Michał Rusinek Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mroczny Eros, Książka | Michał Rusinek

    NOWA KSIĄŻKA MICHAŁA RUSINKA PO PYPCIACH NA JĘZYKU, NIEDORAJDZIE I ZERZE ZAHAMOWAŃ CZAS NA MROCZNEGO EROSA. O PYPCIACH W JĘZYKU POLITYKI. Powiedzmy to sobie od razu, żeby nie było niedomówień: nie jestem ani specjalistą od języka polityki, ani tym bardziej jego miłośnikiem. Język ten jednak ma pewną cechę wspólną z piosenkami disco-polo, którym w dużej części poświęciłem poprzednią książkę. Otóż ani jednego, ani drugiego nie da się nie słyszeć. Wpadłem więc na pewien pomysł: ...

    Promocja
    okładka Pypcie na języku, Książka | Michał Rusinek

    Polacy nie gęsi, swój język mają. Ale jakże często go kalają. Trudno się dziwić, język po pierwsze jest żywy, po drugie - nasz akuratnie - jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Nie mówiąc o ortografii, sama nasza gramatyka wy-kań-cza! “Pypcie na języku” to właśnie zbiór przemyśleń a propo języka polskiego, które opracował Michał Rusinek. W zbiorze znajdują się zabawne anegdoty o lapsusach, pomyłkach, przekręceniach i innych chochlikach, które dopadają nawet najwy...

Michał Rusinek Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Michał Rusinek jest polskim literaturoznawcą, tłumaczem i wykładowcą akademickim. Przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po jej śmierci został prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Na co dzień pisze felietony dla „Gazety Wyborczej”, nagrywa felietony dla programu Xięgarnia emitowanego w TVN24 oraz tworzy makabreski dla kwartalnika „Przekrój”.

Sekretarz Wisławy Szymborskiej

Gdy w 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, niezbędne okazało się zatrudnienie asystenta, który pomógłby jej w bieżących sprawach. Został nim Michał Rusinek, dzięki poleceniu Teresy Walas, która przyjaźniła się z Szymborską i była promotorką pracy magisterskiej Rusinka.

Michał Rusinek był asystentem noblistki do jej śmierci w 2012 roku. Na podstawie jej testamentu powstała fundacja oraz ustanowiona została nagroda jej imienia. Od tamtej pory Rusinek jest prezesem Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.

W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka „Nic zwyczajnego”, w której Rusinek opisał współpracę, podróże i przyjaźń z Wisławą Szymborską. Książka ukazała się w czwartą rocznicę śmierci noblistki.

Książki dla dzieci autorstwa Michała Rusinka

Michał Rusinek jest autorem wielu książek dla dzieci. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak zbiór „Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka”, quasi-poradnik dla dzieci „Jak przekręcać i przeklinać”, „Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata” oraz najgłośniejsza z nich „Jaki znak twój?”.

Wszechstronny autor

Rusinek jest autorem książek, które można zakwalifikować do różnych gatunków. Jest autorem publikacji językoznawczych („Jak się dogadać? Czyli retoryka codzienna”), zbiorów felietonów („Pypcie na języku”, „Niedorajda”) czy wspomnień („Nic zwyczajnego”). W 2019 roku ukazała się jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek Rusinka – „Dobra zmiana” napisana wspólnie z Katarzyną Kłosińską. Książka ma charakter słownikowego podsumowania języka stosowanego przez obóz rządzący – polityków zrzeszonych wokół środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Na podstawie wywiadów, wystąpień publicznych i wpisów internetowych Rusinek i Kłosińska analizują język, którym posługują się i manipulują politycy.

Ebooki Michała Rusinka, które ukazały się w nakładem Wydawnictwa Znak, dostępne są wyłącznie w księgarni internetowej Woblink.com. W naszej księgarni znajdziesz także książki papierowe i audiobooki tego autora. Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).