Michalina Wisłocka Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michalina Wisłocka Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Michalina Wisłocka była polską lekarką, ginekolożką, enokrylogożką, cytolożką oraz seksuolożką. Znana jest przede wszystkim jako autorka popularnonaukowego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wisłocka jest uznawana za osobę, dzięki której w okresie PRL rozpoczęła się rewolucja seksualna w Polsce. Jej publikacje dotyczą przede wszystkim zagadnień z zakresu seksuologii, napisała ona także takie książki jak „Sukces w miłości”, „Kalejdoskop seksu” czy „Kultura miłości”, a także kontynuację swojego najpopularniejszego bestselleru – „Sztuka kochania – w 20 lat później” oraz „Sztuka kochania – witamina M”. Na podstawie jej pamiętników („Miłość na całe życie”, „Wspomnienia z czasów beztroski”) powstała filmowa biografia Michaliny Wisłockiej, zatytułowana tak samo jak jej literacki debiut, „Sztuka kochania” (2017).

Życiorys Wisłockiej

Michalina Anna Wisłocka urodziła się w inteligenckiej rodzinie Braunów. Była córką Anny z Żylińskich herbu Ciołek, która zajmowała się domem oraz dawała lekcje z języka polskiego oraz Jana Tymoteusza Brauna, nauczyciela w szkole podstawowej, a następnie kierownika szkoły powszechnej w Łodzi. Michalina miała dwóch młodszych braci – Andrzeja (poetę, pisarza i reportażystę) oraz Jana (sumerologa i kartwelologa). Bratanicą Michaliny, a córką Andrzeja, jest kostiumolożka i scenografka Ewa Braun, laureatka Oskara. Do momentu wybuchu II wojny światowej cała rodzina mieszkała w budynku szkoły powszechnej w Łodzi, skąd zostali wysiedleni w październiku 1939 roku. Przez obóz przesiedleńczy na Radogoszczu zostali wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa, do Krakowa. Jej rodzice i bracia wkrótce przenieśli się do wsi Narama, gdzie ojciec dostał pracę jako nauczyciel i tam pozostali aż do końca okupacji. Michalina wraz z mężem, Stanisławem Wisłockim, zamieszkała w Warszawie i obydwoje pracowali w Szpitalu Wolskim aż do wybuchu powstania warszawskiego.

1 września 1952 roku Michalina Wisłocka otrzymała dyplom lekarza, a 18 marca 1959 uzyskała specjalizację z położnictwa oraz ginekologii. 24 kwietnia 1969 roku została doktorem nauk medycznych. Wisłocka była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, gdzie zajmowała się antykoncepcją oraz leczeniem niepłodności. Później została kierowniczką Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, a w latach 70. Pracowni Cytodiagnostycznej Towarzystwa Planowania Rodziny.

Michalina Wisłocka zmarła 5 lutego 2005 roku w Szpitalu na Solcu. Przyczyną śmierci były komplikacje kardiologiczne po przebytym zawale serca. Pogrzeb odbył się 11 lutego 2005 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej

Michalina Wisłocka pozostaje znana szerszemu kręgu odbiorców przede wszystkim za sprawą swojego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wydana w 1978 roku książka bardzo szybko stała się bestsellerem, osiągając łączny nakład 7 milionów egzemplarzy. Uznawana jest ona za początek większej otwartości w sprawach życia seksualnego w Polsce. Wydawać by się mogło, że jej czytanie teraz nie ma aż tyle sensu – o seksie wiemy już dużo, tematów tabu jest coraz mniej, a pozycja z lat 70. z pewnością jest miejscami nieco przestarzała. „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej pozostaje jednak od lat rzetelnym źródłem informacji na temat spraw niezmiennych: odkłamywania szkodliwych mitów dotyczących seksu, przygotowania do współżycia, a także nauki korzystania z przyjemności. Poradnik ten pozostaje także źródłem wiedzy historycznej – Wisłocka z pełnym profesjonalizmem skrupulatnie opisuje podejmowane przez siebie zagadnienia. Otrzymujemy więc szczegółowe opisy aspektów biologicznych, w tym budowy anatomicznej kobiety i mężczyzny, a następnie możemy przejść do różnego typu pozycji czy zabaw, a wszystko uzupełnione jest poglądowymi szkicami oraz rysunkami. Wszystko to opisane jest językiem żywym, pozbawionym suchości, jaka czasami wkrada się do różnorakich poradników. Wisłocka nie skupia się jedynie na biologicznych zagadnieniach, porusza także tematy zrozumienia z drugim człowiekiem, kontroli emocji, a nawet przemilczane w takich czasach kwestie życia w związkach innych niż jedna z jednym.

Książki Michaliny Wisłockiej na Woblink

Nowe wydanie „Sztuki kochania” ukazało się w roku 2016 nakładem Wydawnictwa Agora. Wstęp doń napisał prof. Zbigniew Izdebski. Książka została uzupełniona o rozdział o antykoncepcji. Jej wersję zarówno w ebooku, jak i książce papierowej znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne publikacje autorstwa Michaliny Wisłockiej, w tym jej „Autobiografię” oraz „Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski”.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.