Michalina Wisłocka II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michalina Wisłocka II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Michalina Wisłocka była polską lekarką, ginekolożką, enokrylogożką, cytolożką oraz seksuolożką. Znana jest przede wszystkim jako autorka popularnonaukowego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wisłocka jest uznawana za osobę, dzięki której w okresie PRL rozpoczęła się rewolucja seksualna w Polsce. Jej publikacje dotyczą przede wszystkim zagadnień z zakresu seksuologii, napisała ona także takie książki jak „Sukces w miłości”, „Kalejdoskop seksu” czy „Kultura miłości”, a także kontynuację swojego najpopularniejszego bestselleru – „Sztuka kochania – w 20 lat później” oraz „Sztuka kochania – witamina M”. Na podstawie jej pamiętników („Miłość na całe życie”, „Wspomnienia z czasów beztroski”) powstała filmowa biografia Michaliny Wisłockiej, zatytułowana tak samo jak jej literacki debiut, „Sztuka kochania” (2017).

Życiorys Wisłockiej

Michalina Anna Wisłocka urodziła się w inteligenckiej rodzinie Braunów. Była córką Anny z Żylińskich herbu Ciołek, która zajmowała się domem oraz dawała lekcje z języka polskiego oraz Jana Tymoteusza Brauna, nauczyciela w szkole podstawowej, a następnie kierownika szkoły powszechnej w Łodzi. Michalina miała dwóch młodszych braci – Andrzeja (poetę, pisarza i reportażystę) oraz Jana (sumerologa i kartwelologa). Bratanicą Michaliny, a córką Andrzeja, jest kostiumolożka i scenografka Ewa Braun, laureatka Oskara. Do momentu wybuchu II wojny światowej cała rodzina mieszkała w budynku szkoły powszechnej w Łodzi, skąd zostali wysiedleni w październiku 1939 roku. Przez obóz przesiedleńczy na Radogoszczu zostali wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa, do Krakowa. Jej rodzice i bracia wkrótce przenieśli się do wsi Narama, gdzie ojciec dostał pracę jako nauczyciel i tam pozostali aż do końca okupacji. Michalina wraz z mężem, Stanisławem Wisłockim, zamieszkała w Warszawie i obydwoje pracowali w Szpitalu Wolskim aż do wybuchu powstania warszawskiego.

1 września 1952 roku Michalina Wisłocka otrzymała dyplom lekarza, a 18 marca 1959 uzyskała specjalizację z położnictwa oraz ginekologii. 24 kwietnia 1969 roku została doktorem nauk medycznych. Wisłocka była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, gdzie zajmowała się antykoncepcją oraz leczeniem niepłodności. Później została kierowniczką Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, a w latach 70. Pracowni Cytodiagnostycznej Towarzystwa Planowania Rodziny.

Michalina Wisłocka zmarła 5 lutego 2005 roku w Szpitalu na Solcu. Przyczyną śmierci były komplikacje kardiologiczne po przebytym zawale serca. Pogrzeb odbył się 11 lutego 2005 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej

Michalina Wisłocka pozostaje znana szerszemu kręgu odbiorców przede wszystkim za sprawą swojego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wydana w 1978 roku książka bardzo szybko stała się bestsellerem, osiągając łączny nakład 7 milionów egzemplarzy. Uznawana jest ona za początek większej otwartości w sprawach życia seksualnego w Polsce. Wydawać by się mogło, że jej czytanie teraz nie ma aż tyle sensu – o seksie wiemy już dużo, tematów tabu jest coraz mniej, a pozycja z lat 70. z pewnością jest miejscami nieco przestarzała. „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej pozostaje jednak od lat rzetelnym źródłem informacji na temat spraw niezmiennych: odkłamywania szkodliwych mitów dotyczących seksu, przygotowania do współżycia, a także nauki korzystania z przyjemności. Poradnik ten pozostaje także źródłem wiedzy historycznej – Wisłocka z pełnym profesjonalizmem skrupulatnie opisuje podejmowane przez siebie zagadnienia. Otrzymujemy więc szczegółowe opisy aspektów biologicznych, w tym budowy anatomicznej kobiety i mężczyzny, a następnie możemy przejść do różnego typu pozycji czy zabaw, a wszystko uzupełnione jest poglądowymi szkicami oraz rysunkami. Wszystko to opisane jest językiem żywym, pozbawionym suchości, jaka czasami wkrada się do różnorakich poradników. Wisłocka nie skupia się jedynie na biologicznych zagadnieniach, porusza także tematy zrozumienia z drugim człowiekiem, kontroli emocji, a nawet przemilczane w takich czasach kwestie życia w związkach innych niż jedna z jednym.

Książki Michaliny Wisłockiej na Woblink

Nowe wydanie „Sztuki kochania” ukazało się w roku 2016 nakładem Wydawnictwa Agora. Wstęp doń napisał prof. Zbigniew Izdebski. Książka została uzupełniona o rozdział o antykoncepcji. Jej wersję zarówno w ebooku, jak i książce papierowej znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne publikacje autorstwa Michaliny Wisłockiej, w tym jej „Autobiografię” oraz „Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski”.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).