Michel Houellebecq Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michel Houellebecq Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Michel Houellebecq urodził się w 1956 roku. To francuski pisarz, eseista, poeta, autor tekstów piosenek oraz publicysta. Okazjonalnie Houellebecq udziela się jako aktor oraz filmowiec. Jest uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy francuskich. W 2010 roku za powieść „Mapa i terytorium” otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów.

Życiorys Michela Houellebecqa

W wieku sześciu lat Michel został wysłany do babci ze strony ojca. Matka pisarza zdecydowała się prowadzić hipisowski styl życia i nie miała czasu na zajmowanie się Michelem. Jego babcia nosiła panieńskie nazwisko Houellebecq, które Michel przyjął jako swój pseudonim – tak naprawdę nazywał się Michel Thomas. Michel ukończył liceum w Paryżu, następnie brał udział w kursach przygotowawczych do nauki w jednej z elitarnych uczelni w stolicy Francji. W czasie studiów zaczął pisać swoje pierwsze wiersze i opowiadania. W 1980 roku ukończył studia. Następnie ożenił się, jednak związek szybko się rozpadł. Po rozwodzie pisarz popadł w depresję. Ze związku ze swoją pierwszą żoną Houellebecq miał syna.

Pierwsze wiersze Houellebecqa zaczęły ukazywać się w połowie lat 80. Książkowo pisarz debiutował w 1991 roku esejem „H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu”. To literacki hołd poświęcony jednemu z najważniejszych amerykańskich pisarzy grozy – Howardowi Philipsowi Lovecraftowi. O twórcy „Zewu Cthulhu” krążą różne skrajne opinie. Wiadomo, że był ateistą, aspołecznikiem, rasistą i dziwakiem, a mimo to sięgają po jego książki miliony czytelników na całym świecie. Houellebecq szuka odpowiedzi na pytanie skąd się wziął fenomen Lovecrafta.

Poszerzenie pola walki - pierwsza powieść Houellebecqa

Pierwszą powieścią Houellebecqa była książka „Poszerzenie pola walki. Głównym wątkiem są tutaj losy trzydziestoletniego informatyka, który zatrudniony jest w wielkiej korporacji. Nieznany z imienia i nazwiska mężczyzna wykonuje rutynową pracę, nie posiada w życiu żadnego celu, jego egzystencja sprowadza się niemal tylko do pracy i zaspokajania potrzeb fizjologicznych. Mężczyzna traci życie duchowe, nie uprawia seksu, jego relacje międzyludzkie są bardzo oschłe i miałkie. Houellebecq przedstawił w swojej pierwszej powieści pesymistyczny obraz Europejczyka z klasy średniej przełomu XX i XXI wieku.

Cząstki elementarne

W 1998 roku ukazały się „Cząstki elementarne” – powieść, która utorowała drogę Houellebecqa to międzynarodowej kariery. Bohaterami książki są przyrodni bracia – Michel i Bruno. Obaj zostali w przeszłości porzuceni przez rodziców. W dzieciństwie tułali się między domami dziadków i różnymi internatami. Przez negatywne doświadczenia z lat młodości mężczyźni nie potrafią tworzyć zdrowych relacji. Są aspołeczni, lękliwi i znerwicowani. Jeden z braci oddaje się nauce – zostaje mikrobiologiem i całe dnie spędza w laboratoriach. Jego celem jest stworzenie idealnej, bezpłciowej istoty. Drugi zaś uzależnia się od pornografii i ciągle myśli o perwersyjnym seksie. Nie potrafi jednak swoich marzeń przekuć w rzeczywistość, mimo że wokół trwa seksualna rewolucja lat 70.

Lanzarote

Kolejną powieścią, która ukazała się w 2000 roku była „Lanzarote”. W 2001 roku swoją premierę miała jedna z najgłośniejszych książek autora – „Platforma”. Kolejna książka Houellebecqa – „Możliwość wyspy” – ukazała się w 2005 roku. To wyjątkowa powieść w dorobku pisarza, w której autor eksperymentuje z literaturą science-fiction. Tym razem bohaterem powieści jest Daniel, profesjonalny komik, który znany jest z tworzenia skandalicznych skeczy. Mężczyzna jest bardzo nieszczęśliwy – marzy o kobiecie, która zaangażuje się w miłość i związek, ale kocha taką, która pragnie jedynie seksu. Sfrustrowany Daniel postanawia dołączyć do sekty klonującej ludzi. Niemal dwa tysiące lat później klony Daniela – Daniel24 i Daniel25 starają się odszyfrować notatki pozostawione przez ich pierwowzór.

Mapa i terytorium

W 2010 roku swoją premierę miała eksperymentalna powieść „Mapa i terytorium”, za którą autor otrzymał Nagrodę Goncourtów, najważniejsze literackie wyróżnienie we Francji. To opowieść o awangardowym współczesnym artyście o imieniu Jed Martin. Wielka sławę przyniosły mu artystyczne fotografie map firmy Michelin. Po osiągnięciu ogromnego sukcesu finansowego i artystycznego Martin zdecydował się zrezygnować z życia publicznego i towarzyskiego. Postanowił jednak wrócić z serią obrazów, na których przedstawiał sceny z życia codziennego. W trakcie przygotowania do wernisażu swojej nowej wystawy Martin wpadł na pomysł, by Michel Houellebecq napisał notkę do katalogu towarzyszącego wystawie. Aby zdobyć przychylność pisarza, Martin pojechał specjalnie do Irlandii, gdzie wówczas przebywał Houellebecq. Artyści zaprzyjaźnili się, choć biorąc pod uwagę ich ciężkie charaktery, nie było to łatwe. Wystawa okazała się kolejnym wielkim sukcesem, jednak Martin na dobre postanowił wycofać się życia społecznego. W oparciu o niektóre fragmenty powieści powstał scenariusz filmu „Porwanie Michela Houellebecqa” w reżyserii Guillaume Niclouxa. W tytułowej roli wystąpił sam autor.

Uległość

Pięć lat później ukazała się powieść „Uległość”. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek pisarza. Houellebecq przedstawia w niej alternatywną wizję przyszłości Francji. Akcja powieści rozpoczyna się w 2022 roku, gdy prezydentem kraju zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes, członek Bractwa Muzułmańskiego, który zmienia Francję w państwo wyznaniowe. Jeszcze przed premierą książka wzbudzała kontrowersje, była krytykowana za szerzenie islamofobii. Książka ukazała się w dniu zamachu terrorystycznego na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu. W związku z tragicznymi wydarzeniami pisarz zrezygnował z promowania swojej najnowszej książki i postanowił wyjechać z Paryża.

Serotonina

Najnowszą powieścią Houellebecqa jest „Serotonina”. To kolejna pesymistyczna wizja ludzkiej egzystencji. Głównym bohaterem ponownie jest znerwicowany, cierpiący na depresję mężczyzna zmagający się z kryzysem wieku średniego. Florent-Claude Labrouste pewnego dnia odkrywa, że jego kobieta go zdradza. Na dodatek robi to podczas filmowanych orgii. Mężczyzna postanawia zostawić partnerkę i rozpoczyna tułaczkę po barach i hotelach, wszędzie rozprawiając na temat związków miłosnych. Bohater funkcjonuje normalnie tylko dzięki regularnemu zażywaniu Captorixu, który wyzwala w organizmie serotoninę, zwaną potocznie hormonem szczęścia.

Oprócz powieści Houellebecq jest autorem wierszy i zbiorów esejów. W Polsce Wydawnictwo Literackie opublikowało zbiory tekstów Houellebecqa pt. „Interwencje 2” oraz „Interwencje 2020”. W 2021 roku, nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazał się zbiór wierszy Houellebecqa pt. „Niepogodzony. Antologia Osobista 1991-2013”.

Książki Michela Houellebecqa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Michela Houellebecqa w formie papierowej i ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!