Michalina Wisłocka Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michalina Wisłocka Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Michalina Wisłocka była polską lekarką, ginekolożką, enokrylogożką, cytolożką oraz seksuolożką. Znana jest przede wszystkim jako autorka popularnonaukowego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wisłocka jest uznawana za osobę, dzięki której w okresie PRL rozpoczęła się rewolucja seksualna w Polsce. Jej publikacje dotyczą przede wszystkim zagadnień z zakresu seksuologii, napisała ona także takie książki jak „Sukces w miłości”, „Kalejdoskop seksu” czy „Kultura miłości”, a także kontynuację swojego najpopularniejszego bestselleru – „Sztuka kochania – w 20 lat później” oraz „Sztuka kochania – witamina M”. Na podstawie jej pamiętników („Miłość na całe życie”, „Wspomnienia z czasów beztroski”) powstała filmowa biografia Michaliny Wisłockiej, zatytułowana tak samo jak jej literacki debiut, „Sztuka kochania” (2017).

Życiorys Wisłockiej

Michalina Anna Wisłocka urodziła się w inteligenckiej rodzinie Braunów. Była córką Anny z Żylińskich herbu Ciołek, która zajmowała się domem oraz dawała lekcje z języka polskiego oraz Jana Tymoteusza Brauna, nauczyciela w szkole podstawowej, a następnie kierownika szkoły powszechnej w Łodzi. Michalina miała dwóch młodszych braci – Andrzeja (poetę, pisarza i reportażystę) oraz Jana (sumerologa i kartwelologa). Bratanicą Michaliny, a córką Andrzeja, jest kostiumolożka i scenografka Ewa Braun, laureatka Oskara. Do momentu wybuchu II wojny światowej cała rodzina mieszkała w budynku szkoły powszechnej w Łodzi, skąd zostali wysiedleni w październiku 1939 roku. Przez obóz przesiedleńczy na Radogoszczu zostali wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa, do Krakowa. Jej rodzice i bracia wkrótce przenieśli się do wsi Narama, gdzie ojciec dostał pracę jako nauczyciel i tam pozostali aż do końca okupacji. Michalina wraz z mężem, Stanisławem Wisłockim, zamieszkała w Warszawie i obydwoje pracowali w Szpitalu Wolskim aż do wybuchu powstania warszawskiego.

1 września 1952 roku Michalina Wisłocka otrzymała dyplom lekarza, a 18 marca 1959 uzyskała specjalizację z położnictwa oraz ginekologii. 24 kwietnia 1969 roku została doktorem nauk medycznych. Wisłocka była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, gdzie zajmowała się antykoncepcją oraz leczeniem niepłodności. Później została kierowniczką Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, a w latach 70. Pracowni Cytodiagnostycznej Towarzystwa Planowania Rodziny.

Michalina Wisłocka zmarła 5 lutego 2005 roku w Szpitalu na Solcu. Przyczyną śmierci były komplikacje kardiologiczne po przebytym zawale serca. Pogrzeb odbył się 11 lutego 2005 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej

Michalina Wisłocka pozostaje znana szerszemu kręgu odbiorców przede wszystkim za sprawą swojego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wydana w 1978 roku książka bardzo szybko stała się bestsellerem, osiągając łączny nakład 7 milionów egzemplarzy. Uznawana jest ona za początek większej otwartości w sprawach życia seksualnego w Polsce. Wydawać by się mogło, że jej czytanie teraz nie ma aż tyle sensu – o seksie wiemy już dużo, tematów tabu jest coraz mniej, a pozycja z lat 70. z pewnością jest miejscami nieco przestarzała. „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej pozostaje jednak od lat rzetelnym źródłem informacji na temat spraw niezmiennych: odkłamywania szkodliwych mitów dotyczących seksu, przygotowania do współżycia, a także nauki korzystania z przyjemności. Poradnik ten pozostaje także źródłem wiedzy historycznej – Wisłocka z pełnym profesjonalizmem skrupulatnie opisuje podejmowane przez siebie zagadnienia. Otrzymujemy więc szczegółowe opisy aspektów biologicznych, w tym budowy anatomicznej kobiety i mężczyzny, a następnie możemy przejść do różnego typu pozycji czy zabaw, a wszystko uzupełnione jest poglądowymi szkicami oraz rysunkami. Wszystko to opisane jest językiem żywym, pozbawionym suchości, jaka czasami wkrada się do różnorakich poradników. Wisłocka nie skupia się jedynie na biologicznych zagadnieniach, porusza także tematy zrozumienia z drugim człowiekiem, kontroli emocji, a nawet przemilczane w takich czasach kwestie życia w związkach innych niż jedna z jednym.

Książki Michaliny Wisłockiej na Woblink

Nowe wydanie „Sztuki kochania” ukazało się w roku 2016 nakładem Wydawnictwa Agora. Wstęp doń napisał prof. Zbigniew Izdebski. Książka została uzupełniona o rozdział o antykoncepcji. Jej wersję zarówno w ebooku, jak i książce papierowej znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne publikacje autorstwa Michaliny Wisłockiej, w tym jej „Autobiografię” oraz „Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski”.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.