Michał Witkowski Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Fototapeta, Książka | Michał Witkowski

    W pierwszej części Fototapety Witkowski podejmuje temat kolaboracji z życiem, cofa się do czasów komunizmu i zastanawia, czym dla dzisiejszego młodego człowieka, który nie otarł się o historię, są pojęcia takie jak ojczyzna, miłość czy śmierć. W drugiej części zbioru opowiadań autora interesują nierealne marzenia, kiczowate sny, złudne wyobrażenia, którymi karmi nas kultura masowa. To właśnie tandetne strzępki tej kultury Witkowski nazywa „fototapetą”. Jego bohaterom wydaje s...

    Promocja
    okładka Zbrodniarz i dziewczyna audiobook, Książka | Michał Witkowski

    Tego jeszcze nie było! Michał vel Michaśka, ogolony na łyso i w bluzie z kapturem? Podróżujący drugą klasą TLK? Tak, a w dodatku prowadzi śledztwo niczym rasowy detektyw w otoczeniu najprawdziwszych policjantów, w szczególności jednego... Nowa powieść Michała Witkowskiego, autora książek „Lubiewo”, „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”, „Margot” i „Drwal” to swoista kontynuacja tej ostatniej, bo w „Zbrodniarzu i dziewczynie” pojawiają się niektóre postaci z „Drwala”. ...

    Promocja
    okładka Drwal. Audiobook, Książka | Michał Witkowski

    Michał, trzydziestosześcioletni literat wyrusza na nieco niekonwencjonalne wakacje. Późną jesienią wyjeżdża nad lodowate polskie morze, by na zaproszenie mało znanego sobie mężczyzny zamieszkać w zagubionym w lasach domku. Gospodarz otacza się aurą tajemnicy. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo. Wpada na trop zaginięcia przed laty lokalnej piękności. Wszystkie ślady prowadzą do starego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który rozkwitał w czasach Peerelu. Bohater...

    Promocja
    okładka Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna Szczakowej audiobook, Książka | Michał Witkowski

    Promocja
    okładka Fototapeta, Książka | Michał Witkowski

    "Fototapeta" to najnowszy zbiór opowiadań Michała Witkowskiego, autora bestsellerowego "Lubiewa". W pierwszej części "Fototapety" Witkowski podejmuje temat kolaboracji z życiem, cofa się do czasów komunizmu i zastanawia, czym dla dzisiejszego młodego człowieka, który nie otarł się o historię są pojęcia takie jak kolaboracja, ojczyzna, miłość czy śmierć. W drugiej części autora interesują nierealne marzenia, kiczowate sny, złudne wyobrażenia, którymi karmi nas kultura masowa. ...

    Promocja
    okładka Margot, Książka | Michał Witkowski

    Grzeszna, święta i celebryta w balladzie o lekkim zabarwieniu satyrycznym. Od Szczecina do Wrocławia – Polska A i Z oczami autora "Lubiewa". Nowe, poprawione wydanie powieści Michała Witkowskiego, jednego z najgłośniejszych polskich pisarzy.

    Promocja
    okładka Fynf und cfancyś, Książka | Michał Witkowski

    Dianka szuka szczęścia w Wiedniu, który wydaje się spełnieniem marzenia o zachodnioeuropejskim raju. Wstępem do niego jest jednak męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Na jej drodze staje pewien Polak o wiele obiecującej ksywie Fynfundcfancyś. Cierpki humor, groza codzienności i niedyskretny urok lat dziewięćdziesiątych. Najnowsza powieść enfant terrible polskiej literatury to powrót autora do jego literackich korzeni. „Opowieść gdzieś pomiędzy Palahniukiem, Dziećmi z ...

Michał Witkowski Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Michał Witkowski urodził się w 1975 roku. To polski pisarz, felietonista i osobowość medialna. Jest laureatem Nagrody Literackiej Gdynia oraz Paszportu „Polityki” w kategorii literatura. Kilkukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Nike – za „Lubiewo” (2006), „Fototapetę” (2007), „Drwala” (2012) i „Wymazane” (2018). Jego powieści były tłumaczone na kilkanaście języków, w tym węgierski, norweski, słoweński, włoski, angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski czy czeski. Michał Witkowski jest jednym z najbardziej znanych i charyzmatycznych współczesnych przedstawicieli literatury queer w Polsce.

Życiorys Michała Witkowskiego

Witkowski pochodzi z Wrocławia z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec był profesorem na Uniwersytecie Wrocławskim, matka również pracowała jako wykładowczyni. Mając zaledwie 14 lat, Michał Witkowski uciekł z rodzinnego domu. Wyjechał za granicę i przebywał w różnych środowiskach artystycznych. Podróżował z objazdowym teatrem z Genewy. W czasie swojej wyprawy miał kontakt z nieletnimi gejowskimi prostytutkami. Witkowski wrócił do Polski w 1993 roku. W tym czasie zaczął pisać swoje pierwsze szkice literackie. W 1994 roku powstał wiersz „Drewno (retrospekcja)”, który wszedł w skład jego debiutanckiej książki – „Zgorszeni wstają od stołów”, opublikowanej w 1997 roku. Witkowskiemu udało się zdać maturę. Po szkole średniej zaczął studiować filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1999 roku uzyskał tytuł magistra, a następnie rozpoczął doktorat w Instytucie Filologii Polskiej. Niestety nie napisał doktoratu, tylko zajął się karierą pisarską. W 2005 roku ukazała się pierwsza głośna powieść Witkowskiego pt. „Lubiewo”.

Twórczość Michała Witkowskiego

„Lubiewo” to książka, która została okrzyknięta „pedalską epopeją” i „ciotowskim Dekameronem”. Powieść składa się z dwóch części – „Księga ulicy” i „Ciotowski bicz”. Pierwsza z nich to opowieść z lat 50. XX wieku, druga zaś rozgrywa się na początku XXI wieku. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu dwóch „podstarzałych ciot” i w Lubiewie, na plaży dla gejowskich nudystów. Witkowski zerwał z medialnym i poprawnym politycznie obrazem homoseksualistów, a swoją opowieść oparł na tym, co sam widział i słyszał. To prywatna, gawędziarska opowieść, nazywana przez autora „pamiętnikiem z powstania pedalskiego”. Ta kontrowersyjna powieść szybko zyskała miano kultowej. Michał Witkowski podjął wiele tematów pozostających do tej pory w sferze tabu i utarł ścieżkę dla kolejnych autorów literatury queerowej.

Kolejną głośną powieścią Witkowskiego była „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”. Książka powtórzyła sukces „Lubiewa”. Bohaterem książki jest drobny cinkciarz i paser. Witkowski maluje obraz świata ciemnych i nielegalnych interesów, w którym dominuje urok jarmarcznej tandety z przełomu lat 90. i początku lat dwutysięcznych. To portret półświatka, w którym doskonale odnajdują się cwaniaki, złodzieje, cinkciarze, Ukraińcy i prostytutki.

Trzecią z rzędu udaną książką Witkowskiego była powieść kryminalna „Drwal”. Bohaterem książki jest Michał, zmęczony warszawskim przepychem pisarz, który postanawia wyjechać do leśniczówki w pustych poza sezonem Międzyzdrojach. Ze sobą ma jedynie ciężkiego laptopa i nieprzydatne do lasu stroje. W lesie ma odwiedzić Roberta, którego w zasadzie nie zna. Michał planuje napisać kryminał, jednak na miejscu przytłacza go mroczna opowieść o przeszłości leśniczówki i jej właścicielu, tytułowym Drwalu. Wkrótce życie zaczyna łudząco przypominać to znane z kart powieści kryminalnych.

W 2014 roku swoją premierę miała powieść „Zbrodniarz i dziewczyna”. W powieści pojawiają się niektóre postaci i wątki znane z bardzo dobrze przyjętego przez krytykę „Drwala”. Choć to swoista kontynuacja poprzedniej książki Witkowskiego, to autor raczy czytelników zupełnie nową intrygą. Tajemniczy zbrodniarz, znany jako Przedwojenny Morderca, zabija ludzi, a następnie stylizuje ich ciała na przedwojenną modłę i pozostawia w koszmarnych okolicznościach. Choć dominuje tu wątek kryminalny, to nie jest to typowa powieść z dreszczykiem. Witkowski łączy tutaj konwencję kryminału z poruszającą, zabawną i pełną arcyciekawych dygresji powieścią obyczajową.

W 2015 roku ukazała się powieść „Fynf und cfancyś”. Witkowski wraca w książce do swoich ulubionych postaci znanych z kultowego „Lubiewa”. Tym razem Michaśka i Dianka wyjeżdżają z Polski, by znaleźć szczęście w Wiedniu. Dla bohaterów stolica Austrii jawi się jako zachodnioeuropejski raj. Wstępem do niego okazuje się jednak męska ubikacja, w której najłatwiej o zarobek.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka Witkowskiego. Tytułowe „Wymazane” to niewielka mieścina na Dzikim Wschodzie, położona między Lasem, W którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów. Na tym terenie pośród niczego, na bagnach, zbudowane zostało kilka bloków. W tej niecodziennej i ponurej scenerii rozgrywa się życie, w którym wszystko idzie inaczej niż zwykle. Jak to u Witkowskiego, nie brakuje romansu, obyczajowego skandalu i opowieści pełnych żądz i emocji.

Opowiadania Michała Witkowskiego wchodziły również w skład różnych antologii. Wśród nich warto wymienić książkę „Ojciec”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Newsweek. Oprócz tekstu Witkowskiego znalazły się w niej opowiadania takich pisarzy jak Michał Cichy, Jacek Dukaj , Wojciech Engelking, Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek i Wit Szostak.

Książki Michała Witkowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Michała Witkowskiego we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są tytuły „Fynf und cfancyś”, „Drwal”, „Wymazane”, „Lubiewo”, „Margot”, „Zbrodniarz i dziewczyna”.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Do kategorii „Pozostałe” zostały przypisane wszystkie publikacje, które nie przynależą do żadnej z konkretnych kategorii takich jak: Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradniki / Edukacja / Hobby, Powieści i lektury, Dom / Moda / Hobby, Dom / Wnętrze / Ogród, Kolorowanki, Moda i styl, Filozofia, Historia, Historia najnowsza, Historia nowożytna, II wojna światowa, Starożytność i średniowiecze, Internet, komputery, informatyka, Komiks i książka graficzna, Książki obcojęzyczne, Kuchnia / Diety / Fitness, Kultura / Sztuka / Design, Literatura, Fantastyka / Horror, Kryminał / Sensacja / Thriller, Literatura piękna, Poezja / Dramat, Powieść historyczna, Powieść obyczajowa, Romans / Erotyka, Literatura faktu, Biografia / Autobiografia / Wspomnienia, Książki podróżnicze / Przewodniki, Literatura popularnonaukowa, Reportaż, Marketing / Zarządzanie / Finanse, Nauka języków, Nauki ścisłe / Medycyna, Podręczniki / Encyklopedie, Poradniki, Prasa, Prawo, Psychologia / Społeczeństwo / Polityka, Religia, Sport /Rekreacja, Technika / Inżynieria / Rolnictwo oraz Zdrowie / Rodzina / Związki. Kategoria „Pozostałe” zawiera publikacje, których nie da się przypisać tylko do jednej z tych kategorii, gdyż ich granice są bardzo często niewyraźne. To książki znajdujące się zazwyczaj na styku wielu różnych gatunków, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji i kategoryzacji.