Michał Gołkowski Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Michał Gołkowski Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Michał Gołkowski jest polskim pisarzem tworzącym fantastykę, science-fiction oraz powieści historyczne, związanym z Wydawnictwem Fabryka Słów. Z wykształcenia lingwista, jest także autorem felietonów oraz esejów. Pracuje także jako tłumacz symultaniczny oraz literacki. Wśród popularnych dzieł jego autorstwa znajduje się cykl powieści osadzonych w świecie gry wideo S.T.A.L.K.E.R. - Gołkowski przyczynił się do pojawienia się książek z tego uniwersum w Polsce, na potrzebę wydania swojej pierwszej książki, która jest równocześnie pierwszym tomem serii “Fabryczna Zona”.

Michał Gołkowski - tłumacz i pisarz

Urodzony w 1981 roku w Sochaczewie Michał Gołkowski pochodzi z wielopokoleniowej rodziny humanistów i filologów - jest synem Marka Gołkowskiego, konsula generalnego RP w Kaliningradzie oraz pierwszego sekretarza ambasady RP na Białorusi. Michał Gołowski ukończył studia z lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji tłumaczeń ustnych. Literacko zadebiutował w roku 2013 powieścią “Ołowiany Świt”, która osadzona jest w uniwersum gry S.T.A.L.K.E.R. i która luźno nawiązuje do dzieł braci Strugackich oraz wydarzeń wokół katastrofy w Czarnobylu. W tym cyklu pojawiło się pięć tomów - “Ołowiany świt”, “Drugi brzeg”, “Droga donikąd”, “Sztywny” oraz “Powrót”. Od 2020 roku Gołkowski odpowiada za copywriting i konsultacje fabularne w zajmujących się grami wideo, fabularnymi oraz planszowymi spółkach Sylen Studio SA oraz Nova-Tek S.A.

Michał Gołkowski - łamiąc konwencje

Charakterystyczną cechą twórczości Michała Gołkowskiego jest mieszanie elementów z bardzo zróżnicowanych gatunków literackich. W jego książkach znajdziemy więc cechy powieści akcji, historycznych, postapokaliptycznych, kryminałów, grozy, science-fiction, romansów czy dystopii. Dzieła Gołkowskiego pełne są protagonistów z krwi i kości, a także bieżących problemów społecznych. Pisarz chętnie wywraca do góry nogami utarte schematy opowiadania historii. Głównymi bohaterami “Stalowych szczurów” są żołnierze walczący po stronie Cesarstwa Niemieckiego w Wielkiej Wojnie (a więc po stronie “zła”) - z kolei główny bohater “Siedmioksiągu grzechu” jest postacią zdecydowanie negatywną.

Cykl “Siedmioksiąg grzechu” Michała Gołkowskiego

Saga “Siedmioksiąg grzechu” Michała Gołkowskiego rozgrywa się na przestrzeni szeregu epok historycznych, od kultury wzorowanej na Krecie minojskiej przez czasy wikingów po podbój Meksyku przez Cortesa. Opowiada historię Zahreda, bohatera nagrodzonego (lub ukaranego, w zależności od interpretacji) przez bogów nieśmiertelnością, który przez kolejne wieki szuka sprawców tego wiecznego życia, które zaczyna coraz bardziej mu przeszkadzać. W kolejnych tomach obserwujemy powolną ewolucję Zahreda od istoty niemalże nieludzkiej, pozbawionej uczuć aż do kogoś, kto w niekończącym się cyklu śmierci i odrodzenia odnajduje sens swojego istnienia. Na “Siedmioksiąg grzechu” składa się pięć powieści autorstwa Michała Gołkowskiego, wydanych przez Fabrykę Słów. Są to, w odpowiedniej kolejności, “Spiżowy gniew”, “Bogowie pustyni”, “Bramy ze złota 1. Świątynia na bagnach”, “Bramy ze złota 2. Złote miasto” oraz “Bramy ze złota 3. Zmierzch bogów”.

Trylogia “Komornik”

Ezekiel Siódmy jest bohaterem innej serii autorstwa Michała Gołkowskiego, trylogii “Komornik”. Jest ona prześmiewczą, a miejscami obrazoburczą wizją świata nieudanej biblijnej Apokalipsy, która w dużej mierze czerpie inspiracje z dzieł Zbigniewa Herberta oraz poezji śpiewanej Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Pełen odniesień do popkultury, żargonu charakterystycznego dla mediów społecznościowych i współczesnego internetu cykl porusza równocześnie takie tematy jak holokaust, reżimy totalitarne, cenzura czy ślepe przywiązanie do tradycji, symboli, religii oraz wiary. Zespół z Sylen Studio, na którego czele stoi Marcin Janiszewski, od sierpnia 2020 roku, pracuje nad grą wideo opartą na tej trylogii Gołkowskiego. Składają się na nią tomy: “Komornik”, “Komornik ++ Rewers” oraz “Komornik +++ Kant”. Na jesieni 2021 roku pojawił się także pierwszy tom drugiej trylogii Komornika, “Komornik. Arena Dłużników #1”. “Komornik. Arena Dłużników #2” pojawił się w roku kolejnym, a trzecia część zapowiedziana jest na koniec roku 2022.

Książki Michała Gołkowskiego w księgarni internetowej Woblink

Szukacie nieszablonowych współczesnych powieści? Sięgnijcie po prozę Michała Gołkowskiego! Na Woblinku znajdziecie wiele stworzonych przez niego dzieł. Obok tomów składających się na obydwie serie o Komorniku czy cykl “Siedmioksiąg grzechu” oraz “Fabryczna Zona”, czekają tu na Was między innymi takie tytuły jak: pięć części historii “Stalowe Szczury”, trylogia “Sybirpunk” czy powieść “Moskal”. Wszystkie dzieła Michała Gołkowskiego dostępne są jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Ta kategoria zawiera książki należące do gatunku, który leży na styku historii i literatury. Autorzy takich tekstów łączą materiał historyczny z fikcją, świat przedstawiony umieszczony jest w przeszłości, tłem są ważne wydarzenia historyczne, mogą pojawić się nawet znane postaci historyczne, ale pozostałe elementy są fikcją. Książki znajdujące się w tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak „Potop” Henryka Sienkiewicza czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict). W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss). W kategorii „Powieść historyczna” nie mogło również zabraknąć książek Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie znajdują się książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).