Michalina Wisłocka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michalina Wisłocka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Michalina Wisłocka była polską lekarką, ginekolożką, enokrylogożką, cytolożką oraz seksuolożką. Znana jest przede wszystkim jako autorka popularnonaukowego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wisłocka jest uznawana za osobę, dzięki której w okresie PRL rozpoczęła się rewolucja seksualna w Polsce. Jej publikacje dotyczą przede wszystkim zagadnień z zakresu seksuologii, napisała ona także takie książki jak „Sukces w miłości”, „Kalejdoskop seksu” czy „Kultura miłości”, a także kontynuację swojego najpopularniejszego bestselleru – „Sztuka kochania – w 20 lat później” oraz „Sztuka kochania – witamina M”. Na podstawie jej pamiętników („Miłość na całe życie”, „Wspomnienia z czasów beztroski”) powstała filmowa biografia Michaliny Wisłockiej, zatytułowana tak samo jak jej literacki debiut, „Sztuka kochania” (2017).

Życiorys Wisłockiej

Michalina Anna Wisłocka urodziła się w inteligenckiej rodzinie Braunów. Była córką Anny z Żylińskich herbu Ciołek, która zajmowała się domem oraz dawała lekcje z języka polskiego oraz Jana Tymoteusza Brauna, nauczyciela w szkole podstawowej, a następnie kierownika szkoły powszechnej w Łodzi. Michalina miała dwóch młodszych braci – Andrzeja (poetę, pisarza i reportażystę) oraz Jana (sumerologa i kartwelologa). Bratanicą Michaliny, a córką Andrzeja, jest kostiumolożka i scenografka Ewa Braun, laureatka Oskara. Do momentu wybuchu II wojny światowej cała rodzina mieszkała w budynku szkoły powszechnej w Łodzi, skąd zostali wysiedleni w październiku 1939 roku. Przez obóz przesiedleńczy na Radogoszczu zostali wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa, do Krakowa. Jej rodzice i bracia wkrótce przenieśli się do wsi Narama, gdzie ojciec dostał pracę jako nauczyciel i tam pozostali aż do końca okupacji. Michalina wraz z mężem, Stanisławem Wisłockim, zamieszkała w Warszawie i obydwoje pracowali w Szpitalu Wolskim aż do wybuchu powstania warszawskiego.

1 września 1952 roku Michalina Wisłocka otrzymała dyplom lekarza, a 18 marca 1959 uzyskała specjalizację z położnictwa oraz ginekologii. 24 kwietnia 1969 roku została doktorem nauk medycznych. Wisłocka była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, gdzie zajmowała się antykoncepcją oraz leczeniem niepłodności. Później została kierowniczką Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, a w latach 70. Pracowni Cytodiagnostycznej Towarzystwa Planowania Rodziny.

Michalina Wisłocka zmarła 5 lutego 2005 roku w Szpitalu na Solcu. Przyczyną śmierci były komplikacje kardiologiczne po przebytym zawale serca. Pogrzeb odbył się 11 lutego 2005 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej

Michalina Wisłocka pozostaje znana szerszemu kręgu odbiorców przede wszystkim za sprawą swojego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wydana w 1978 roku książka bardzo szybko stała się bestsellerem, osiągając łączny nakład 7 milionów egzemplarzy. Uznawana jest ona za początek większej otwartości w sprawach życia seksualnego w Polsce. Wydawać by się mogło, że jej czytanie teraz nie ma aż tyle sensu – o seksie wiemy już dużo, tematów tabu jest coraz mniej, a pozycja z lat 70. z pewnością jest miejscami nieco przestarzała. „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej pozostaje jednak od lat rzetelnym źródłem informacji na temat spraw niezmiennych: odkłamywania szkodliwych mitów dotyczących seksu, przygotowania do współżycia, a także nauki korzystania z przyjemności. Poradnik ten pozostaje także źródłem wiedzy historycznej – Wisłocka z pełnym profesjonalizmem skrupulatnie opisuje podejmowane przez siebie zagadnienia. Otrzymujemy więc szczegółowe opisy aspektów biologicznych, w tym budowy anatomicznej kobiety i mężczyzny, a następnie możemy przejść do różnego typu pozycji czy zabaw, a wszystko uzupełnione jest poglądowymi szkicami oraz rysunkami. Wszystko to opisane jest językiem żywym, pozbawionym suchości, jaka czasami wkrada się do różnorakich poradników. Wisłocka nie skupia się jedynie na biologicznych zagadnieniach, porusza także tematy zrozumienia z drugim człowiekiem, kontroli emocji, a nawet przemilczane w takich czasach kwestie życia w związkach innych niż jedna z jednym.

Książki Michaliny Wisłockiej na Woblink

Nowe wydanie „Sztuki kochania” ukazało się w roku 2016 nakładem Wydawnictwa Agora. Wstęp doń napisał prof. Zbigniew Izdebski. Książka została uzupełniona o rozdział o antykoncepcji. Jej wersję zarówno w ebooku, jak i książce papierowej znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne publikacje autorstwa Michaliny Wisłockiej, w tym jej „Autobiografię” oraz „Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.