herberta oraz poezji śpiewanej Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Pełen odniesień do popkultury, żargonu charakterystycznego dla mediów społecznościowych i współczesnego internetu cykl porusza równocześnie takie tematy jak holokaust, reżimy totalitarne, cenzura czy ślepe przywiązanie do tradycji, symboli, religii oraz wiary. Zespół z Sylen Studio, na którego czele stoi Marcin Janiszewski, od sierpnia 2020 roku, pracuje nad grą wideo opartą na tej trylogii Gołkowskiego. Składają się na nią tomy: “Komornik”, “Komornik ++ Rewers” oraz “Komornik +++ Kant”. Na jesieni 2021 roku pojawił się także pierwszy tom drugiej trylogii Komornika, “Komornik. Arena Dłużników #1”. “Komornik. Arena Dłużników #2” pojawił się w roku kolejnym, a trzecia część zapowiedziana jest na koniec roku 2022.

Książki Michała Gołkowskiego w księgarni internetowej Woblink

Szukacie nieszablonowych współczesnych powieści? Sięgnijcie po prozę Michała Gołkowskiego! Na Woblinku znajdziecie wiele stworzonych przez niego dzieł. Obok tomów składających się na obydwie serie o Komorniku czy cykl “Siedmioksiąg grzechu” oraz “Fabryczna Zona”, czekają tu na Was między innymi takie tytuły jak: pięć części historii “Stalowe Szczury”, trylogia “Sybirpunk” czy powieść “Moskal”. Wszystkie dzieła Michała Gołkowskiego dostępne są jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.